Dobre buty to podstawa udanej wycieczki

dobre buty są niezbędne do pieszych wycieczekNawet odwiedzanie najpiękniejszych miejsc nie będzie się kojarzyło dobrze, jeśli zostanie okupione otarciami i pęcherzami na stopach oraz bólem stawów. Odpowiednie obuwie jest podstawą każdego udanego wyjazdu. Warto mieć w szafie chociaż jedną parę butów, które nadają się na piesze wędrówki. Mimo, że będą kupione z myślą o wyjeździe, z pewnością nie okażą się zakupem na jeden raz.

W czasie wyjazdów typowo wypoczynkowych czy też kuracyjnych, przy dobrej pogodzie zazwyczaj dużo się wędruje. Zwiedzanie miasta i zabytków, pokonywanie szlaków pieszych w malowniczych okolicznościach przyrody, wyprawy leśne i górskie – to wszystko bardzo kusi i dostarcza niezwykłych wrażeń, które zamieniają się we wspaniałe wspomnienia z wyjazdu. Udana wędrówka nie może się jednak odbyć bez dobrych, wygodnych butów.

Obuwie All Terrain

Osoby, które preferują wyprawy w łagodnym terenie leśnym, łąkach czy pieszą turystykę miejską mogą zapewnić sobie komfort chodzenia wybierając niskie buty przed kostkę, określane jako All Terrain. Jest to rodzaj butów trekkingowych, które doskonale sprawdzą się również do biegania, na rower czy marsz Nordic Walking. Tego rodzaju obuwie jest odpowiednio wyprofilowane i przystosowane do częstej i intensywnej eksploatacji, dodatkowo wzmocnione na palcach oraz pięcie. Buty wykonane są ze sztucznych materiałów dobrze przepuszczających powietrze, często wyposażone w tzw. membranę wodoodporną, co świetnie się sprawdzi podczas przemierzania terenów porośniętych niską roślinnością.

Buty hikingowe

trekkingBardziej wytrawni piechurzy lubiący bardziej wymagające, całodzienne wędrówki i wyprawy w niskie góry powinni zainteresować się tzw. obuwiem hikingowym. Tego typu buty obejmują kostkę, dzięki czemu przyczyniają się do większej stabilności stawu skokowego i wspierają jego funkcjonowanie podczas pokonywania trudniejszych odcinków drogi o zróżnicowanym terenie. Często można znaleźć obuwie tego typu wykonane ze skóry – zamsz lub nubuk. W związku z tym wymagają one odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji. Buty hikingowe również mogą być wyposażone w wewnętrzną membranę chroniącą przed wilgocią. Jednak jest to zbyt słaba ochrona w przypadku wędrówek w śniegu. Narażenie na długotrwały kontakt z wilgocią po jakimś czasie i tak może poskutkować przemoczeniem obuwia. Oczywiście poradzą sobie z nagłym deszczem w czasie wędrówki czy wilgotnym terenem leśnym.

Buty trekkingowe

gruba podeszwa obuwia trekkingowegoWysokie obuwie trekkingowe jest stosunkowo ciężkie w porównaniu do poprzednich rodzajów obuwia, jednak są bardzo dobrze zabezpieczone i zdadzą egzamin w każdych warunkach. Pasjonaci zimowych wycieczek pieszych w góry z pewnością powinni zaopatrzyć się w buty tego typu. Zazwyczaj są one wykonane ze skóry, podeszwa jest gruba i wytrzymała, sprawdzi się również w skalistym, trudnym i wymagającym terenie. Buty sięgają za kostkę, gwarantując stabilność stawu podczas pokonywania trudnej trasy. Gruba podeszwa takiego buta jest zaprojektowana tak, by zwiększyć komfort podczas chodzenia po nierównym terenie. Jednak obuwie to nie sprawdzi się do pokonywania tras asfaltowych czy po ubitych traktach. Takie buty ze względu na gruby materiał cholewki gorzej przepuszczają powietrze, nie znajdą zastosowania przy wysokich temperaturach.

Jaki rodzaj butów wybrać

Przy wyborze odpowiedniego obuwia należy przede wszystkim należy dokładnie określić swoje potrzeby. Jak długie spacery i wędrówki są najchętniej podejmowane, jaki teren najbardziej odpowiada, jak często pokonywane są piesze trasy – to wszystko będzie wyznacznikiem tego, jaki rodzaj butów będzie faktycznie potrzebny. Warto przeznaczyć nawet większą kwotę na zakup takiego obuwia, które faktycznie spełni swoją rolę oraz będzie służyło długie lata i pozwoli na wiele udanych wędrówek.

Trzeba pamiętać o tym, że takiego obuwia nie powinno się kupować niestacjonarnie, poprzez sprzedaż wysyłkową. Buty trzeba dokładnie przymierzyć, zobaczyć jak pracują na nodze, czy nie uciskają podbicia stopy, czy odpowiednio stabilizują kostkę. Bardzo ważne jest to, żeby w żadnym wypadku nie zabierać na wyjazd pełen wędrówek nowego, nie rozchodzonego obuwia. Może się to skończyć otarciami i pęcherzami na stopach, co uniemożliwi dalsze spacery po okolicy. Buty najlepiej kupić już na kilka tygodni przed wyjazdem i do tego czasu dobrze je rozchodzić. Odpowiednio dobrane do warunków i terenu oraz wygodne obuwie zagwarantują udane piesze wycieczki.