Nordic Walking – forma rekreacji i rehabilitacji

Nordic WalkingBez wątpienie każdy słyszał o tej zyskującej coraz większą popularność formie rekreacji, jaką jest nordic walking. Parki, osiedlowe skwery i zielone tereny podmiejskie pełne są osób, które już poczuły zamiłowanie do tego sportu. Co warto wiedzieć o NW i jak się przygotować do rozpoczęcia treningów?

Nordic walking to również idealna okazja do spotkań z przyjaciółmi i wspólnych wędrówek, a także do poznawania przypadkowo napotkanych na trasie innych wielbicieli takich spacerów. Często w ten sposób tworzą się grupy, które wspólnie przemierzają okolice, spędzając czas aktywnie, zdrowo i przyjemnie.

Dla kogo jest Nordic Walking?

Nordic walking jest formą aktywności fizycznej, która niemalże nie ma przeciwwskazań. Nie obciąża stawów i kręgosłupa w takim stopniu jak biegi. Niewielki wysiłek, jakiego wymaga uprawianie tego sportu powoduje, że jest to doskonała propozycja także dla osób o niedoskonałej kondycji i stanie zdrowia. Dzięki temu jest to doskonała forma aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku oraz dla wszystkich niezależnie od sylwetki. Osoby szczupłe odczują dobroczynny wpływ nordic walking na rozwój wszystkich partii mięśni zaangażowanych w ruch, a osoby z nadwagą w przyjemny i nie wymagający znacznego wysiłku sposób zgubią zbędne kilogramy.

Należy jednak pamiętać, że marsz będzie efektywny jedynie wtedy, kiedy jest wykonywany poprawnie. Jest to bardzo ważne, ponieważ nordic walking angażuje duże grupy mięśni i większość stawów, wobec czego nieprawidłowe wykonywanie ćwiczenia może skutkować nadwyrężeniem oraz nie przyniesie korzyści zdrowotnych. Spacery z kijkami nie należą do trudnych dyscyplin. Cała aktywność bazuje na naturalnym ruchu człowieka, która dodatkowo wymaga pracy mięśni i stawów nieużywanych podczas zwyczajnego marszu. Najlepszym sposobem na zdobycie pewności, że ćwiczenie jest odpowiednio wykonywane, jest trening z profesjonalnym instruktorem nordic walking, który wskaże ewentualne błędy i utrwali prawidłowe powtarzanie ruchów.

Prawidłowe maszerowanie z kijkami

Istnieje jednak kilka podstawowych, ogólnych zasad, których powinniśmy się trzymać, by treningi nordic walking przyniosły spodziewane efekty. Należy pamiętać o wyprostowanej postawie, ręce powinny być wyprostowane (jednak nie sztywno). Kroki stawiane od pięty, nieco dłuższe niż przy zwyczajnym marszu, by wzmocnić pracę mięśni i kształtować ich elastyczność. Ręce i nogi pracują w sposób naprzemienny: krok prawą nogą plus ruch lewą ręką i odwrotnie; tak by oś ramion pracowała przeciwnie do ruchu osi miednicy.

marsz Nordic WalkingNordic walking jest doskonałą metodą nie tylko utrzymania dobrego stanu zdrowia, poprawy kondycji, ale i rehabilitacji, którą można prowadzić samodzielnie jako uzupełnienie lub kontynuację terapii. Marsze z kijkami polecane są osobom cierpiącym na dolegliwości bólowe kręgosłupa, bioder i kolan, a także rekonwalescentom po zawale, osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, cukrzycę oraz otyłość. Nordic walking jest doskonałym sposobem walki z nadwagą. Pozwala na efektywne spalanie kalorii bez obciążania stawów, jak w przypadku wielu innych sportów. Warto zauważyć, ze podczas takich ćwiczeń spalanych jest więcej kalorii niż podczas tradycyjnego marszu, a praca wielu partii mięśni pomaga równomiernie kształtować całą sylwetkę.

kije do nordic walkingKorzyści zdrowotne płynące z uprawiania nordic walking:

  • poprawa wydolności oddechowej,
  • usprawnienie krążenia krwi,
  • rozluźnienie napięcia mięśniowego i poprawa elastyczności mięśni,
  • redukcja stresu,
  • utrwalenie prawidłowej postawy kręgosłupa,
  • odciążenie stawów.

Wszystkich, którzy jeszcze nie poznali uroków nordic walking zachęcamy do spróbowania swoich sił w tej dyscyplinie. Uprawianie tego sportu nie wymaga wielkich nakładów finansowych, wystarczy komplet kijków nordic walking oraz wygodny strój sportowy i można śmiało ruszać w drogę. Miłośnicy nordic walking często powtarzają, że ten sport niesamowicie wciąga. Trudno się temu dziwić, gdyż jest to znakomity pomysł na relaks i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.