Dlaczego warto wybrać się na urlop wiosną?
Wraz z nadejściem wiosny wracają siły witalne, dzień się wydłuża, temperatura wzrasta, słoneczna pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu, sportu i podejmowania nowych wyzwań. Skoro na wiosnę z reguły rozpoczyna się wszystkie nowe rzeczy, dlaczego by nie zregenerować się po całym roku i pozwolić sobie na swego rodzaju restart? Wyjazd wiosną jest także doskonałym sposobem na uporanie się z wiosennym przesileniem.
Wiosna to czas, w którym wszystko budzi się do życia. Podobnie jest z człowiekiem; późną jesienią i zimą ludzie są mniej aktywni, bardziej ospali, łatwo wpadają w zły nastrój i szybciej się męczą. Dla wielu osób wiosna to tak naprawdę początek „nowego roku” – w końcu właśnie na wiosnę odkładamy remonty, zakup samochodu, rozpoczęcie odchudzania i tak dalej. Takim sposobem na nowy początek jest także wiosenny, regeneracyjny wyjazd, który pozwoli nabrać sił i naładować akumulatory. Szczególnie, że wiosenne pejzaże są piękne. Niezależnie od tego, czy wybierzemy się nad morze, w góry, czy do malowniczej miejscowości nad jeziorem albo pośród lasów. Urlop wiosną to naprawdę świetny pomysł i warto się nad tym zastanowić, planując sobie „wakacje” na najbliższy rok.
Dlaczego wiosna?
Wiosenny urlop jest zgodny z naturalnym zegarem biologicznym człowieka, wtedy właśnie człowiek najbardziej potrzebuje odpoczynku. Większość ludzi na początku wiosny jest zmęczona po długich zimnych i ciemnych miesiącach. Dzięki wypoczynkowi w tym czasie możliwa jest znacznie szybsza i bardziej efektywna regeneracja sił. Świeże, rześkie powietrze, pierwsze kwiaty, świeże pąki i liście na drzewach podczas wiosennych spacerów bardzo korzystnie wpływają na jakość odpoczynku. Taka sceneria pomaga się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres. Możliwość cieszenia się pierwszymi oznakami wiosny pomaga zregenerować się psychicznie, dodaje nowej energii i motywacji do działania. Osoby, które już przekonały się o zaletach wiosennego urlopu często deklarują, że odpoczęły o wiele bardziej, niż podczas urlopów letnich.
Zalety wiosennego wyjazdu wypoczynkowego
Bardzo dużym argumentem przemawiającym na korzyść wyjazdu na wiosnę jest fakt, że wszystkie te piękne i atrakcyjne turystycznie miejsca są znacznie mniej oblegane, niż w sezonie letnim. Takie warunki dają dużo większy komfort wypoczynku. Warto przypomnieć także, że już w kwietniu i maju powietrze osiąga wysokie temperatury, a w słońcu jest już bardzo ciepło. Z tego względu do wiosennego urlopu powinny się przekonać także osoby, które właśnie ze względu na temperaturę dotychczas wybierały tylko wyjazdy w lecie.
Oczywiście w kwestii osób, które mają dzieci w wieku szkolnym, dowolność wyboru terminu urlopu jest mocno ograniczona. Może jednak jest możliwość zostawienia dziecka na kilka dni pod opieką dziadków czy ulubionej cioci, i wyjechania choćby na kilka dni? Wiosną w zupełności wystarczy nieco przedłużony weekend, nie muszą to być od razu dwa tygodnie. Są bardzo duże szanse, że odpoczynek i tak będzie bardziej efektywny, niż w przypadku dłuższego urlopu w czasie największego wakacyjnego ścisku w popularnych miejscowościach wypoczynkowych i kurortach.
Aktywny wypoczynek
Wiosenny urlop zdecydowanie warto spędzić aktywnie – jeżdżąc na rowerze, wybierając się na piesze wycieczki po okolicy, wyprawy fotograficzne w poszukiwaniu pierwszych śladów wiosny i co jeszcze komu odpowiada; ważne, że na świeżym powietrzu. Wśród pań, chociaż nie tylko, coraz popularniejsze stają się wiosenne wyjazdy do ośrodków SPA. Tam można aktywny wypoczynek można połączyć także z regeneracją ciała i poprawą jego wyglądu i kondycji po zimie. Takie naładowanie baterii dostarcza energii na bardzo długi czas i znakomicie poprawia samopoczucie.
Dlaczego warto wybrać się na urlop wiosną? Osoby, które nie mają konieczności wybierać dłuższego urlopu w określonym terminie, powinny chociaż raz dać się skusić na wiosenne „wakacje”. Wtedy organizm zostanie zregenerowany w tym czasie, kiedy najbardziej tego potrzebuje. A letnie wylegiwanie się na plaży, kąpiele w morzu czy w jeziorze? Latem człowiek ma więcej energii i zapału. Łatwiej jest więc zmobilizować się do wyjazdu choćby na weekend, a także ma się więcej siły do pracy.
Wyjechać choć na krótko
Wiadomo, że jeśli ktoś mieszka w południowej części kraju, to nie będzie w piątek po pracy pędził na złamanie karku, żeby przez chwilę zobaczyć Bałtyk i wrócić do domu przed poniedziałkiem. Może to być natomiast bodziec do odkrywania pięknych miejsc w swojej okolicy, wybrania się nad wodę czy do lasu. W końcu opalać się można wszędzie. Co ciekawe, są osoby, które nie wyobrażają sobie lata bez wyjazdu nad morze, mimo, że wcale nie chcą i nie lubią się w nim kąpać – po prostu tak się przyzwyczaiły i nie mają właściwie innego pomysłu na urlop. Warto więc przełamać swoją wakacyjną rutynę. W całym kraju nie brakuje naprawdę niezwykłych miejsc, których uroda dorównuje zagranicznym pejzażom prezentowanym w kolorowych folderach turystycznych. Dowodem na to jest rosnąca z roku na rok ilość zagranicznych turystów, którzy swój urlop spędzają właśnie w Polsce.
Przesilenie wiosenne
Prawie każdy odczuwa jego skutki. Trudno z nim walczyć i dla wielu osób jest to trudniejszy okres, niż czas jesiennej chandry. O ile ta ostatnia wywołana jest głównie czynnikami zewnętrznymi (brzydka pogoda, spadek temperatury, szybko zapadający zmrok), o tyle przesilenie wiosenne jest bardziej związane z naturalnym funkcjonowaniem organizmu człowieka. Po zimowych miesiącach spada odporność organizmu, często także brakuje witamin i minerałów dostarczanych przez owoce i warzywa, których jest znacznie mniej w zimowej diecie.
Zimą także ludzie są mniej aktywni fizycznie, wiele osób zimą rzadziej ćwiczy i uprawia sport, albo nie robi tego wcale. Nierzadkim zjawiskiem jest także przybranie na wadze przez sezon zimowy. Z tym się wiąże pogorszenie samopoczucia, większa ospałość i niechęć do aktywności. Wiosenne wahania pogody, która często potrafi się diametralnie zmienić nawet w ciągu doby, również nie sprzyjają odzyskaniu równowagi, energii i poprawie nastroju. Cóż może być lepszym remedium na to wszystko, niż wiosenny wypoczynek?
Ulga dla portfela
Warto wspomnieć także o tym, że hotele, pensjonaty, sanatoria, ośrodki SPA i wszelkiego rodzaju inne obiekty wypoczynkowe i wypoczynkowo-kuracyjne zazwyczaj oferują niższe ceny przed gorącym wakacyjnym sezonem. Zniżki mogą sięgać nawet kilkudziesięciu złotych za dobę! Warto zapoznać się wcześniej z ofertą wybranych miejsc i zobaczyć, jakie rabaty i dodatkowe opcje proponują. Niewątpliwie kwestia finansowa jest kolejnym argumentem przemawiającym za wiosennym urlopem.
Nieco przereklamowane lato
Dwutygodniowy wypoczynek w środku lata często staje się już utartym, corocznym schematem. Wiele osób, które z różnych powodów mogą wziąć dłuższy urlop tylko przed wakacjami lub po ich zakończeniu, w pierwszej chwili nie jest zadowolona z takiego obrotu sprawy i tak naprawdę nie wie, co można robić w tym czasie na urlopie, skoro nie leżeć na plaży albo chodzić po górach. Miłośnicy morza w sezonie letnim powinni docenić jego piękno także o innych porach roku, a na plaży można robić mnóstwo innych rzeczy poza wygrzewaniem się na leżaku. A góry? Kiedy nie ma upalnych temperatur, zdecydowanie łatwiej jest wędrować, szczególnie z obciążeniem (w końcu na dłuższą wędrówkę trzeba spakować do plecaka trochę rzeczy). Widoki natomiast mogą zachwycić jeszcze bardziej w czasie wiosny, niż w miesiącach letnich.
Każdy chociaż raz powinien spróbować wybrać się na wiosenny urlop. Kto wie, może się okazać, że taki wypoczynek przyniesie tak pozytywne skutki dla zdrowia i samopoczucia, że od tej pory każdego roku wiosna stanie się ulubioną porą na urlop.