Podróż z dzieckiem
Najważniejsze jest zapewnienie dziecku zajęcia, dzięki temu samo nie będzie znudzone podróżą i marudne, a opiekunowi zapewni spokojne dotarcie do celu. Warto więc przed wyjazdem poświęcić kilka chwil na zastanowienie się, co robić z dzieckiem w czasie kilkugodzinnej jazdy oraz przygotować dla niego zajęcia, które lubi i może wykonywać samodzielnie.
Wspólna podróż z kilkulatkiem może być bardzo pozytywnym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci dziecka i dostarczy mu wielu wrażeń. W końcu pełna emocji podróż pociągiem nad morze z rodzicami czy dziadkami może stać się niezwykłym wspomnieniem z wakacji.
Przygotowania do podróży z dzieckiem
Podróż z dzieckiem – taka podróż może być doskonałą okazją do rozwijania wiedzy i poszerzania zainteresowań malucha. Warto zaangażować dziecko w przygotowania do nadchodzącej wyprawy, przygotować dla niego mapę trasy, którą będzie mógł śledzić skupiając się na przemierzaniu kolejnych miejscowości. Mapa da dziecku poczucie celowości podróży, podzieli ją na etapy, a także w prosty sposób pokaże, ile trasy jeszcze zostało do pokonania. Takie rozwiązanie pomoże rozwiązać kwestię pytanie, które bardzo często pada ze strony dzieci w czasie podróży – „jak długo jeszcze?”. Dobrym pomysłem jest przygotowanie jakiejś ciekawostki o każdym większym mieście, przez które będzie się przejeżdżać. Zainteresowanie dziecka kolejnymi miejscami, które odwiedza, pomoże pokonać monotonię podróży.
Gry i zabawy w podróży
Jeśli dziecko nie cierpi na dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną, dobrym pomysłem jest zajęcie go tym, co dzieje się za oknem. Dziecko zobaczy zmieniające się krajobrazy, warto wykorzystać to do przeprowadzenia prostych gier idealnych na podróż, typu zawody na punkty w wypatrywaniu konkretnych obiektów (może być to np. wiatrak czy bocian), czy zgadywanki w rodzaju „co widzę za oknem na literę…”. Jeśli uda się dziecko zaangażować w jakąś grę, z pewnością szybciej będzie mu płynął czas i będzie się dobrze bawiło.
Trzeba pamiętać, żeby nie przymuszać dziecka do przygotowanych na podróż zabaw i nie panikować, kiedy wszystkie pomysły skwituje krótkim „nie”. Może nie mieć ochoty w tej chwili, a za jakiś czas samo powie, co chciałoby robić. W międzyczasie można posiłkować się np. audiobookiem z jego ulubionymi bajkami. Jeśli wyjeżdża się z dzieckiem, z którym na co dzień nie ma się stałego kontaktu, warto dokładnie podpytać jego rodziców, co lubi – mogą mieć jakieś sprawdzone sposoby na zajęcie malucha w czasie podróży.
Jedzenie i picie
W czasie podróży trzeba pamiętać o jedzeniu i piciu dla dziecka. Przed podróżą lepiej podać dziecku lekki posiłek na godzinę przed jej rozpoczęciem, a w trakcie jej trwania najlepsze będą kanapki. Mogą być z serem żółtym lub wędliną, w zależności od tego, co dziecko lubi. Do kanapek podróżnych nie sprawdzą się warzywa – pomidor czy ogórek mogą szybko wysychać i kanapki przestaną być smaczne. Najlepszym zabezpieczeniem będzie folia aluminiowa, warto wybrać ją zamiast woreczka foliowego. Kanapki można dodatkowo zapakować do torby termicznej, dłużej zachowają swoją świeżość. Do picia można zabrać dla dziecka sok lub wodę mineralną, najlepiej wybrać taką w butelce z „dzióbkiem”, dzięki czemu uniknie się rozlania. Lepiej zrezygnować z napojów gazowanych.
Jeśli zdarzy się podróżować z dzieckiem cierpiącym na chorobę lokomocyjną, trzeba pamiętać o podaniu mu leku o czasie wskazanym w treści ulotki informacyjnej. W podróży lepiej nie dawać dziecku nic słodkiego do zjedzenia, może się potem gorzej poczuć. Jeśli podróżuje się samochodem, koniecznie należy pamiętać o odpowiednio częstych postojach.
Co zabrać ze sobą w podróż?
Podróżując z dzieckiem trzeba mieć ze sobą chusteczki nawilżone w razie, gdyby się zabrudziło. Dobrze mieć ze sobą płyn antybakteryjny do mycia rąk, wodę utlenioną i opatrunek, a także woreczki w których będzie można przechować opakowania po żywności do czasu wyrzucenia ich do śmieci. Powinno się zabrać również zapasową odzież dla dziecka, w razie gdyby się oblało lub wybrudziło. Dziecko musi mieć przygotowane nakrycie głowy, niezbędne w razie dużego nasłonecznienia. Inną ważną rzeczą jest poduszka czy wałek pod kark, która umożliwi mu zaśnięcie, kiedy będzie już znużone.