Jak spakować walizkę?

walizka na wyjazdSzczególnie przy wyjeździe na dłuższy czas, ważne jest takie spakowanie bagażu, aby był możliwie kompaktowy, łatwy do przeniesienia i niezbyt ciężki. Pakowanie jest dla wielu osób najmniej ulubionym etapem przygotowań do wyjazdu. Warto wcześniej dokładnie zaplanować jego zawartość, aby nie zapomnieć o czymś ważnym i nie zabrać zbędnych rzeczy.

„Walizka” pojawia się w tytule z rozmysłem, bowiem jest to bez wątpienia najbardziej wygodny sposób przewożenia bagażu. W razie potrzeby można ją ponieść w ręce, kółka są jednak niezastąpione, szczególnie jeśli bagaż trochę waży. Zamiennie może to być torba czy plecak z kółkami, tu już pozostaje kwestia, w co wygodniej się pakować danej osobie. Walizka może być o tyle wygodniejsza, ze układając kolejno rzeczy można wykorzystać nawet niewielką przestrzeń i tym sposobem zmieścić więcej; pakując torbę czy plecak nie zawsze uda się dostrzec, że między poszczególnymi rzeczami zostało nieco miejsca.

Jakie ubrania wybrać na wyjazd

Podstawą pakowania się, szczególnie na dłuższy wyjazd, jest wybranie rzeczy uniwersalnych, które założymy przy każdej okazji. Powinny one tworzyć jedną, spójną całość, na zasadzie takiej, byspakowana walizka każdy dół można było ubrać z każdą górą, a także by mieć ze sobą odzież, którą można zakładać na wierzch ubierając się „na cebulkę”. Lepiej przed wyjazdem poświęcić więcej czasu na kompletowanie odpowiedniej odzieży, niż pakować się w panice lub dopiero na miejscu zorientować się, że czegoś się nie wzięło lub zabrało ze sobą coś zupełnie niepraktycznego. Odzież wierzchnia powinna posiadać kaptur i kieszenie. Jeśli to możliwe, lepiej wybierać odzież z tkanin, które się mocno nie gniotą, lub takich, które „prasują się” na ciele po założeniu, jak elastyczna wiskoza. Zamiast tradycyjnie składać odzież w kostkę, lepiej złożyć ją tylko wzdłuż (zaginając rękawy do środka) i kompaktowo zwinąć. Dzięki temu uniknie się zagnieceń na załamaniach materiału, które utrwalą się w czasie przebywania w walizce. Szczególnie warto o tym pomyśleć, jeśli w czasie wyjazdu nie będzie się miało czasu lub możliwości prasować odzieży.

Oszczędzanie miejsca w bagażu

Kosmetyki – tak, ale w wersji mini. Szczególnie w przypadku kobiet, po wybraniu wszystkich kosmetyków, które chce się zabrać ze sobą (wliczając środki pielęgnacyjne, kosmetyki kolorowe oraz środki higieny osobistej), może się okazać, że połowa miejsca jest już zajęta. Zdecydowanie lepiej zrezygnować choćby z lakieru do włosów, niż dodatkowej pary butów. Warto wcześniej zaopatrzyć się w kosmetyki w wersji mini lub specjalne, niewielkie buteleczki plastikowe, do których można przelać nieco kosmetyku z dużego opakowania używanego na co dzień. Warto zrezygnować z perfum jeśli planuje się dużo przebywać na świeżym powietrzu – ich zapach może przyciągać owady, których towarzystwo nie jest przecież przyjemne. Pozostając w tym temacie, warto wziąć ze sobą środek odstraszający komary i kleszcze (nie tylko latem! kleszcze spotykane są od wiosny do jesieni, tylko zimą nie trzeba się ich obawiać). Dobrze mieć ze sobą także podstawowe środki opatrunkowe, spakowane tak, by później można je było wygodnie zabrać ze sobą np. na pieszą wycieczkę.

walizki na podróżRzeczy, które zajmują dużo miejsca, lepiej na podróż założyć na siebie, niż pakować do walizki. Jeśli zabieramy buty trekkingowe, nie warto upychać ich w bagażu, tracąc mnóstwo miejsca i znacznie zwiększając jego wagę. Takie obuwie najlepiej mieć na sobie. Podobnie rzecz wygląda, gdy chodzi o kurtkę, nawet jeśli jest zbyt ciepło, by ją założyć, lepiej zrezygnować z ładowania jej do walizki. Zajmie wiele miejsca, które można wykorzystać na dodatkową bluzę i koszulkę. Drobne, podręczne rzeczy można schować do kieszeni kurtki. Nie tylko będzie łatwiej je wydobyć w czasie podróży, ale jest to kolejna oszczędność miejsca.

Zabieramy tylko niezbędne rzeczy

Kolejną rzeczą jest to, by dowiedzieć się, co otrzymamy w standardzie pokoju w miejscu, do którego się wybieramy. Nie byłoby dobrze rezygnować z krótkich spodni na rzecz ręcznika, a na miejscu stwierdzić, że ręczniki zapewnione przez hotel już czekają. Bardzo przydatną rzeczą w kompaktowym pakowaniu się na wyjazd będzie lista niezbędnych rzeczy. Taką listę warto zacząć sporządzać już na parę tygodni przed wyjazdem. Dzięki takiemu rozłożeniu w czasie tej czynności, zdążymy dokładnie przemyśleć, co jest nam absolutnie potrzebne, a co nie. Jeśli pakujemy się bez listy, często w ostatniej chwili do głowy przychodzą coraz to nowe rzeczy. Wiadomo, wszystko się nie zmieści, więc w pośpiechu rezygnujemy z czegoś na rzecz innego przedmiotu. Dopiero na miejscu okazuje się, czy decyzja była słuszna, czy nie.

Jak zabezpieczyć bagaż przed wodą?

Większość walizek wyposażona jest w nieprzemakalne kieszonki, tam warto schować dokumenty. Jeśli cała walizka jest wodoodporna, nie ma problemu z ewentualnym zamoknięciem zawartości. Jeżeli tak nie jest, wykładamy dno walizki reklamówką, i reklamówką przykrywamy cały spakowany bagaż przed zamknięciem pokrywy walizki. Warto pamiętać również o odpowiednim rozkładzie ciężkości w walizce – od strony kółek układamy buty, kosmetyki i inne ciężkie przedmioty, od góry układamy ubrania. Wyjeżdżając na wakacje, można zrezygnować z biżuterii. Po pierwsze, może przeszkadzać (długie kolczyki, naszyjniki) i okaże się, że przez cały wyjazd i tak nie była noszona. Biżuteria jest delikatna i łatwo może się uszkodzić podczas transportu, w czasie wyjazdu nie trudno także o to, by gdzieś zagubić kolczyk czy pierścionek, co może być przykrą stratą i niemiłym wspomnieniem z wyjazdu.