Jak zrobić ciekawe zdjęcia z wyjazdu?

wykadrowane zdjęcie - struga przy Jeziorze ŻurskimPodczas podróży i zwiedzania nowych miejsc często wpadamy w wir fotografowania. Po powrocie, kiedy chcemy nacieszyć oczy wykonanymi przez siebie zdjęciami lub pokazać bliskim piękne miejsca, w których byliśmy, często z rozczarowaniem zauważamy, że zdjęcia nie uchwyciły piękna, które chcieliśmy pokazać, są nieudane czy rozmazane, lub zostały zrobione z niekorzystnej perspektywy. Nagle wspaniałe obiekty przedstawione na fotografiach tracą swój blask i wyjątkowość, w niczym nie przypominając malowniczych ujęć z folderów turystycznych czy stron internetowych. Jak uniknąć najczęstszych błędów w fotografowaniu i sprawić, by fotografie robiły rewelacyjne wrażenie?

Do zrobienia świetnych zdjęć na własny użytek obecnie zupełnie nie potrzeba drogiego sprzętu czy specjalistycznych umiejętności. W końcu to nie mają być zdjęcia profesjonalne, tylko takie, które z przyjemnością będziemy oglądać długo po powrocie z wyjazdu i z chęcią do nich wracać.

Jak zrobić takie zdjęcia z wyjazdu, do których chętnie się później wraca?

Częstym błędem jest kilkukrotne fotografowanie w ten sam sposób tego samego obiektu, na zasadzie „później się któreś wybierze”. Przy oglądaniu zdjęć okazuje się jednak, że nie ma z czego wybrać! Jedno ujęcie jest pięknie wykadrowane ale zamazane, inne akurat w centralnej części uchwyciło przechodzącą osobę, itd. Lepiej zamiast powtórzeń ujęć poświęcić chwilkę na odpowiednie wykadrowanie zdjęcia. Obiekt, który ma być uwieczniony, nie powinien wcale znajdować się w środkowej części ujęcia. Może ładnie się komponuje z mniej ważnym, ale malowniczym otoczeniem? Dzięki temu zdjęcie nabierze indywidualnego charakteru i będzie niecodziennym ukazaniem konkretnego obiektu. Jeśli ma być uwieczniony wysoki obiekt, można spróbować wykonać zdjęcie „z dołu”, dzięki temu w całości zmieści się w kadrze, a zdjęcie będzie wykonane z bliska. Uwieczniając nieruchome obiekty warto pokusić się o kilka ujęć z zupełnie różnych perspektyw i inaczej wykadrowanych.

Co zrobić, by zdjęcia widoków nie były nudne

widok w górachWidoki. Któż nie lubi podziwiać pięknych pejzaży, jeszcze skąpanych w słońcu lub obleczonych poranną mgłą, albo mieniących się barwami o zachodzie słońca. Wszelkie panoramy, zdjęcia widoków, mogą być piękne, jednak ich nadmiar później może być nużący, a jest bardzo prawdopodobne, że absolutnie znudzi osobę, której zdjęcia będą pokazywane. Autor zawsze ma jakieś wspomnienia, odczucia i wrażenia, które budzą się podczas oglądania zdjęć. Osoba postronna widzi tylko to, co przedstawiają.

Oczywiście warto fotografować widoki, ale dobrze jest również, gdy są one elementem zdjęcia przedstawiającego coś więcej. Podczas spaceru z psem po plaży natrafiliśmy na absolutnie urzekający zachód słońca, a niebo stało się prawdziwą tęczą? Świetnie, zróbmy fotografię słońca znikającego za linią wody, ale warto pokusić się także o uwiecznienie wesoło bawiącego się pupila w tak pięknej scenerii. Zdjęcie będzie bardziej żywe i unikalne, w końcu zachody słońca są powtarzalne, a dana sytuacja i okoliczności mogą być wyjątkowe. W takiej sytuacji faktycznie warto zrobić parę zdjęć i później wybrać najciekawsze, zawsze inaczej fotografuje się obiekty ruchome. Przy przeglądaniu swoich dzieł może się okazać, że niektóre ujęcia są zupełnie zachwycające. A jeśli nie, przynajmniej będą niepowtarzalne i poza obrazem uwiecznią pozytywne emocje towarzyszące tamtej chwili.

Kiedy najlepiej robić zdjęcia

zachód słońca zdjęcieNa wyprawy fotograficzne lepiej wybierać się o poranku lub przed zachodem słońca, w godzinach, kiedy słońce jest wysoko na niebie będzie za duży kontrast. W tych porach na zdjęciach najlepiej zostaną uwiecznione kolory i wszystko będzie bardzo wyraźne. Urządzenie to nie oko i po zmroku przy słabym świetle nie uda się zrobić dobrych zdjęć, mimo, że sami widzimy wyraźnie. Zdjęcia bez wątpienia wyjdą znacznie ciemniejsze.

Nie powinno się robić zdjęć „pod słońce”, wówczas wszystko, co jest na pierwszym planie, będzie czarne. Źródło światła powinno być za plecami fotografa dla uzyskania najlepszego naświetlenia fotografowanego obiektu. Zasada ta jednak nie musi być restrykcyjnie przestrzegana, jeśli na zdjęciu uwieczniane są osoby. Wówczas wystarczy, kiedy osoby fotografowane i fotografujące ustawią się bokiem do źródła światła. Inaczej światło może razić w oczy fotografowanych i będą je mrużyć na zdjęciu, zamiast się uśmiechać.

Światło jest najważniejsze, ustawienia urządzenia już mniej przy zwykłych fotografiach z wycieczki. Większość nowoczesnych urządzeń samodzielnie dostosowuje ustawienia do panujących warunków. Każdy aparat ma kilka trybów pracy, przeważnie nie musimy jednak samodzielnie wybierać długości naświetlania czy ustawień ostrości. Przy dobrym oświetleniu, dla uzyskania naturalnych barw lepiej zrezygnować z lampy błyskowej.

Fotografowanie osób

fotografia osóbTo jest trudniejszy temat. Zdjęcie może wyjść pięknie, ale jeśli osoba na nim uwieczniona wypadnie niekorzystnie, prawdopodobnie nie będzie sobie życzyła pokazywania tej fotografii w towarzystwie. Poza tym, przecież chcemy mieć z wyjazdu wspaniałe pamiątki, a nie ujęcia, z których wolelibyśmy usunąć osoby lub sami zniknąć.

Istnieje kilka podstawowych wskazówek, które mogą pomóc w odpowiednim fotografowaniu osób. Osobę, która ma się znaleźć na zdjęciu, najlepiej uchwycić w całości. Różne przycięcia mogą dać niepożądany efekt, na przykład postać ucięta na wysokości kolan albo w pasie, co będzie się prezentowało nienaturalnie. Inaczej jest w momencie, kiedy fotografowana osoba ma się stać głównym elementem zdjęcia robionego z bliska, wówczas najlepiej kadrować ją w formie popiersia. Nie ucinamy samej głowy! Takie zdjęcie będzie nieudane i niekorzystne. Raczej powinno się unikać fotografowania osób „z dołu”. Taka perspektywa uwydatnia uda, brzuch i podbródek, i nawet szczupła osoba może wyglądać na dużo większą, niż w rzeczywistości. Perspektywa „z góry” jest wskazana tylko, jeśli służy ukazaniu całego kontekstu okoliczności, pokazania różnicy poziomów czy uchwycenia na zdjęciu poszczególnych elementów wspólnie. Osoba tak sfotografowana sprawi wrażenie znacznie niższej. Osoby najlepiej fotografować na wprost.

kamieniołomy Kraków - Nowa HutaAby wyprawę fotograficzną można było zaliczyć do udanych, koniecznie trzeba pamiętać o naładowanych bateriach i karcie pamięci! Nie ma nic bardziej rozczarowującego niż migająca kontrolka zasilania lub brak miejsca w pamięci urządzenia w chwili, kiedy właśnie zaczęły wychodzić przepiękne zdjęcia lub spotkaliśmy coś wyjątkowo wartego uwiecznienia. Najważniejsze jednak, aby fotografowanie było świetną zabawą, wówczas nawet nie do końca udane zdjęcie wywoła jeszcze po latach uśmiech na twarzy, a być może właśnie dzięki niedoskonałości stanie się zupełnie wyjątkowe. Warto eksperymentować ze zdjęciami, efekty mogą być bardzo pozytywnie zaskakujące. Dzięki temu każda wyprawa fotograficzna będzie udana i zostaną po niej wspaniałe i wyjątkowe wspomnienia oraz bardzo udane fotografie.