Co to jest aromaterapia i w czym może pomóc?

różane mydło aromaterapiaGłównym zadaniem aromaterapii jest poprawa samopoczucia i nastroju. Aromaterapia może przynosić także wymierne korzyści dla zdrowia. Poszczególne zapachy mogą działać uspokajająco, antydepresyjnie czy nawet ułatwiać zasypianie. Już w starożytności depresja była leczona przy użyciu naturalnych olejków. Obecnie aromaterapia wykorzystywana jest również we wspomaganiu leczenia schorzeń dolnych i górnych dróg oddechowych.

Olejki eteryczne powszechnie stosowane są także w pozbywaniu się kataru (np. olejek eukaliptusowy i miętowy), a także migreny i bólu głowy (np. lawendowy). Jakie są sposoby kuracji zapachami? Czy aromaterapia faktycznie przynosi jakieś efekty?

mydło naturalneDo zabiegów aromaterapeutycznych należy gorącą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, inhalacja, aromatyczne masaże czy nawet samo przebywanie w pachnącym pomieszczeniu. Czym są olejki eteryczne i jak działają? Taka substancja to skoncentrowany zapach pochodzenia roślinnego, w zależności od rośliny mogą pochodzić z różnych części, np. kwiatów czy łodyg. W zależności od konkretnego olejku, mają one różne właściwości, jednak większość działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Aromaterapię możne prowadzić w domu, w wielu miejscach można zaopatrzyć się w olejki eteryczne. Warto mieć także tzw. „kominek”, dzięki niemu zapach będzie się unosił w pomieszczeniu i będzie można dowolnie regulować jego natężenie. Olejki można samodzielnie łączyć sobie z innymi kosmetykami, można jednak coraz częściej spotkać gotowe kosmetyki z takimi dodatkami. Uwaga! Jest różnica pomiędzy aromatem a olejkiem eterycznym. Ten pierwszy oddaje jedynie konkretny zapach, bez zachowania specjalnych właściwości olejku. Warto wybierać substancje naturalne.

świece zapachoweDo aromaterapii można zaliczyć także perfumy! Tak tak, poszczególne kompozycje zapachowe mogą dodawać energii, uspokajać, a nawet wzmacniać pewność siebie. Bardzo ważne jest odpowiednie wybranie perfum. Zapach rozwija się i zmienia przez kilka godzin, uwalniając kolejne nuty. Nie jest dobrym pomysłem kupowanie perfum od razu po pierwszym powąchaniu, może się okazać, że po kilku godzinach zapach staje się dla nas duszący, drażniący, albo po prostu nam nie pasuje.

Dobrze jest poświęcić więcej czasu na dobór odpowiednich perfum, dzięki temu na co dzień będzie można się otaczać wspaniałym zapachem, który poprawi samopoczucie i będzie doskonale do nas pasował. Należy pamiętać, aby perfumy testować, spryskując skórę, a nie papier czy wąchać zatyczkę buteleczki. Na każdej osobie dany zapach pachnie inaczej! Perfumy współgrają z organizmem i na każdej skórze rozwijają się nieco inaczej. Jednorazowo najlepiej testować tylko 2-3 zapachy, np. innymi perfumami spryskać każdy nadgarstek. Przy większej ilości zmysł powonienia się „zmęczy” i kolejnych zapachów nie będzie już odczuwał tak wyraźnie.

Jak działają olejki eteryczne?

mydło aromaterapiaOsoby zestresowane i przemęczone w zabiegach aromaterapeutycznych powinny sięgnąć po olejek:

  • brzoskwiniowy,
  • pomarańczowy,
  • ylang-ylang,
  • lawendowy,
  • cytrynowy.

Wzmocnić organizm i korzystnie wpłynąć na układ oddechowy można za pomocą olejku:

  • cedrowego,
  • eukaliptusowego,
  • miętowego,
  • migdałowego.

Są to jedynie przykłady najczęstszego wykorzystywania olejków. Każdy z nich ma jednak indywidualne i zróżnicowane właściwości, jest oczywiście jeszcze wiele innych olejków. Warto wspierać swoje samopoczucie i zdrowie wyjątkowymi zapachami. Czy każdy może stosować aromaterapię? Okazuje się, że nie. Aromaterapia może nie poskutkować lub przynieść niepożądane efekty, jeśli będzie stosowana u dzieci, kobiet w ciąży, alergików i osób o zbyt niskim ciśnieniu. Z tego powodu u tych osób nie stosuje się aromaterapii. Ważne, aby olejków eterycznych używać zgodnie z instrukcją!