Kosmetyki domowej roboty
Kosmetyki naturalne zyskują sobie rosnącą popularność. Ceny tych gotowych natomiast mogą być wysokie i nie każdemu to odpowiada. Samodzielne przygotowanie kosmetyku to także świetna zabawa i przyjemna odmiana. Nierzadko przygotowywanie domowych kosmetyków pochłania tak bardzo, że podejmuje się próby autorskiego modyfikowania przepisów, a nawet tworzenia nowych. Warto wiedzieć, że wiele kosmetyków można samodzielnie przygotować w domu, i to używając produktów, które znajdą się niemal w każdej kuchni.
Wśród kosmetyków domowej roboty prym wiodą maseczki, zarówno do twarzy jak i do włosów. Wiele kobiet (i nie tylko!) znalazło pośród rozmaitych przepisów na naturalny specyfik do pielęgnacji swój prawdziwy hit kosmetyczny, który znalazł stale miejsce pośród rytuałów pielęgnacyjnych. Domowe kosmetyki generalnie nie są trudne w przygotowaniu, nie wymagają właściwie fachowej wiedzy ani umiejętności. Przy niewielkim wysiłku i niewysokim kosztem można w warunkach domowych przygotować kosmetyki czyszczące i pielęgnujące.
Pierwsze podejście do domowych kosmetyków
Wyposażeniem „domowego laboratorium kosmetycznego” najczęściej po prostu jest blender, naczynia, trochę miejsca na stole i lodówka. To w zupełności wystarczy, by rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem kosmetyków. Początkowo nie powinno się nastawiać na wielką poprawę zauważalną natychmiast. Zdarza się, że sięgając po sprawdzony przepis koleżanki albo recepturę z internetu, akurat się nie trafi w potrzeby swojej skóry czy włosów i specyfik nie przyniesie większych rezultatów. To jednak nie powinno zrażać, jeśli ktoś naprawdę ma ochotę pobawić się w domowe laboratorium.
Kosmetyki domowej roboty mają tą zaletę, że nawet jeśli nie zadziałają, to nie wyrządzą też krzywdy – chyba, że ktoś jest uczulony na dany składnik. Kupując nowy krem w sklepie czy odżywkę do włosów jednak jeszcze bardziej się ryzykuje, że któryś z jego składników uczuli i podrażni skórę lub obciąży włosy. Oczywiście za kosmetykami domowej roboty przemawia także cena. Nawet jeśli się okaże, że próba była nieudana, to zmarnuje się tylko kilka-kilkanaście złotych i trochę swojej pracy, natomiast jeśli drogi, sklepowy kosmetyk już przy jednym z pierwszych użyć okazuje się zupełnie nietrafiony, wówczas znacznie bardziej jest szkoda nieudanego zakupu.
Jakie kosmetyki można przygotować w domu?
Peeling – zaletą domowego peelingu jest przede wszystkim to, że można regulować sobie grubość i ostrość ziaren wedle upodobania. Nie trzeba przygotowywać dużych porcji, dlatego nie ma tego problemu, że zakupiony peeling sklepowy okaże się za ostry dla skóry już po pierwszym użyciu i trzeba z niego po prostu zrezygnować. Do peelingu można użyć m.in. cukru, płatków owsianych, mielonych ziaren kawy czy nawet fusów od kawy! Do uzyskania gładkiej, dobrze rozprowadzającej się konsystencji kosmetyku można użyć chociażby oleju roślinnego, mleka, śmietany czy miodu. Po dokładnym zmieszaniu specyfik powinien uzyskać konsystencję pasty, nie powinien być zbyt rzadki.
W zależności od rodzaju skóry można dobrać sobie odpowiednie składniki, na bazie których zostanie przygotowany domowy peeling. Do skóry problematycznej i trądzikowej nie powinno się używać zbyt ostrych peelingów, które głęboko zetrą warstwę naskórka. Podobnie w przypadku cery naczynkowej; odradza się ostre, mocne peelingi, ponieważ mogą one podrażnić skórę i wywołać niepożądane zaczerwienienie, a nawet spowodować pękanie drobnych naczynek.
Kosmetyki do pielęgnacji twarzy
tutaj pole do popisu jest właściwie nieskończenie szerokie. Można przygotowywać nawilżające i odżywiające maseczki na bazie jogurtu, używać naturalnych glinek dostępnych w sklepach z produktami ekologicznymi, czy stosować pełne witamin maseczki owocowe poprawiające koloryt cery i dodające skórze energii. Coraz większą liczbę fanów zdobywają domowe kosmetyki na bazie dyni, które bardzo skutecznie nawilżają skórę. Do przygotowania maseczek do twarzy chętnie wykorzystywane jest ubite białko i cytryna, które mają właściwości ściągające. Mimo, że internet pełen jest różnorakich przepisów na maseczki, warto wybrać coś i potraktować to jedynie jako bazę.
Warto poświęcić chwilę i zdobyć wiedzę o działaniu poszczególnych składników, starać się wybierać i łączyć te, które mogą być odpowiednie do konkretnego typu cery. Bardzo popularne stają się również toniki do twarzy własnej roboty, chociażby na bazie aloesu, ogórka czy rumianku. Trzeba pamiętać o tym, że składniki naturalne również mogą uczulać. Brak substancji chemicznych w kosmetyku nie jest gwarancją tego, że skóra nie zareaguje niewłaściwie na taką kurację. Jeżeli nie jest się nadwrażliwym na olejki eteryczne, z powodzeniem można je dodawać do kosmetyków własnej produkcji. Pięknie pachnące, naturalne kosmetyki mogą sprawdzić, że codzienna pielęgnacja stanie się prawdziwym rytuałem SPA.
Pielęgnacja włosów
Do odżywiania i poprawy kondycji włosów najchętniej wykorzystywane są oleje, m. in. z awokado, pestek winogron, migdałowy, arganowy, makadamia, rycynowy i kokosowy. Bardzo często do maseczek odżywczych do włosów dodaje się miód, żółtko jajka, dojrzałego banana lub nawet piwo. Skutecznym sposobem na dodanie blasku matowym włosom bez połysku są płukanki octowe, można jednak dodawać do nich olejków eterycznych, które zamaskują lub złagodzą zapach octu. Bardzo istotne jest, by płukanki nie miały zbyt wysokiego stężenia octu. Używając często płukanki z dużą ilością octu można zaszkodzić włosom i je przesuszyć.
Tak samo jak w przypadku kosmetyków do twarzy, każdy produkt ma inne działanie i warto przeprowadzić kilka eksperymentów w celu odnalezienia składnika, który naprawdę przysłuży się włosom. Dobrze dobrana naturalna pielęgnacja włosów może zdziałać prawdziwe cuda. Szczególnie odpowiedni olej może zdecydowanie poprawić kondycję i wygląd włosów. Wiele kobiet, które dobrały olej właściwy do swojego typu włosów, nie wyobraża sobie już rezygnacji z olejowania włosów na rzecz najlepszej nawet odżywki kupionej w sklepie.
Środki myjące do włosów
Co ciekawe, w domu można przygotować nie tylko odżywki i maski do włosów, ale też szampony, które nie tylko odżywiają, ale i czyszczą nie gorzej od kosmetyków dostępnych w drogeriach. Do przygotowania domowego szamponu do włosów korzysta się z naparów ziołowych. Aby specyfik się pienił, do wykonania szamponu potrzebny jest korzeń mydlnicy lekarskiej, z którego trzeba przygotować napar. Do tego można dodać wywar z łopianu, pokrzywy czy skrzypu. Uwaga! Piana uzyskana w ten sposób nie jest gęsta i obfita, jaką wytwarzają szampony sklepowe, a żeby w ogóle powstała, szampon w chwili użycia powinien być ciepły. Niewielka ilość piany nie oznacza natomiast, że specyfik nie czyści włosów skutecznie.
W sieci nie brak przepisów na domowy szampon na bazie mydła, z tym jednak trzeba być bardziej ostrożnym i na pewno nie używać takiego szamponu po raz pierwszy, kiedy jest mało czasu i niedługo trzeba wyjść z domu. Mydło często ma odczyn nawet silnie zasadowy, a włosy naturalnie mają odczyn lekko kwaśny. Po umyciu włosów szamponem na bazie mydła mogą one stać się ciężkie, matowe, sztywne i trudne do rozczesania. Dopiero po spłukaniu włosów płukanką o kwaśnym ph (np. octową) uzyskuje się właściwy efekt.
Nie oznacza to bynajmniej, że domowe szampony na bazie mydła są złe lub nieskuteczne! Po prostu w niektórych przypadkach wymagają dodatkowego spłukania, co nieco wydłuża sam czas mycia włosów. Efekt jednak może być bardzo zadowalający. W tym miejscu warto wspomnieć, że włosy nie lubią również kosmetyków o zbyt kwaśnym odczynie. Dlatego trzeba uważać z takimi składnikami wykorzystywanymi do domowej pielęgnacji włosów jak cytryna, kefir czy wspomniany już ocet.
Balsamy do rąk, ust i ciała
Jako bazę tych kosmetyków chętnie wykorzystuje się masło shea, którego konsystencja, sposób aplikacji i wchłanianie niczym nie ustępuje kosmetykom sklepowym. Można używać także masła kakaowego czy oleju kokosowego jako bazy balsamu. Dalej dodawane są składniki według potrzeb i upodobania, to znaczy: dodatki innych olejów roślinnych, olejki eteryczne, wosk pszczeli i inne. Warto używać składników wysokiej jakości.
Warto eksperymentować z balsamami, w końcu tak chętnie sięgamy w sklepach po tego typu produkty opatrzone hasłem „z dodatkiem olejku arganowego”, „zawiera naturalne oleje” itd. Tymczasem w gotowych produktach często są to ilości dosłownie śladowe. Dlaczego więc nie pokusić się o samodzielne przygotowanie takiego produktu? Wtedy ma się pewność co do składu i zawartości poszczególnych składników w gotowym balsamie. Pierwsze próby przygotowania balsamu można oprzeć na łatwo dostępnych olejach, które przeważnie znajdują się w każdej kuchni: oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy olej lniany. Później, uzyskując kolejne „stopnie wtajemniczenia”, można próbować innych olejów roślinnych dostępnych w sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością.
Aromatyczne kosmetyki do kąpiel
Chyba najbardziej kuszące dla początkujących, wiele osób zaczyna swoją przygodę z naturalnymi kosmetykami domowej roboty właśnie od produktów do kąpieli, chociaż nie zawsze są to próby udane :). Takie kosmetyki są dosyć skomplikowane w przygotowaniu w porównaniu z peelingami czy balsamami. Takie kosmetyki są też bardziej kolorowe, chętnie dodaje się do nich barwników spożywczych. Oczywiście nie może zabraknąć olejków eterycznych – w końcu kąpiel ma być aromatyczna! Do wykonania soli do kąpieli używa się grubej soli kamiennej (sól kuchenna) lub soli morskiej. Puder do kąpieli można zrobić na bazie mąki kukurydzianej albo mleka w proszku, a żeby musował, dodaje się sody oczyszczonej. Tak więc każda kuchnia to prawdziwa skarbnica naturalnych składników, których można użyć do przygotowania domowych kosmetyków. Taka pachnąca kąpiel w samodzielnie przygotowanym dodatku do kąpieli z pewnością jeszcze bardziej zrelaksuje i odpręży oraz pozwoli cieszyć się swoim małym sukcesem.
Warto pamiętać, że nie zawsze taka domowa pielęgnacja będzie wystarczająca i skuteczna, szczególnie w przypadku cery problemowej lub schorzeń dermatologicznych. Jeżeli stosowanie kosmetyku naturalnego domowej roboty wywołuje niepożądany efekt, nie powinno się nadal stosować tego specyfiku w nadziei, że po którymś zastosowaniu w końcu zadziała jak należy. Domowe kosmetyki sprawdzają się głównie do pielęgnacji normalnej cery bez większych problemów (np. sucha, tłusta, skłonna do wyprysków) oraz do pielęgnacji włosów bez łupieżu i zdrowej skóry głowy. Problemy dermatologiczne wymagają konsultacji z lekarzem specjalistą. Jeżeli chce się stosować naturalne środki do pielęgnacji, warto zapytać lekarza czy nie ma do tego przeciwwskazań. Może też on podpowiedzieć, jakich składników można bezpiecznie używać do przygotowania domowych kosmetyków.
Warto wiedzieć
Trzeba pamiętać także o tym, że trwałość kosmetyku wyprodukowanego własnoręcznie w domu będzie o wiele niższa, niż kosmetyków dostępnych w sklepach. Najlepiej domowe specyfiki przygotowywać w małych porcjach, tak by starczyły na kilka razy i zostały zużyte w ciągu maksymalnie kilku tygodni (w zależności od zastosowanych składników). Kolejna ważna uwaga: jeżeli zamierzamy użyć składnika, z którym zetkniemy się po raz pierwszy, powinno się wykonać próbę uczuleniową (taką samą, jak przy farbowaniu włosów). Trwa to naprawdę chwilę i nie wymaga dużego zachodu, a uchroni przed ewentualną reakcją uczuleniową, która mogłaby się pojawić po nałożeniu kosmetyku na dużą partię ciała. Jest to absolutnie konieczne, jeśli zamierza się użyć olejku eterycznego – szczególnie te substancje mogą być czynnikiem uczulającym.