Jak działa grota solna i dla kogo jest wskazana?

seans w grocie solnejOd kilku lat wielką popularnością cieszą się seanse w grocie solnej. Mikroklimat w grocie ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka, jednak nie wszyscy mogą korzystać z groty solnej z pożytkiem dla swojego zdrowia. Sam wystrój i wyciszająca atmosfera jaskini solnej pomaga się odprężyć i przez wielu jest uznawana chwilą prawdziwego, efektywnego odpoczynku. Jakie właściwości ma grota solna i dla kogo jest wskazane korzystanie z groty solnej? Jak wygląda i ile trwa seans w grocie solnej?

Właściwości groty solnej

Warto wiedzieć, coś więcej o inhalatorium solankowym zanim zaczniemy je odwiedzać. Czy przebywanie w grocie solnej ma właściwości lecznicze? Same inhalacje w jaskini solnej nie wystarczą do wyleczenia żadnej choroby, jednak w wielu przypadkach seanse mogą stanowić świetne uzupełnienie terapii leczniczej. Odwiedzanie groty solnej może być zalecone przez lekarza, ale nie jest to konieczne i bez większych przeszkód można samodzielnie ustalić, czy powinno się odwiedzać grotę solną, czy też w konkretnym przypadku istnieją ku temu przeciwwskazania.

Co daje pobyt w grocie solnej? Nawet regularne seanse nie zastąpią pobytu nad morzem, jednak w warunkach miejskich trudno o lepszą możliwość pooddychania nasyconym minerałami powietrzem. W mikroklimacie jaskini solnej uwalniają się tak istotne dla zdrowia, dobrego samopoczucia człowieka oraz prawidłowej pracy i ochrony organów wewnętrznych pierwiastki jak jod, wapń, żelazo i magnez, potas, brom i selen, który wpływa szczególnie na wygląd i kondycję skóry, a także miedź, która ma silne działanie antygrzybiczne.

Wizyty w grocie solnej dostarczają organizmowi minerałów niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów wewnętrznych i stymulujących je, dzięki czemu pośrednio wspomagają proces odchudzania oraz wzmacniają odporność. Oczywiście sam w sobie seans w jaskini solnej nie odchudza! W czasie pobytu można podrzemać, czemu sprzyja zresztą wystrój wnętrza. W czasie snu organizm szybciej i efektywniej przyswaja mikro i makroelementy, a dzięki drzemce redukcja stresu jest bardziej skuteczna. Często w grotach solnych wykorzystywana jest także koloroterapia – światła o odpowiednich barwach mogą odpowiednio uspokajać i pomagać się wyciszyć, lub pobudzać i dodawać energii.

Seans w grocie solnej

właściwości lecznicze soliJak działa grota solna? W grocie solnej wykorzystywane są naturalne właściwości lecznicze soli i zawartych w niej składników mineralnych. Ściany takiego miejsca są wyłożone bryłami soli, ustawione są także lampy solne, zapewniające nastrojowe oświetlenie. Składniki mineralne uwalniane są do powietrza poprzez podgrzewanie i odpowiednią wentylację pomieszczenia, dzięki czemu w grocie solnej tworzy się wyjątkowy mikroklimat. Oprócz inhalacji pobyt w grocie solnej pozwala na relaks i odprężenie, wewnątrz panuje półmrok, gra łagodna muzyka relaksacyjna, a sam seans odbywa się na leżakach. Do groty wchodzi się w osłonkach na obuwie lub w skarpetkach.

Zazwyczaj w jaskiniach solnych przygotowane są także atrakcje dla dzieci, dzięki temu maluchy spokojnie wytrzymują cały seans i nie nudzą się. W wielu grotach można spotkać piaskownice solne i zabawki. Jednorazowy pobyt w grocie solnej trwa zazwyczaj 45-50 minut. W celach relaksacyjnych i dla profilaktycznej inhalacji grotę można odwiedzać dowolnie w zależności od upodobań. W celach leczniczych, aby terapia mogła być skuteczna, należy odbyć serię conajmniej dziesięciu regularnych seansów, z reguły powtarzanych 2-3 razy w tygodniu.

Dla kogo jest wskazana grota solna?

Właściwie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dotyczących seansów w jaskini solnej, wdychanie takiego aerozolu jest wskazane zarówno dla małych dzieci (nawet kilkumiesięcznych), jak i dla osób starszych. Między innymi z tego powodu popularnością cieszą rodzinne wizyty w grocie solnej. Oczywiście wszystkie zdrowe osoby mogą bez przeszkód korzystać z takich inhalacji i z pewnością przy regularnych seansach odczują poprawę samopoczucia. Gdy chodzi o wskazania medyczne, przebywanie w grocie solnej jest zalecane przy takich schorzeniach, jak:

seans w grocie solnej

 • przewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych,
 • alergie,
 • niedoczynność tarczycy,
 • nadciśnienie,
 • choroby układu pokarmowego,
 • schorzenia dermatologiczne,
 • stany przewlekłego zmęczenia,
 • chroniczny stres,
 • nerwice.

Trzeba pamiętać jednak, że inhalacje solne samodzielnie nie stanowią terapii leczniczej, mogą jednak wspomóc skuteczność i utrwalić efekty właściwego leczenia. Działanie inhalacji aerozolem solnym samo nie wyleczy choroby i nie można tego traktować w kategoriach zabiegów leczniczych.

Jakie są przeciwwskazania do przebywania w grocie solnej? Jak już wcześniej zostało zaznaczone, seans w grocie solnej to nie to samo, co przebywanie nad morzem, jednak podobnie przebywanie w grocie solnej nie jest wskazane dla osób cierpiących na nadczynność tarczycy. Jaskiń solnych nie powinny również odwiedzać osoby uczulone na jod i inne minerały zawarte w aerozolu. Do przeciwwskazań należy również:

 • choroba nowotworowa,
 • gruźlica,
 • stany zapalne wywołane infekcją wirusową,
 • wysoka gorączka,
 • choroby płuc,
 • choroby nerek,
 • otwarte rany (uszkodzenia skóry).

Takim przeciwwskazaniem, które wydaje się dość oczywiste, ale łatwo o nim zapomnieć, jest klaustrofobia. Osoba cierpiąca na takie zaburzenia lękowe może się źle poczuć nawet zaraz po wejściu do groty. W przypadku wątpliwości, czy można korzystać z groty solnej, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Każdy przypadek jest indywidualny i przeszkodą w korzystaniu z groty solnej może być także schorzenie niewymienione pośród przeciwwskazań.