Jesienny urlop w Polsce

jesienny urlopJakie są pozytywne aspekty wyjazdu posezonowego? Trudno nie dostrzec licznych zalet jesiennego wypoczynku. Być może zalety okażą się przemawiające na tyle silnie, że nawet skłonią do podjęcia decyzji o jesiennym wyjeździe; mimo, że wcześniej nie brało się w ogóle pod uwagę takiej możliwości. Polska złota jesień jest świetnym okresem na wyjazd wypoczynkowy, trzeba tylko przekonać się do jego dobrych stron.

Lato niezmiennie święci triumfy jako najbardziej popularna pora roku na wyjazdy wypoczynkowe. Sympatią cieszy się także słoneczna, mroźna zima – dla fanów zimowych sportów jest to najbardziej oczekiwany czas każdego roku. Ciepłe i słoneczne wiosny ostatnich lat spowodowały, że przedsezonowe urlopy zaczynają się cieszyć coraz większym zainteresowaniem. A jesień? Wiele osób drży na samą myśl o tym, że ich dłuższy urlop mógłby wypaść dopiero na jesieni. A co, jeśli właśnie jesienią zostanie im przyznany termin długo wyczekiwanego wyjazdu do sanatorium? Mnóstwo osób chciałoby jakoś ominąć tą jesień w swoim kalendarzu urlopowym. Tymczasem jesienny wyjazd na wypoczynek może być niesamowicie udany.

Uroki jesieni

Przy założeniu, że pogoda dopisze, to jesienny wyjazd nie tylko nie będzie w niczym ustępował wypoczynkowi w innych porach roku. Ma szansę się okazać o wiele bardziej atrakcyjny. Dość wysokie temperatury, oscylujące na granicy 20°C, piękne słońce i wspaniałe kolory w przyrodzie to znany każdemu jesienny pejzaż. Dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, rajdy rowerowe, piesze wycieczki i zwiedzanie nowych terenów to wręcz idealne okoliczności. Jesienne wyjazdy wypoczynkowe są bardzo lubiane przez pasjonatów grzybobrania. Wiele kwater prywatnych i ośrodków noclegowych oferuje swoim gościom możliwość suszenia grzybów. Dlatego jesienne spacery łatwo można połączyć z grzybobraniem i wrócić z wyjazdu nie tylko wypoczętym, ale też z zapasem smakowitych grzybów.

Polska jesień – czy naprawdę złota?

Umiarkowana temperatura i zachwycające widoki zdecydowanie zachęcają do wyjścia z domu. Jednak największe obawy przed jesiennym urlopem związane są właśnie z pogodą. Jesień jest piękna, ale potrafi być bardzo kapryśna. Warto jednak wspomnieć, że dokładnie tak samo może być w dowolnej porze roku. Chyba każdy zna kogoś (albo sam tego doświadczył), kto wyjechał na upragniony urlop do małej miejscowości nad morzem, a potem zamiast wygrzewać się na plaży, spędził dwa tygodnie w pokoju z powodu fatalnej pogody.

aktywne spędzanie czasu jesieniąurlop posezonowywyjazd na urlop jesienią

Dobrej pogody na czas jesiennego wyjazdu nie zagwarantuje nikt. Prognozy bywają zawodne i nie zawsze pokrywają się ze stanem faktycznym. Aby nie martwić się o to, co będzie się robić w razie niepogody, warto przed wyjazdem poświęcić trochę czasu i dokładnie zapoznać się z tym, co ma do zaoferowania miasto lub okolica, gdzie będzie się spędzać wyjazd. Lepiej być przygotowanym na nieciekawą pogodę i nie dać się jej zaskoczyć. W tym celu warto poszukać imprez, które w czasie planowanego pobytu będą się odbywać w danym mieście, dowiedzieć się o wydarzeniach kulturalnych, sprawdzić godziny otwarcia wystaw, muzeów i obiektów wartych zwiedzenia.

Nawet jeśli pogoda według prognoz ma dopisywać, dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie planu awaryjnego, alternatywnego dla długich spacerów szlakami turystycznymi i zwiedzania okolicy na rowerze. Rzecz jasna, jeżeli wyjeżdża się ze znajomymi czy rodziną, ryzyko nudy podczas deszczowej pogody znacznie spada. Na jesienny wypoczynek warto także wybierać takie obiekty, które zapewniają swoim gościom możliwości zagospodarowania czasu wolnego w czasie nie pogody, np. posiadają kryty basen, salę cardio, restaurację na miejscu, bazę odnowy biologicznej czy zapewniają program animacyjny.

wypoczynek jesieniąjesienny wyjazd zdrowotnyjesienne pejzaże

Korzystne ceny poza sezonem

Jesienne ceny to prawdziwa gratka. Po sezonie letnim koszt noclegu spada nawet o kilkadziesiąt procent, z łatwością można wyszukać bardzo atrakcyjne cenowo oferty pobytu. Wiele sanatoriów, hoteli i ośrodków wypoczynkowych przygotowuje też specjalne pakiety pobytowe na jesień. Nie tylko ceny noclegów są niższe jesienią. W popularnych miejscowościach wypoczynkowych, kiedy tłum turystów znacząco przerzedza się po sezonie, ceny spadają właściwie w całym sektorze branży turystycznej, począwszy od usług gastronomicznych. Niższe ceny powodują, że można pozwolić sobie na dłuższy wypoczynek za te same pieniądze, które w sezonie letnim trzeba by przeznaczyć na pobyt tygodniowy. W wielu branżach łatwiej również wystarać się o dłuższy urlop w pracy właśnie jesienią, a nie latem. Dodatkowo za jesiennym wyjazdem wypoczynkowym przemawia argument, że kiedy przychodzą pierwsze chłody, a dzień jest coraz krótszy, wiele osób zaczyna dopadać jesienna chandra. Cóż może być lepszego na jesienny spadek formy, niż udany urlop.

piękna złota jesieńurlop na jesienigdzie wyjechać jesienią

Kolejną, ogromną zaletą wyjazdu na jesieni, jest wszechobecny spokój. Latem miłośnicy ciszy i spokoju muszą szerokim łukiem omijać najbardziej znane, pełne turystów miejscowości, które przecież także są warte odwiedzenia i zobaczenia. Wraz z nadejściem jesieni nie trzeba już szukać najmniejszych miejscowości nadmorskich, maleńkich górskich wsi czy gospodarstw agroturystycznych w głębi kraju, gdzie będzie chociaż cień szansy na spokojny, zaciszny wypoczynek. Popularne miejscowości pustoszeją, znikają stragany pełne „osobliwych” pamiątek, wycisza się wieczorne i nocne życie miejscowości. Brak tłumów, kolejek, hałasu i innych letnich niedogodności stwarza idealne warunki nie tylko do efektywnego wypoczynku. Można także poznać prawdziwy klimat i atmosferę danej miejscowości, która przez resztę roku jest przecież zupełnie różna od tej letniej. Warto pamiętać, że jeśli chodzi o popularne miejscowości górskie, jesień stanowi tylko czas głębszego oddechu przed kolejną, zimową ofensywą turystów. Nic, tylko korzystać z uroków jesieni!

złota jesieńjesienny wyjazdjesienny wyjazd wypoczynkowy

Różne formy jesiennych wyjazdów

Wiadomo, że rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym niejako z konieczności wybierają letni termin dłuższych wakacji i nie ma tutaj zbytnio pola manewru. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby okres jesienny wykorzystać na weekendowe wycieczki krajoznawcze w bliższej i dalszej okolicy. Jesienne wojaże to doskonała okazja do zrobienia wyjątkowych, ciekawych zdjęć i bliższego zapoznania się z przyrodą. To także możliwość przebywania na świeżym powietrzu, co jest bardzo ważne w sezonie jesiennym i zimowym, kiedy dni są tak krótkie.

Jeśli chodzi o wyjazdy połączone z kuracją, jesień także jest bardzo sprzyjającym okresem. Kuracjuszy zwykle jest mniej, a co za tym idzie, łatwiej jest dopasować codzienny rozkład zabiegów do swoich preferencji. Zalety wynikające z odpływu turystów z popularnych miejscowości i związanej z tym spokojnej atmosfery będą dodatkowo wspierały kurację, pozwalając na prawdziwy wypoczynek psychiczny. Trudno jest odpocząć słuchając nocami hałasów z ulicy. Także spacery po okolicy bez konieczności przedzierania się przez tłum również są bardziej przyjemnie i pozwalają się lepiej zrelaksować. Jeżeli ktoś jeszcze nie zasmakował jesiennego wypoczynku i nie poznał jego zalet, koniecznie musi spróbować!