Rower dobry na wszystko
Jazda na rowerze niewątpliwie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, jest świetną rozrywką i doskonałą formą aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jest to również bardzo dobry sposób na podniesienie kondycji i sprawności organizmu, szczególnie dla osób, które wcześniej nie prowadziły aktywnego trybu życia.
Przygoda ze sportem i rekreacją powinna być rozpoczynana spokojnie, bez nadmiernego obciążania i wysiłku na samym początku. Dzięki temu uniknie się zbytniego zmęczenia i zniechęcenia, a ruch na świeżym powietrzu stanie się elementem codziennych zwyczajów. Jazda na rowerze doskonale dotlenia organizm i poprawia krążenie. Uprawianie sportu wpływa także bardzo korzystnie na psychikę, regularne ćwiczenia stymulują produkcję endorfin przez organizm i poprawiają ogólne samopoczucie.
Zalety jazdy na rowerze
Nikogo nie trzeba już przekonywać o dobroczynnym wpływie jazdy rowerowej. Dzięki takiej aktywności można zrzucić zbędne kilogramy, wyćwiczyć mięśnie, wymodelować i ujędrnić sylwetkę, zalety płynące z jazdy na rowerze można wymieniać długo. Jest doskonałym sposobem dojazdów do pracy, pozwala na ominięcie korków i daje poranną dawkę ruchu, która zapewni energię na nadchodzący dzień. Kiedy już zapadnie decyzja o podjęciu rowerowego wyzwania i chce się włączyć jazdę na rowerze do zestawu swoich codziennych czynności, pozostaje wybór odpowiedniego sprzętu, który pozwoli na pełne cieszenie się jazdą i będzie odpowiadał oczekiwaniom. Do jazdy rekreacyjnej nie potrzeba drogiego sprzętu, ceny rowerów które świetnie będą się sprawdzały na co dzień kształtują się już od kilkuset złotych.
Jaki typ roweru wybrać?
Istnieje wiele typów rowerów, poniżej zostaną jednak przybliżone tylko te, wśród których najczęściej wybierane są rowery do codziennej jazdy. Aby dojeżdżać do pracy czy wybierać się na wycieczki po okolicy nie potrzeba wyspecjalizowanego roweru. Do najbardziej popularnych typów rowerów wśród osób jeżdżących rekreacyjnie należą rowery trekkingowe, miejskie oraz górskie. Do codziennych podróży rzadziej wybierane są „kolarzówki” – rowery szosowe. Tym zostanie poświęcone mniej uwagi, ponieważ sprawdzają się głównie na gładkich drogach asfaltowych, których jest niewiele. Podczas jazdy na takim rowerze kręgosłup jest również niewygodnie i niezdrowo wygięty, co sprawia, że nie powinno się raczej wybierać roweru szosowego do jazdy rekreacyjnej.
Rower trekkingowy
Zwany także rowerem crossowym. Koła są duże i stosunkowo wąskie, ale bieżnik nie jest gładki. Dzięki temu taki rower sprawdzi się zarówno do jazdy po mieście, jak i wycieczek po ubitych leśnych drogach. Rower trekkingowy jest bardzo dobrym wyborem dla osób mieszkających w mieście, które lubią od czasu do czasu wybrać się trochę dalej na łono przyrody. Pozycja rowerzysty jest bardziej wygodna i korzystna dla pleców, aniżeli w przypadku rowerów górskich. Dzięki temu bardzo dobrze nadaje się nawet do kilkugodzinnej jazdy. Większość rowerów tego typu daje możliwość zamontowania rowerowych toreb podróżnych, co jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku jednodniowych wycieczek za miasto czy nawet dłuższych wypraw. Rowery crossowe zwykle są wyposażone w bagażnik i błotniki.
Rower miejski
Znany szeroko również jako rower „holenderski”, kształt jego ramy gwarantuje bardzo wygodną pozycję rowerzysty podczas jazdy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Wyprostowana pozycja nie obciąża nadmiernie pleców. Takie rowery mają również szerokie siodełka, dzięki czemu jazda jest bardzo komfortowa. Popularnym dodatkiem w tego typu rowerach są montowane na kierownicy koszyki. Rower miejski świetnie się sprawdzi dla osób, które będą jeździły głównie po mieście. Raczej nie nadaje się do jazdy w terenie, chociaż na krótszych dystansach poradzi sobie na utwardzonej drodze.
Rower górski
Niegdyś najbardziej popularny, obecnie ustępuje nieco rowerom trekkingowym i miejskim. Jest natomiast niezastąpiony, jeśli ma służyć głównie do jazdy w terenie. Rowery górskie mają grube, szerokie opony z głębokim bieżnikiem, dzięki czemu poradzą sobie w mniej uczęszczanych terenach leśnych no i oczywiście w górach. Takie rowery są wyposażone w amortyzatory. Dzięki nim oraz odpowiednim oponom jazda po nierównym terenie jest komfortowa i nie sprawia żadnych kłopotów. Pozycja rowerzysty nie jest tak wygodna jak w przypadku roweru miejskiego, jednak wysokością siodełka można jak najbardziej zoptymalizować pozycję zajmowaną podczas jazdy. Rower górski nie sprawdzi się, jeśli planujemy pokonywać długie trasy po drogach asfaltowych.