Błędy w odchudzaniu
Niezdrowe odchudzanie może okazać się dla organizmu jeszcze większym obciążeniem i zagrożeniem dla zdrowia niż kilka kilogramów nadwagi. Pierwszym krokiem do skutecznego schudnięcia jest silna wolna i głębokie przemyślenie tego tematu. W sytuacji, kiedy ktoś chciałby schudnąć, ale nie przygotuje się odpowiednio psychicznie, często tak naprawdę sobie zaszkodzi, a szybko utracone kilogramy powrócą z nawiązką w postaci efektu jo-jo.
Ważne, aby nie nastawiać się na spektakularne efekty w krótkim czasie. Trzeba zrozumieć, że chudnięcie jest procesem długotrwałym, tym dłuższym, im więcej kilogramów jest do zgubienia. Obecnie nieprzerwanie pojawiają się nowe diety, suplementy wspomagające odchudzanie, herbatki ziołowe i rozmaite inne środki, które mają pomagać w osiągnięciu pożądanej wagi. Warto pamiętać o tym, że nic nie zastąpi zmiany swoich nawyków żywieniowych oraz regularnej aktywności fizycznej. Jeśli ktoś faktycznie przemyślał sprawę i chce się podjąć odchudzania, musi być przygotowany na wprowadzenie wielu niezbędnych zmian w swoim dotychczasowym życiu.
Ilość a jakość
Jednym z podstawowych błędów popełnianych w procesie utraty wagi jest znaczące lub nawet drastyczne ograniczenie jedzenia. Tak, tak! Chociaż może to brzmieć paradoksalnie, nie ilość, a jakość jedzenia w największym stopniu wpływa na wagę człowieka. Jeśli nawet spożywa się niewielkie posiłki, ale składają się one z produktów bogatych w węglowodany i tłuszcze, można spodziewać się, że waga nie tylko nie spadnie, ale nawet może wzrosnąć. Oznacza to, że osoba, która nie odżywia się zdrowo, nie schudnie od samego zmniejszenia ilości jedzenia. Tym bardziej, że nagle organizm otrzymując mniejszą ilość jedzenia, zacznie po prostu magazynować zapasy.
Aby skutecznie zrzucić parę kilogramów, należy wyłączyć z diety produkty tłuste i bogate w cukry proste oraz zastąpić je nietuczącymi odpowiednikami, przykładowo zrezygnować z panierowanego mięsa smażonego na oleju na rzecz drobiu i ryb gotowanych na parze czy pieczonych. Wówczas można jeść ilościowo praktycznie tyle samo. Uwaga! Mowa tutaj o normalnych porcjach posiłków, objadanie się jest zupełnie wykluczone. W procesie odchudzania organizm nie może być głodny. Należy zaspokajać jego potrzeby żywieniowe, ale bez dostarczania nadmiaru oraz zbędnych składników. Nie oznacza to oczywiście, że produkty niskokaloryczne i dietetyczne można jeść w nieograniczonych ilościach!
Diety oparte na jednej grupie produktów
Wiele diet odchudzających może spowodować uszczerbek na zdrowiu i nie przyniesie trwałego efektu, szczególnie takich typu „dwa tygodnie, zgubienie zbędnych kilogramów plus detoksykacja organizmu”. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku diet opierających się na jednej głównej grupie składników odżywczych – mogą być one bardzo niebezpieczne dla zdrowia, nawet skutkować poważnym rozstrojem. Takim jaskrawym przykładem diety, która może być szkodliwa dla zdrowia, jest dieta Dukana. Wiele osób sobie ją chwali i faktycznie są dowiedzione przypadki znacznej i trwałej utraty wagi za pomocą tej diety, jednak jest ona bardzo ryzykowna z powodu bardzo wysokiej ilości białek dostarczanych organizmowi podczas stosowania tej diety.
Jest to wielkie zagrożenie dla pracy nerek i wątroby, które są bardzo mocno przeciążone przy takim odżywianiu. Dieta niekorzystnie wpływa także na układ krwionośny i cały układ trawienny, a lista jej negatywnych skutków coraz bardziej się wydłuża. Jeśli ktoś już decyduje się na taką dietę, powinien bezwzględnie robić to pod opieką lekarza, który będzie na bieżąco monitorował stan zdrowia osoby odchudzającej się. W tym przypadku istnieje jednak ryzyko, że dieta okaże się niewłaściwa dla danej osoby, lekarz zaleci jej przerwanie, a nie doprowadzona do końca dieta Dukana i brak utrwalenia poprawnych nawyków żywieniowych to prosta droga do efektu jo-jo.
Generalnie nie powinno się stosować diety, która opiera się na jednej grupie produktów. Nawet jeśli okaże się ona skuteczna w zakresie odchudzania, jej długotrwałe stosowanie może prowadzić do pozbawienia organizmu wielu ważnych składników, których źródłem są te produkty, które się w diecie pomija. Może to być w swoich konsekwencjach bardzo niebezpieczne dla zdrowia. W miarę możliwości każdy posiłek powinien być zbilansowany, jeśli nie jest to możliwe to chociaż biorąc pod uwagę wszystkie posiłki dziennie powinno się je zaplanować tak, aby znalazły się w nich wszystkie grupy produktów.
Brak aktywności fizycznej
Teraz należy do zrównoważonej diety dołączyć aktywność fizyczną – bez tego nie ma mowy o efektownym, skutecznym i trwałym odchudzaniu. Dlaczego to jest takie ważne? Są przecież osoby, którym udało się zbić wagę za pomocą samej diety. Odchudzanie nie powinno bowiem stanowić wyłącznie procesu spalenia tłuszczu, należy to rozumieć bardziej ogólnie. Cały organizm jest zaangażowany w ten proces. Sport i ruch przyspieszy i wspomoże regenerację tkanek, w szczególności wzmocni mięśnie i wpłynie na wygląd skóry po odchudzaniu. Aktywność ruchowa jest niezbędna, jeśli chce się uniknąć nadmiaru wiotkiej skóry pozostałej po odchudzaniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ wielu osobom zniszczona i obwisła skóra pozostała po utracie wagi (szczególnie znacznej) spędza sen z powiek o wiele bardziej, niż uprzednia nadwaga.
Wieczorne jedzenie
Popularnym poglądem wśród osób rozpoczynających proces odchudzania jest opinia, że należy rezygnować z kolacji albo nie jeść po godzinie 18. Nie jest to prawda, a takie postępowanie może wręcz niszczyć efekty odchudzania. Wszystko uzależnione jest od rytmu dobowego konkretnej osoby. Ważne jest, aby ostatni posiłek spożywany w ciągu dnia był lekkostrawny i spożywany około 3 godzin przed położeniem się spać. Nie należy zasypiać najedzonym, ponieważ podczas snu organizm znacznie wolniej trawi i jest to dla niego duże obciążenie.
Natomiast jeśli ktoś nie je przez całe późne popołudnie, to wieczorem przed snem głód może być na tyle dokuczliwy, że utrudnia zaśnięcie, a po kilku dniach może poskutkować podjadaniem o bardzo późnych godzinach. Trzeba pamiętać o tym, że uczucie głodu nie sprzyja odchudzaniu, organizm zaczyna magazynować składniki odżywcze i energię. Oprócz tego, głód sprzyja temu, by złamać zasady zdrowego odżywiania i zjeść coś kalorycznego „na szybko”, żeby to uczucie zlikwidować. 18-sta godzina zatem nie ma tu nic do rzeczy (chyba, że ktoś kładzie się spać już o godzinie 21).
Produkty light
W procesie odchudzania również ważne jest, aby z dużą dozą ostrożności podchodzić do produktów „light”. Mogą one co prawda zawierać mniej tłuszczu niż ich odpowiedniki w wersji klasycznej, jednak często jest to nadrabiane zawartością węglowodanów w tym produkcie. Można je spożywać z umiarem. Trzeba jednak wystrzegać się takiego podejścia, że produkty „light” można włączyć do diety bez ograniczeń, bo one „nie tuczą”. Jeśli nie chcemy z nich całkowicie rezygnować, najlepiej będzie jeśli odpowiednio zwiększy się dawkę ruchu, tak aby zniwelować ten nadmiar cukru.
Oczywiście nie należy wierzyć etykietce „light” na słowo, warto poświęcić chwilę i przestudiować skład takiego produktu oraz jego standardowej wersji. Może się okazać, że ten zwykły produkt ma bardziej bogaty skład, a zawartość tłuszczu jest naprawdę symbolicznie wyższa. Wtedy nie warto dać się skusić na produkt „light”. Słodycze natomiast mogą się od czasu do czasu pojawiać tylko w diecie osób, które już osiągnęły swoją prawidłową wagę i pracują jedynie nad jej utrzymaniem. „Od czasu do czasu” nie oznacza jednak „w przerwach między posiłkami”, ale np. raz w tygodniu można sobie pozwolić na niewielką słodką przekąskę. Na co dzień chęć sięgnięcia po coś słodkiego bardzo skutecznie można zaspokoić wybierając owoce lub garstkę bakalii. Bakalie też mają swoje kalorie, ale przynajmniej dostarczają również wartościowych składników.
Zbyt szybka utrata wagi
Wielkim wrogiem skutecznego odchudzania jest nastawienie na szybkie, spektakularne efekty. Owszem, zdarza się, że przy pomocy zbilansowanej diety i optymalnej dawki ruchu komuś uda się w miesiąc zrzucić dobrych kilka kilogramów, nie można tego jednak brać za regułę. Każdy człowiek jest inny i nie należy unifikować procesu chudnięcia. Tak więc wyniki rzędu 2-3 kilogramy mniej po miesiącu uczciwego odchudzania nie powinny zniechęcić. Trzeba pamiętać, że chudnięcie jest procesem długotrwałym. Wiele osób po kilku tygodniach, nie widząc takiej różnicy, jakiej się spodziewało, rezygnuje mówiąc „ja i tak nie schudnę”. Nie warto się poddawać, szczególnie, że jakieś efekty już są, a tak naprawdę każdy może schudnąć. Jeśli naprawdę wydaje nam się, że postępujemy w sposób rozważny odchudzając się i niczego nie brakuje w naszym postępowaniu (ale tak uczciwie!), a mimo to efekty są znikome, najlepiej wybrać się do lekarza. Już podstawowe badanie krwi może wiele wyjaśnić, w razie potrzeby lekarz zleci dodatkowe badania.
W przypadku, kiedy nadwaga jest znaczna, skutecznie odchudzanie raczej jest niemożliwe lub bardzo trudne bez udziału specjalisty, przynajmniej na samym początku. Dietetyk pomoże odpowiednio zbilansować dietę. Podpowie jakich produktów należy unikać, będzie także nadzorował proces chudnięcia, pilnując by nie przebiegał zbyt szybko. Jeśli nadwaga wpłynęła już na kłopoty ze zdrowiem, niezbędna jest porada lekarska i stałe monitorowanie wyników odpowiednich badań. Właściwie każda osoba może schudnąć, trzeba tylko znaleźć odpowiedni sposób by było to możliwe, szczególnie jeśli istnieją wskazania zdrowotne. Warto jest być szczupłym i aktywnym fizycznie. Dzięki temu ogólnie poprawia się samopoczucie i oczywiście niesie to ze sobą wymierne korzyści zdrowotne. Najważniejsze jednak, aby chudnąć z głową i odpowiednio podejść psychicznie do procesu odchudzania.