Jazda na nartach dla początkujących
Bez wątpienia warto chociaż raz spróbować swoich sił w jeździe na nartach, trzeba jednak poznać kilka faktów, zanim po raz pierwszy założy się narty na nogi. Najważniejsze jest to, żeby uczciwie ocenić swoją kondycję fizyczną, nie lekceważyć odpowiedniego przygotowania mięśni i stawów oraz wziąć za dobrą monetę rady dotyczące bezpieczeństwa na stoku. Dzięki temu zimowy sezon sportowy dostarczy niezapomnianych wrażeń i miłych wspomnień, zamiast przykrej niespodzianki w postaci urazu.
Bezchmurne błękitne niebo i stoki pokryte grubą warstwą białego śniegu to piękny widok. W takich warunkach aż się prosi o wyjście na świeże powietrze i trochę ruchu. Wśród sportów zimowych oczywiście największą popularnością cieszy się jazda na nartach. Profesjonalne stoki powstają w rozmaitych miejscach w kraju i nie trzeba dalekich podróży, żeby cieszyć się jazdą na nartach. Jednak nie ma to jak góry – piękny, ośnieżony krajobraz i gładkie stoki iskrzące w słońcu to najlepsze zaproszenie do jazdy na nartach. Doświadczeni narciarze wiedzą jednak, że ten sport potrafi być niebezpieczny i należy się odpowiednio przygotować do jazdy na nartach, jeśli chce się uniknąć drobnych i poważniejszych kontuzji
Zadbaj o kondycję i dobrą formę
Po pierwsze forma! Obserwując jazdę na nartach w wykonaniu innych osób często odnosi się wrażenie, że to bardzo proste. Tymczasem ten sport wymaga wytrenowanych mięśni i dużej wydolności organizmu, jazda na nartach to spory wysiłek i prawdziwy sprawdzian dla kondycji. Jeżeli na stok wyruszy osoba, która na co dzień prowadzi siedzący tryb życia i ma mało ruchu, z pewnością bardzo dotkliwie odczuje w swoich mięśniach skutki jazdy na nartach.
Co ważne, nie chodzi tutaj wyłącznie o mięśnie nóg, ale także pleców i ramion. Nawet jeśli danej osobie nie brakuje sportu i aktywności fizycznej i jest to stały element jej zajęć, przed jazdą na nartach trzeba pamiętać o rozgrzewce. Zlekceważenie przygotowania fizycznego przed wyjściem na stok może skutkować nie tylko zakwasami, ale także poważniejszymi urazami mięśni oraz stawów, które nie są wystarczająco zabezpieczone, jeśli mięśnie są w słabej kondycji. Czasami pierwszy dzień na stoku osoby nieprzygotowanej do jazdy na nartach prowadzi niestety do tego, że przez resztę wyjazdu może jedynie obserwować innych jeżdżących.
Kiedy zacząć przygotowania
Jeśli planuje się zimowy urlop narciarski, dobrze jest zacząć przygotowania już na jesieni. Oczywiście można skorzystać z profesjonalnych porad i instrukcji dotyczących treningu, ale idąc najprostszą drogą można po prostu zacząć biegać, pamiętać o rozciąganiu, warto wykonywać przysiady i skoki obunóż, bardzo dobrze jako forma treningu sprawdzi się też jazda na rolkach. Inne formy aktywności fizycznej uprawiane regularnie z pewnością również będą dostatecznym treningiem.
Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli perspektywa wyjazdu na narty pojawi się znienacka, a kondycja pozostawia wiele do życzenia. W tej sytuacji wskazane jest chociażby krótkie, ale codzienne uprawianie sportu, najlepiej na świeżym powietrzu, żeby dodatkowo zahartować organizm. Wówczas nie ma co się nastawiać na narciarskie wyczyny na stoku. Lepiej potraktować to jako zabawę i po prostu zapoznanie się z nowym sportem. W każdym ośrodku narciarskim są specjalnie wyznaczone miejsca dla początkujących, można także skorzystać z pomocy instruktora, indywidualnie lub w grupie. Chodzi przecież o dobrą zabawę, a nie popisy, które mogą się źle skończyć.
Każdy kiedyś był początkujący
Wśród początkujących narciarzy są osoby naprawdę w każdym wieku i nauka jazdy w żadnym wypadku nie jest czymś krępującym. Właśnie jest to zjawisko bardzo pozytywne, że niezależnie od liczby lat ludzie podejmują nowe wyzwania. Na początku, ale i później, kiedy umiejętności są już większe, upadki są czymś naturalnym. Początkujący narciarz nie powinien mieć przekonania, że nie wolno się przewrócić. Właśnie nauka bezpiecznego upadania jest bardzo ważna i pozwoli zmniejszyć ryzyko negatywnych skutków w razie kolizji na stoku.
Jazda na nartach dla początkujących – kondycja w normie, ciało w dobrej formie, można ruszać na stok. Jak już zostało wspomniane, można skorzystać z lekcji z instruktorem i warto to zrobić, żeby nauczyć się poprawnej jazdy na nartach. Pierwszych wskazówek mogą także udzielić bardziej doświadczone osoby, z którymi się wybrało na stok. Narty mogą być wypożyczone lub własne. Na początku dobrze jest korzystać z wypożyczalni i przekonać się, jakie narty i buty będą pasowały, zanim się kupi swoje. Najważniejsze, żeby były dopasowane do wzrostu i wagi narciarza.
Kask jest dla dzieci obowiązkowy, dla dorosłych opcjonalny, niemniej jazda na nartach w kasku jest znacznie bezpieczniejsza, niż bez. Każdy doświadczony narciarz wie, że nawet mimo wysokich umiejętności nie jest się w stanie przewidzieć wszystkiego i zawsze uniknąć wszelkich niebezpiecznych sytuacji. Na stoku nie jesteśmy sami, i podobnie jak na drodze – nawet, jeśli ktoś jeździ bezpiecznie i zgodnie z zasadami, może znaleźć się w sytuacji zagrożenia spowodowanej przez innego użytkownika tej samej trasy. Na narty, szczególnie na początku przygody z tym sportem, powinno się wyruszać w towarzystwie. Zawsze zwiększa to poziom bezpieczeństwa, jeśli obok jest ktoś znajomy, kto pomoże w razie upadku czy problemów technicznych.
Odpowiedni wybór trasy
Bardzo ważne jest, aby wybierać trasy dokładnie dostosowane do swoich umiejętności – trasy dla początkujących (zielone), trasy dla średnio zaawansowanych (niebieskie), trasy dla zaawansowanych (czerwone i czarne). Trasy są oznakowane w taki a nie inny sposób nie bez powodu! Swoje umiejętności trzeba ocenić uczciwe. Jeżeli początkujący narciarz wybierze się na trudną trasę narciarską, będzie stanowił zagrożenie dla innych jej użytkowników, ryzykuje także swoim zdrowiem. Nie ma potrzeby na siłę udowadniać sobie czy komuś, że jest się w stanie jeździć po trasie zbyt trudnej w stosunku do faktycznych umiejętności. Nie będzie z tego dobrej zabawy, a jedynie stres i dużo większe ryzyko wypadku.
Rozpoczynając zjazd trzeba się rozejrzeć w górę i w dół, czy włączając się do ruchu nie stworzy się zagrożenia dla innych narciarzy. W miarę możliwości nie powinno się ustawiać „za kimś”, tory jazdy nie powinny się pokrywać. Zatrzymywać się podczas jazdy powinno się tylko, jeśli jest to absolutnie konieczne i wyłącznie w miejscach o dobrej widoczności. Ruch na trasie narciarskiej powinien przebiegać płynnie, tak aby narciarze nie wpadali na siebie. Poruszając ten wątek warto podkreślić ponownie konieczność wyboru odpowiedniej trasy. Zbyt stromy, pełen zakrętów i innych niespodzianek zjazd może skutkować tym, że narciarz przestraszy się prędkości i utrudnień, w wyniku czego straci panowanie i równowagę, a wtedy kolizja gotowa.
Garść przydatnych informacji
Aby bezpiecznie jeździć na nartach, absolutną podstawą jest określenie własnych możliwości i umiejętności oraz zachowanie się na stoku adekwatnie do nich. W innym przypadku stwarza się niebezpieczeństwo dla samego siebie i innych użytkowników trasy. Trzeba wziąć pod uwagę także warunki pogodowe panujące na stoku. Słońce, które odbijając się od śniegu może oślepić, czy silny wiatr, który utrudnia jazdę. Sprzęt narciarski musi być całkowicie sprawny! Nie można zjeżdżać na uszkodzonym sprzęcie, licząc na to, że nic się nie stanie.
Wszyscy narciarze powinni się poruszać wyłącznie po wyznaczonych trasach, zarówno zjazdowych jak i biegowych. Bardzo ważne są także wskazówki dotyczące pieszego poruszania się po stoku. Podchodzić pod górę można wyłącznie brzegiem trasy i przy dobrej widoczności. Oczywiście nie wolno wychodzić na środek trasy! Nauka jazdy na nartach ponadto powinna się raczej odbywać bez kijków, które mogą stanowić dodatkowe niebezpieczeństwo w razie upadku. Warto pomyśleć także o specjalnym ubezpieczeniu dla narciarzy, które pozwoli uniknąć poniesienia kosztów z własnej kieszeni w przypadku zniszczenia sprzętu narciarskiego – swojego i czyjegoś – w przypadku kolizji.
Przed rozpoczęciem swojej przygody z narciarstwem koniecznie trzeba się zapoznać z Międzynarodowym Dekalogiem Narciarskim FIS – zbiorem reguł zachowania bezpieczeństwa na stoku. W większości przypadków można go znaleźć na stronach miejscowości narciarskich oraz ośrodków narciarskich. Zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy na nartach to podstawa udanego urlopu zimowego.