Jesienna chandra – jak z nią walczyć?

jesienny krajobrazJesienna chandra jest popularnym zjawiskiem i nie ma w tym nic dziwnego, jeśli jest to epizod. Większym problemem jest długotrwale utrzymujące się przygnębienie, które może przerodzić się w tzw. depresją sezonową. Jest ona zjawiskiem często spotykanym wśród mieszkańców północnej Europy, w dużej mierze odpowiedzialne za nie jest załamanie pogody, spadek temperatury i szybko zapadający zmrok.

W tym czasie również rozpoczyna się „sezon chorobowy” i wiele osób zmaga się z bardziej lub mniej intensywnymi objawami przeziębienia. Trudno rzecz jasna, żeby osoba, której dokucza kaszel i katar podczas gdy za oknem szaro i deszczowo, tryskała radością i energią. Każdy ma prawo do gorszych dni i słabszego samopoczucia. Ważne jest jednak, by nie dopuścić, aby stan przygnębienia utrzymywał się długo i zaczął stanowić nieodłączny element jesienno-zimowej codzienności. Warto pamiętać, że depresji sezonowej łatwiej zapobiec, niż poradzić sobie z nią później, kiedy już jakiś czas się utrzymuje. Dobrze jest poznać sposoby na jesienną chandrę, a także szukać swoich własnych rozwiązań, które pomogą obronną ręką przejść przez jesienne przesilenie.

Planowanie długich jesiennych wieczorów

jesienna chandra depresjaAby nie dać się jesiennym smutkom, warto zacząć planować sobie zajęcia na popołudnie. Kiedy robi się szaro i ciemno, często przechodzi ochota na wyjście z domu. Samotność jak wiadomo może sprzyjać stanom depresyjnym. Nawet jeśli pogoda jest niezbyt zachęcająca, to jeśli wcześniej już się umówiło z kimś na wspólne wyjście czy na wizytę, jest to motywacja do tego, by jednak wyjść z domu. W towarzystwie zawsze można się pośmiać, porozmawiać, i w znacznie lepszym humorze wrócić po spotkaniu do domu. W takich okolicznościach przygnębiająca pogoda i ziąb na dworze nie wydaje się już tak straszny. Można oczywiście zaplanować sobie czas w pojedynkę, byle wyznaczyć sobie jakieś zadanie. Jeśli się tego nie robi, znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo bezczynnego siedzenia i pogrążania w swoich smutkach.

Jesień na kolorowo

kolorowy parasol na jesieńWarto cieszyć się drobiazgami. Nie trzeba od razu szaleć na zakupach, żeby poprawić sobie humor, zresztą często jest to działanie tylko doraźne. Humor może poprawić chociażby nowa książka, do której już się od jakiegoś czasu przymierzamy, a nigdy nie było okazji by usiąść i w spokoju poczytać. Długie jesienne wieczory sprzyjają nadrabianiu takich zaległości.

Można także poszaleć w kuchni, chociażby poeksperymentować z typowo jesiennym warzywem – dynią. Piękny, intensywny kolor oraz smakowite potrawy, które można wyczarować z dyni, z pewnością poprawią nastrój i będą miłym akcentem kolacji z rodziną czy przyjaciółmi. Kiedy pogoda nie dopisuje, jesień jest wyjątkowo szarą porą roku. Warto zaopatrzyć się w kolorowy jesienny gadżet, który nieco rozjaśni szare otoczenie – może to być parasol, szal lub torebka. Warto pamiętać też o tym, że mimo wszystko nie bez powodu jesień nazywana jest „złotą”. Kiedy świeci słońce, jesienny krajobraz mieni się niezliczoną ilością barw. Dobrze jest maksymalnie wykorzystywać pogodne dni. Jest piękna pogoda, ale po pracy w planach były zakupy? To nic! Spokojnie można to odłożyć, godzina nie zrobi tu wielkiej różnicy, natomiast godzina spędzona na spacerze po parku – owszem.

Aktywna jesień

jesienny muchomorOczywiście brzydka pogoda nie sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Na czas jesieni i zimy warto zainteresować się zajęciami, które zapewnią ruch i nie wymagają wychodzenia na dwór. Może warto zaopatrzyć się w karnet na basen, zapisać się na zajęcia taneczne lub fitness? Dzięki temu będzie możliwe utrzymanie ciała w dobrej kondycji, zagospodarowanie czasu wolnego oraz będzie to kolejna motywacja do wyjścia z domu. Dodatkowo będzie to kolejna okazja do przebywania wśród ludzi, nawiązania znajomości i zapomnienia o przygnębieniu. Jesień jest też doskonałym momentem na rozpoczęcie walki ze zbędnymi kilogramami. Systematyczne ćwiczenia i zmiana diety od jesieni pozwoli na uzyskanie wymarzonej sylwetki do wiosny. Wyznaczenie sobie celu i skrupulatne dążenie do jego osiągnięcia pomoże w przejściu przez długie jesienne wieczory.

Odpowiednia dieta również jest bardzo istotna dla dobrego nastroju. Dostarczanie organizmowi wszystkich potrzebnych składników zapewni dobre samopoczucie fizyczne, a to wpływa w dużym stopniu na samopoczucie psychiczne. Dobrze jest wzbogacić jesienną dietę w owoce cytrusowe – oprócz przywoływania letnich wspomnień zapewnią one dużą dawkę witaminy C, która jest skutecznym środkiem profilaktycznym przeciw przeziębieniom. W jesiennej diecie powinno znajdować się chude mięso, które dostarczy żelaza i magnezu, oraz ryby, które są niezastąpionym źródłem kwasów omega-3, wspomagających pracę mózgu. Od czasu do czasu warto także sięgnąć po jedną czy dwie kostki czekolady – dostarczy organizmowi magnezu i energii.