Sposoby na komary

ugryzienie komaraKomary są stałym, nieodłącznym elementem letnich wieczorów, wypadów nad wodę czy grilla z przyjaciółmi. Oczywiście, szczególnie w sezonie półki sklepowe uginają się od cudownych specyfików na komary. Część z nich działa – inne nie. Warto znać alternatywne sposoby na ich odstraszenie. Wiadomo, żaden sposób nie daje stuprocentowej gwarancji skuteczności. Istnieje jednak kilka metod walki z komarami, które warto wypróbować.

Niektóre środki dostępne w sklepach faktycznie odstraszają komary przez dłuższą chwilę, a później w ogóle nie działają, inne natomiast działają przez deklarowane kilka godzin, ale słabo. Można dyskutować bez końca o skuteczności środków przeciw komarom dostępnym w sklepach. W większości jednak są to środki chemiczne, preparaty biobójcze (szczególnie zawierające DEET), którymi można się zabezpieczać idąc do lasu, ale niekoniecznie ma się ochotę zjadać smakowitą potrawę z grilla w oparach środka na komary. Wtedy warto spróbować sposobów naturalnych.

Komary są wrażliwe na zapachy

Warto w walce z komarami sięgnąć po naturalne olejki eteryczne. Można je rozpylać za pomocą specjalnych kominków zapachowych, a także skropić rozcieńczonym olejkiem odsłonięte części ciała oraz te miejsca, w których jest wyczuwalny puls, analogicznie jak w przypadku perfum. Odstraszanie komarów olejkami eterycznymi z reguły jest skuteczne i daje dobre efekty. Wadą tej metody jest to, że niektóre osoby są uczulone na olejki i wtedy nie mogę korzystać z tego sposobu. Olejków nie powinno się stosować u dzieci i kobiet w ciąży. komary nie lubią zapachu bazyliiKomary nie lubią olejku:

  • eukaliptusowego,
  • cedrowego,
  • lawendowego,
  • goździkowego,
  • paczuli,
  • rozmarynowego,
  • bergamotowego,
  • bazyliowego,
  • z trawy cytrynowej.

Można wspomagać się także kadzidełkami o tych zapachach. Na rynku dostępne są również opaski – bransoletki na komary, które są nasączone różnymi substancjami odstraszającymi. Zdania na temat skuteczności tych opasek są bardzo podzielone, lepszym i na pewno tańszym sposobem jest wypróbowanie naturalnych olejków eterycznych. Bardzo dobrze działają także przeciwkomarowe świece zapachowe oraz spirale na komary. Uwaga! Takich sposobów odstraszania komarów nie można stosować u dzieci. W ich obecności, szczególnie w pomieszczeniu, nie powinno się używać substancji o intensywnym zapachu (jaki by on nie był), ponieważ może wywołać u dziecka uczucie senności, nudności albo podrażniać drogi oddechowe.

Bardzo ważne jest odpowiednie ubranie. Rzecz jasna nie chodzi tutaj, aby w upale chodzić szczelnie zakrytym. Wręcz przeciwnie – długi rękaw przecież niewiele pomoże, komar i tak ugryzie przez cienki materiał. Komary reagują na dwutlenek węgla i wyczuwając go wyszukują swoje potencjalne ofiary. Wabi je także pot, za sprawą kwasu mlekowego w swoim składzie. Dlatego jeśli latem zakładamy ubrania ze sztucznych, sztywnych materiałów, w których będziemy się bardziej pocić, z pewnością możemy się spodziewać ataku komarów. Bardzo ważne jest, żeby zakładać lekką, przewiewną odzież. Po wysiłku koniecznie trzeba wziąć prysznic i lepiej zrezygnować z kosmetyków o kwiatowym, słodkim zapachu. Lepiej także na sezon letni zrezygnować z perfum, szczególnie ciężkich i intensywnych. Można je zastąpić delikatną wodą toaletową albo mgiełką do ciała. Słodkie, kwiatowe i owocowe zapachy również stanowią wabik na komary.

Rośliny doniczkowe, które odstraszają komary

Jeżeli często spędzamy czas na świeżym powietrzu w przydomowym ogródku albo na działce, warto posadzić tam rośliny, których zapach odstrasza komary. Proste w uprawie zioła można mięta w doniczce odstrasza komaryposadzić w doniczkach, a po sezonie zabrać je do kuchni. Do roślin, których nie lubią komary należą:

  • rozmaryn,
  • tymianek,
  • nagietek,
  • lawenda,
  • mięta,
  • trawa cytrynowa,
  • melisa,
  • bazylia.

Latem oczywiście dobrze jest również mieć zioła doniczkowe na balkonie, warto również posadzić pelargonie, dzięki temu mniej tych owadów będzie wlatywało do domu. Poruszając ten temat, warto wspomnieć także o tym, że komary mimo iż kierują się głównie wyczuwanym dwutlenkiem węgla, reagują także na światło. Uchylone okno i zapalona lampka to prosty przepis na to, by ściągnąć sobie uciążliwego gościa na noc do domu. Lepiej tego unikać i zwyczajnie założyć moskitiery, w końcu nikt nie lubi zasypiać kiedy komar brzęczy nad uchem.

Jak łagodzić skutki ukąszenia komara?

komarMimo stosowania środków ostrożności i wypróbowywania różnych, coraz to bardziej eksperymentalnych sposobów walki z komarami, prędzej czy później któryś ugryzie. Na każdego takie ugryzienie działa trochę inaczej, u jednej osoby niewielki ślad następnego dnia jest ledwo widoczny, u innej w miejscu ugryzienia skóra robi się bardzo zaczerwieniona, ślad ma średnicę kilku-kilkunastu milimetrów, a swędzenie w tym miejscu jest trudne do zniesienia. Dzieje się tak ponieważ każdy inaczej reaguje na toksynę w ślinie komara, którą wpuszcza on w momencie ugryzienia. Osoby bardziej wrażliwe na tą substancję gorzej znoszą ugryzienia. Oczywiście największy problem ugryzienia komarów sprawiają osobom uczulonym.

Pierwsze i oczywiste to to, że miejsca ugryzienia nie wolno drapać. Aby zredukować swędzenie można sięgnąć po rozmaite maści dostępne w aptekach. Istnieje także wiele domowych sposobów na złagodzenie ukąszeń komara. W miejscu ugryzienia można np. przyłożyć plasterek cebuli albo cytryny, a także posmarować je octem jabłkowym lub spirytusem salicylowym. Miejsca ugryzień można również przemywać roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka soli na 250 mililitrów wody).