Jak efektywnie wypoczywać?

efektywny wypoczynekJak odpoczywać by faktycznie wypocząć? Wypoczywanie jest sprawą bardzo indywidualną, tak samo jak praca i inne sfery życia człowieka. Oznacza to, że każda osoba może efektywnie wypoczywać i regenerować siły w zupełnie inny sposób. Nie ma jednej, takiej samej recepty na efektywny wypoczynek dla każdej osoby. Sposób wypoczywania powinien być przemyślany, należy zadać sobie pytanie o własne potrzeby – o to, czego brakuje w codziennym życiu.

Brak efektywnego wypoczynku przekłada się na gorsze samopoczucie, niższą wydajność, chroniczne zmęczenie i w końcu nawet problemy zdrowotne. Ważne jest zatem nie tylko wygospodarowanie czasu na odpoczynek, ale także wybranie jego właściwej formy. Warto zauważyć, że właściwie każdy sposób wypoczywania może być dobry: tak samo aktywność na świeżym powietrzu, jak i leniuchowanie na kanapie. Ważna jest także długość wypoczynku, jeśli chodzi o oderwanie się od pracy. Mówi się, że takim ideałem są trzy tygodnie wypoczynku, ponieważ w środkowym tygodniu odpoczynek organizmu będzie najbardziej efektywny. Takie warunki daje na przykład wyjazd do sanatorium, gdzie wypoczynek połączony jest z kuracją leczniczą. Wiadomo jednak, że nie każdy i nie zawsze ma możliwość tak długiego urlopu. Warto wiedzieć, jak zagospodarować krótsze i dłuższe okresy wypoczynku, żeby był on faktycznie efektywny.

Jaką formę wypoczynku wybrać?

jak odpoczywać aby być wypoczętymWarto na początku poruszyć temat tego, jaką formę wypoczynku powinno się wybrać, aby przyniósł on jak najlepsze efekty. Generalnie można przyjąć zasadę odwrotności względem codziennego, zwykłego trybu życia. Oznacza to w dużym uproszczeniu, że przykładowo osoba pracująca za biurkiem, która na co dzień ma mało ruchu i rzadko spędza aktywnie czas wolny, na urlopie powinna pomyśleć o ruchu na świeżym powietrzu i odpowiedniej dawce sportu. Inaczej w przypadku osoby, która pracuje fizycznie i nie brak jej ruchu. W tym przypadku dobrze jest wybrać na urlop jakąś spokojną okolicę, w której będzie możliwość wypoczynku polegającego na błogim lenistwie, ale też spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Niesie to jednak za sobą pewne zagrożenia.

Często powtarzanym błędem jest zbytnia dosłowność w takim planowaniu. Osoba, która nie spędza czasu na łonie przyrody i raczej nie podejmuje aktywności fizycznej, niejednokrotnie planując urlop porywa się na zbyt wiele względem swoich możliwości. Jeżeli w czasie tygodniowego urlopu zaplanuje spływ kajakowy, wycieczki rowerowe i piesze wędrówki, bardzo szybko jej kondycja fizyczna może negatywnie zweryfikować te plany. Zatem zasada taka powinna być stosowana z odpowiednią modyfikacją i dostosowaniem do konkretnej osoby, a także uwzględnieniem jej indywidualnych cech.

Wypoczynek bierny i aktywny

aktywny wypoczynek jest ważny dla osób pracujących za biurkiemGdy chodzi o osoby mające pracę siedzącą i wypoczywające głównie biernie, często pojawia się chęć „nadrobienia” braków w ruchu na świeżym powietrzu właśnie podczas urlopu. Nie można jednak ustalić sobie zbyt forsownego planu, niemożliwego do zrealizowania. Z pewnością aktywność na świeżym powietrzu dostarczy potężnego zastrzyku endorfin. Jednak jeśli na co dzień brak ruchu, to może się to skończyć kontuzją. Najważniejsze, żeby przed planowanym wypoczynkiem dokładnie przeanalizować swoje możliwości i dostosować do nich poziom i natężenie planowanego wysiłku fizycznego.

Warto zaplanować też zajęcia, niewymagające dużej sprawności fizycznej, a nawet elementy zupełnie biernego wypoczynku. Duże znaczenie dla planowania urlopu ma nie tylko codzienna aktywność fizyczna, ale również umysłowa. Zatem osoby, które w pracy bez przerwy trzymają rękę na pulsie, załatwiają kilka spraw jednocześnie, zarządzają zespołem i pracują pod dużą presją, na urlopie także powinny mieć czym zająć myśli; niezależnie od tego, czy pracują fizycznie czy za biurkiem. W innym przypadku, chcąc nie chcąc – przyzwyczajone do wysokich obrotów, i tak myślami wrócą do pracy.

Zmień nieefektywny sposób wypoczywania

aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, camping, urlopJak wybrać odpowiedni sposób spędzania czasu? Stosując już ogólną zasadę, można zdecydować, czy ma to być bardziej odpoczynek bierny czy aktywny. Nawet jeżeli wypoczynek aktywny preferuje osoba, która dużo pracuje, jest zabiegana, a jej praca łączy elementy pracy umysłowej i fizycznej, warto chociaż raz spróbować nieco zwolnić. Dobrym pomysłem jest chociaż zobaczyć, jakie skutki przyniesie chwila lenistwa na leżaku na tarasie z pięknym widokiem, czy też beztroski piknik na leśnej polanie. Szczególnie pracoholikom ciężko jest wyrwać się ze spraw zawodowych, a już w ogóle bezczynność może wręcz wywołać objawy chorobowe.

Warto wypróbować inny rodzaj odpoczynku niż preferowany dotychczas, jeżeli nie przynosi on zadowalających efektów. Dana forma wypoczynku może po prostu nie pasować do konkretnej osoby. Można nawet spojrzeć na kogoś, kto uwielbia czas wolny spędzać z książką i dużym kubkiem gorącego napoju, niezależnie od pory roku. Inna osoba może się bardzo dziwić takiemu wypoczynkowi, argumentując to, że sama by się zanudziła. Ktoś może odpoczywać tylko poprzez wysiłek fizyczny na siłowni czy na świeżym powietrzu. Jeżeli taki odpoczynek jest efektywny i dana osoba czuje się rozluźniona, redukuje stres i ma dobry nastrój, to tak czy inaczej jej sposób na odpoczynek jest właściwy.

Wypoczywaj po swojemu

bierny wypoczynek urlop wakacjeBłędem jest wybierać z automatu taki rodzaj wypoczynku jak inni, rodzina czy znajomi. Nawet jeżeli większość osób w otoczeniu nie wyobraża sobie wakacji bez egzotycznego wyjazdu nad ciepłe morze; komuś może to zupełnie nie odpowiadać. I tak po kilku sezonach przeleżanych plackiem na plaży w upale, ktoś niespodziewanie przy jakiejś okazji odkrywa, że fantastycznie czuje się wędrując po górach. Wracając zmęczony po całym dniu trudnego marszu, jest bardzo wypoczęty psychicznie i szczęśliwy. Z tego powodu każdy, kto nie wypoczywa efektywnie i zawsze wraca ze swoich wakacji zmęczony i jedynie umiarkowanie zadowolony lub zupełnie rozczarowany, powinien koniecznie spróbować innego sposobu na wypoczynek.

Co, jeśli praca jest monotonna i brak w niej bodźców? warto wybrać na wypoczynek opcję, która dostarczy adrenaliny i wielu niezapomnianych wrażeń. Jeżeli ktoś nie ma pomysłu na urlop, ale chciałby go spędzić inaczej niż zwykle i przeżyć coś nowego, warto poszukać pomysłu w internecie. Taką możliwość dają rozmaite fora i grupy tematyczne, można tam znaleźć wiele praktycznych rad i uwag od osób, które wypoczywają właśnie w taki atrakcyjny sposób. Wiele z nich chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, nierzadko nawet poda kontakt do konkretnego miejsca, w którym można daną formę wypoczynku zorganizować.

Planowanie dłuższego urlopu

Wypoczynek powinien być nie tylko regeneracją sił witalnych, ale także powinien wnieść coś nowego i świeżego do monotonii i codzienności życia. Szczególnie ten dłuższy urlop, na który zwykle czeka się cały rok, powinien zawierać element równoważący to, co dominuje w codziennym życiu. To jest chyba najlepsza rada dotycząca tego, jaką formę wypoczynku wybrać. Jeżeli ktoś jest przede wszystkim zmęczony fizycznie, na urlop będzie potrzebował wygodnego i komfortowego miejsca w pięknej okolicy.

Inna osoba, która na co dzień w swojej pracy spotyka się z ogromną ilością ludzi, dzieli biuro z dużą liczbą innych osób, a po pracy prowadzi intensywne życie towarzyskie, na dłuższy urlop powinna wybrać miejsce zaciszne, z dala od zgiełku, najlepiej jakąś malowniczą miejscowość, która nie jest obleganym ośrodkiem turystycznym. Warto wykorzystać długi urlop na to, by zapewnić sobie to, czego zwykle brakuje. Taki element przyczyni się do osiągnięcia harmonii w życiu, a to z kolei doda nowych sił, pozwoli odświeżyć spojrzenie na wiele spraw i dostarczy wiele radości. Dzięki temu do pracy wróci się w pełni sił i z nową energią przystąpi się do wykonywania swoich obowiązków.

Jak efektywnie wypoczywać?

Różnica między formą wypoczynku a codzienną aktywnością nie może być drastyczna. Nie chodzi o to, żeby na siłę przymuszać się do czegoś, na co nie ma się ochoty, w imię poszukiwania harmonii w życiu. Jeżeli ktoś lubi aktywność fizyczną i pracuje fizycznie, nie oznacza to przecież, że ma się „położyć plackiem” na plaży i wstać dopiero po dwóch tygodniach. Elementy leniuchowania można przeplatać rekreacją i niezbyt wytężonym wysiłkiem, np. przed obiadem wybrać się na wycieczkę rowerową po zacienionym lesie, a kiedy temperatura już nieco spadnie, wybrać się na plażę i zjeść podwieczorek siedząc na kocu i obserwując krążące mewy.

Osoba prowadząca siedzący tryb życia nawet dla swojego zdrowia powinna się oczywiście poruszać i wprowadzić elementy aktywnego wypoczynku. Nie oznacza to przecież, że nie ma prawa poleżeć sobie z drinkiem nad basenem czy posiedzieć w klimatycznej knajpce w centrum miasta, w którym spędza urlop. Sposobów na wprowadzenie takiej równowagi jest mnóstwo. Warto się nad tym zastanowić wcześniej, szczególnie, jeśli rzadko ma się okazję wyjechać i jest to długo oczekiwany wyjazd.

Uciec myślami od pracy

wyjazd na urlop, wypoczynekDla osób bardzo zapracowanych, które zajmują się w pracy bieżącymi zadaniami, bardzo dużym wyzwaniem jest oderwanie się myślami od swojej pracy. Zwłaszcza, jeśli urlop nie jest zbyt długi. W tej sytuacji sprawę bardzo ułatwi wyznaczenie zastępstwa na czas nieobecności. Wówczas znacznie łatwiej mieć spokojną głowę na wyjeździe. Nie trzeba się bać o to, co się dzieje w firmie podczas swojej nieobecności. Jeżeli nie jest to możliwe i nie ma osoby, która czasowo mogłaby przejąć główne obowiązki, dobrym rozwiązaniem jest ustawienie autorespondera na skrzynce elektronicznej z informacją o przebywaniu na urlopie i planowanej dacie powrotu.

Można także po uzgodnieniu z przełożonym poinformować swoich kontrahentów o urlopie i poprosić o kontakt tylko w bardzo pilnych sprawach. Można także umówić się z szefem na telefon tylko w przypadku bardzo wyjątkowych okoliczności, które naprawdę w razie wystąpienia wymagają natychmiastowej reakcji. Nie powinno się także brać ze sobą na urlop służbowego komputera. W takiej sytuacji uniknięcie pracowania na urlopie właściwie graniczy z cudem. Warto wspomnieć o tym, że w Polsce na szczęście sytuacja zaczyna się zmieniać jeśli chodzi o podejście kierownictwa do pracowników na urlopie. Wielu z nich bardzo dobrze zdaje sobie sprawę, że wypoczynek pracownika jest bardzo ważny dla jego dużej efektywności i wydajności w pracy.

Przygotowanie do urlopu

Nie powinno się również odkładać zadań o których się wie wcześniej, do wykonania po powrocie z urlopu. Jest to ważne z kilku względów. Po pierwsze skrajnie trudne będzie wstrzymanie się od myślenia o tych sprawach podczas wypoczynku. Ponadto, zadanie może okazać się trudniejsze niż na pierwszy rzut oka i pochłonie więcej czasu, niż chciało się na nie przeznaczyć. W tej sytuacji można po prostu nie zdążyć z wykonaniem go w określonym terminie. Lepiej chociażby zacząć jeszcze przed urlopem, wówczas można już oszacować, ile zostało do końca i zaplanować sobie pracę.

Kolejnym czynnikiem jest to, że w czasie nieobecności pracownika, mogą wystąpić różne nieprzewidziane zdarzenia. W rezultacie czego po jego powrocie z urlopu jego biurko będzie zasypane dokumentami, a skrzynka mailowa będzie pękała w szwach. Takie nagromadzenie bieżących zadań może spowodować, że nie starczy już czasu na nadrobienie zaległości. Ważne jest też, żeby nie wyjeżdżać prosto z pracy oraz nie wracać z wyjazdu w przeddzień powrotu do pracy, o ile jest to możliwe. Zawsze daje to możliwość odpowiedniego nastawienia się do wyjazdu. Ewentualnie można załatwić pilną sprawę zawodową jeszcze przed wyjazdem, a także zyskać chwilę na aklimatyzację po powrocie.

Krótki wyjazd regeneracyjny

codzienna dawka odpoczynku i relaksuWarto chociaż raz w roku wybrać się na dłuższy urlop, który pozwoli na całkowite oderwanie się od codziennych zadań i obowiązków. Nieprawdą jest jednak pokutujący pogląd, że wyjazd na weekend nie pozwala się zregenerować i jest tylko źródłem dodatkowego stresu, zamiast odpoczynku. Wszystko zależy od umiejętności organizacji czasu i odpowiedniego zaplanowania. Czasami taka chwilowa odskocznia może mieć naprawdę zbawienny wpływ i być prawdziwym zastrzykiem nowej energii. Warto chociaż spróbować takiej formy wypoczynku, ale dobrze ją zaplanować. Tak jak wszystko inne, nie każdemu oczywiście będą odpowiadały weekendowe wyjazdy.

Niektóre osoby mogą czuć się rozdrażnione weekendowym wyjazdem i wybite z rytmu. Nie warto jednak się zniechęcać z góry i rezygnować z podjęcia takiej próby. Weekendowy wyjazd może się okazać doskonałym uzupełnieniem dorocznego, długiego wypoczynku. Nie można także zaniedbywać wypoczywania po pracy i pozwolić na kumulowanie zmęczenia i stresu. Wypoczynek jest bardzo ważny dla odpowiedniej higieny psychicznej, a ta z kolei jest niezwykle istotna dla zdrowia człowieka.

Co robić na długim urlopie

jak wypocząć na urlopieJak odpoczywać na dłuższym urlopie? Długi, dwu lub trzytygodniowy urlop jest często okresem, na który z niecierpliwością czeka się cały rok. Jak już zostało wspomniane, warto przemyśleć wcześniej, w jakiej formie chce się go spędzić, i poczynić ku temu odpowiednie przygotowania. Planując swoje zajęcia i atrakcje na urlopie, warto odpuścić bardzo intensywny program w ciągu pierwszych dwóch dni. Pierwszy niech będzie czasem na odpoczynek po podróży, spacer czy inne zajęcie nie wymagające specjalnych przygotowań. Drugi dobrze przeznaczyć na zapoznanie się z nowym miejscem, hotelem i jego okolicą. Trzeciego dnia już śmiało można ruszyć na całodzienną wycieczkę górskim szlakiem, zwiedzanie miejsc przyciągających turystów, nurkowanie, jazdę konną i co tam jeszcze uwzględniło się w planie urlopu.

Ważne, żeby dać sobie czas na aklimatyzację, szczególnie po zmianie strefy czasowej i warunków klimatycznych. Bardzo istotne jest również to, żeby urlop nie zmienił się w stresujące bieganie z jednego miejsca w drugie, żeby tylko ze wszystkim zdążyć. Najlepiej, jeżeli każdego dnia zaplanuje się jedną lub dwie główne atrakcje. Warto zostawić trochę czasu wolnego, w którym zmieszczą się rozmaite nieplanowane zajęcia. Każde miejsce ma swój niepowtarzalny charakter i warto dać sobie szansę się z nim zapoznać. Na miejscu może się okazać, że dużo bardziej interesujące będzie zupełnie inne zajęcie, niż to, co zostało zaplanowane. Warto zaplanować wyjazd tak, by po powrocie mieć jeszcze 1-2 dni wolnego. Da to możliwość wdrożenia się z powrotem do codzienności i psychicznego przygotowania do powrotu do pracy. Jest to także zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych okoliczności w podróży powrotnej, np. odwołanego lotu.

Wyjazd na weekend

wyjazd na weekend pomoże zregenerować siłyJak wypocząć w czasie długiego weekendu albo wyjazdu na zwykły weekend? Wyjazdy weekendowe mają swoich zwolenników i przeciwników. Jednak wśród tych ostatnich jest bardzo wiele osób, które nigdy tego tak naprawdę nie próbowały, albo mają jedno, nieudane doświadczenie. Często porażka wyjazdu weekendowego wynika z niezbyt dokładnie przemyślanego planu wycieczki i zbyt optymistycznego podejścia do prognozowanego czasu podróży. W trasie zdarzają się korki, objazdy i inne nieprzewidziane sytuacje, które zabiorą czas kosztem właściwego wypoczynku na miejscu. Jeżeli planuje się wypad do innego miasta celem zwiedzenia, trzeba pamiętać, że zawsze w każdym miejscu spędzi się nieco więcej czasu, niż się zamierzało. W rezultacie wycieczka zamienia się w gorączkowe bieganie po mieście, a wieczór zamiast w przyjemnej knajpce spędzi się w pokoju hotelowym, padając ze zmęczenia.

Decydując się na weekendowy wyjazd, dobrym pomysłem jest wybranie miejscowości oddalonej o maksymalnie godzinę jazdy od domu przy normalnych warunkach na drodze. Może to być malownicza wieś, miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem czy choćby gospodarstwo agroturystyczne w pobliżu lasu. Taki weekendowy wyjazd najlepiej przeznaczyć na aktywny wypoczynek: spacery, wycieczki rowerowe, grzybobranie czy piknik z rodziną. Taka odskocznia i miło spędzony czas na świeżym powietrzu bez wątpienia pomogą nieco doładować akumulatory.

Efektywny odpoczynek po pracy

relaks z książką pod kocemJak efektywnie odpoczywać po pracy? Bardzo ważne dla dobrego samopoczucia jest pamiętanie o codziennym wypoczynku w czasie wolnym. Najlepiej, jeśli będzie on łączył w sobie elementy aktywnego i biernego wypoczynku. Jeżeli przykładowo ktoś lubi wypoczywać robiąc porządki, jeżdżąc na rowerze czy biegając, bardzo dobrym rozwiązaniem jest równoważenie tego inną formą. Przykładem może być chociażby obejrzenie filmu z partnerem, wieczór z dobrą książką czy spotkanie na kawę z przyjaciółką. Analogicznie, osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, koniecznie powinny w swoim sposobie wypoczywania uwzględnić także aktywność fizyczną. Może to być Nordic Walking czy pływanie w basenie. Życie w biegu od świtu do zmierzchu oraz przesiadywanie całych dni na zmianę za biurkiem i na kanapie na dłuższą metę nikomu nie wychodzi na zdrowie.

Oczywiście, nie każdy potrzebuje obu elementów wypoczynku: biernego i czynnego, w jednakowych proporcjach. Jest to uwarunkowane m.in. takimi czynnikami jak charakter pracy, co zostało wspomniane wyżej. Warto jednak postarać się znaleźć taki swój złoty środek. Nie popadać w rutynę i nie powielać z przyzwyczajenia tego samego sposobu na odpoczynek. Zwłaszcza jeśli jest on średnio lub nisko efektywny.

Efektywny wypoczynek niezbędny dla zdrowia

o odpoczynku trzeba pamiętać każdego dniaEfektywny odpoczynek jest potrzebny człowiekowi tak samo jak realizowanie się w pracy czy innych dziedzinach życia. Niestety często jest to zaniedbywana sfera, a czas przeznaczony na odpoczynek nie jest właściwie wykorzystywany, tylko po prostu marnowany. Głównym zagrożeniem dla osób zbyt aktywnych jest przepracowanie, przemęczenie, chroniczny stres i pogorszenie relacji w życiu osobistym. Natomiast osoby, które są za mało aktywne i brakuje im ruchu są zagrożone nadwagą, zwyczajną nudą i pogorszeniem samopoczucia. Brak im także bodźców, które pozwalają rozwijać osobowość – jak kontakt z innymi ludźmi, odwiedzanie nowych miejsc, rozwijanie pasji. Efektywny wypoczynek jest nieodłączną częścią zdrowego trybu życia. Aby był on możliwy, należy nauczyć się wypoczywać. Tak samo na co dzień, jak i w czasie dłuższego wyjazdu, który powinien zregenerować siły człowieka po całym roku. Warto więc szukać tak długo, aż znajdzie się właściwy dla siebie sposób odpoczywania, który naprawdę będzie źródłem sił witalnych oraz nowej energii fizycznej i psychicznej.