Dieta zgodna z grupą krwi

malinajezynaUkładanie diety zgodnej z grupą krwi wciąż budzi kontrowersje. Specjaliści są podzieleni co do zdania o zasadności i skuteczności brania pod uwagę tego aspektu w układaniu odpowiedniej diety. Czy grupa krwi tak naprawdę ma znaczenie dla tego, co powinniśmy jeść, a czego nie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Są osoby, które deklarują dobre samopoczucie, a nawet spadek wagi i utratę zbędnych kilogramów po odstawieniu produktów niezalecanych dla swojej grupy krwi. Niewątpliwie w niektórych przypadkach daje to faktyczne, wymierne efekty, w innych natomiast nie będzie wielkiej lub żadnej różnicy. Wprowadzenie takiej diety należy skonsultować ze specjalistą, który pomoże zastąpić poszczególne produkty, z których chcemy zrezygnować, ich odpowiednikami pod względem zawartości potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Dlaczego grupa krwi może mieć znaczenie, jeśli chodzi o spożywanie poszczególnych produktów? Dzieje się tak dlatego, że dla każdej grupy inne produkty są źle trawione, przyswajane lub nadmiernie obciążają układ pokarmowy.

Grupa krwi A

oliwa z oliwekPosiadając grupę krwi A należy zdecydowanie ograniczyć spożywanie mięsa, najlepiej od czasu do czasu sięgać jedynie po drób. Spokojnie można spożywać natomiast mięso ryb oraz owoce morza. Dla osób z grupą krwi A niekorzystne są sery żółte, mleko oraz jaja. Lepiej sięgać po jogurty, kefiry oraz mleko sojowe. Bez obaw można spożywać większość rodzajów orzechów. Dobrym produktem w diecie osób z grupą A jest oliwa z oliwek, która pomoże obniżyć poziom złego cholesterolu. Osoby z tą grupą krwi powinny spożywać różne rodzaje roślin strączkowych. Dieta powinna być także bogata w produkty zbożowe, jak również w warzywa, które mogą być spożywane właściwie bez żadnych ograniczeń. Napoje, których powinno być najwięcej w diecie osoby z grupą krwi A, to głównie soki owocowe. Należy unikać natomiast napojów gazowanych oraz piwa.

Grupa krwi B

Osoby posiadające tą grupę krwi powinny unikać mięsa drobiowego, szczególnie kurczaka. Jeśli chcemy sięgnąć po drób, lepiej wybrać mięso indycze. Wskazane lub neutralne rodzaje mięsa dla tej grupy krwi to dziczyzna, baranina oraz wołowina. Dla osób z grupą krwi B wskazane są niemal wszystkie gatunki ryb, posiadając tą grupę krwi powinno się natomiast unikać owoców morza. Jeśli chodzi o nabiał, może on być spokojnie stałym elementem diety, za wyjątkiem serów pleśniowych oraz lodów.

Lepiej unikać lub całkiem zrezygnować z olejów roślinnych na rzecz oliwy z oliwek. Ze zbóż szkodliwa dla osób z grupą B może być pszenica oraz kukurydza (tak samo produkty powstałe na bazie tych zbóż). Wśród warzyw i owoców największymi sprzymierzeńcami będą rośliny zielone, szkodliwe natomiast mogą być pomidory. Wśród napojów, które powinny być stałym elementem diety, znajdują się soki warzywne (oprócz pomidorowego) oraz wszelkie napary ziołowe i zielona herbata, natomiast zupełnie powinny zniknąć z codziennego menu napoje gazowane.

Grupa krwi AB

Przedstawiciele tej grupy powinni sięgać po chude, lekkostrawne mięso, np. jagnięcinę, mięso z królika i indyka. Raczej powinni ograniczyć spożywanie mięsa wędzonego. W diecie osób z grupą AB zalecany jest nabiał, szczególnie w postaci kefiru, jogurtów i śmietany. Jedynym zastrzeżeniem jest tutaj masło i maślanka, które należy znacznie ograniczyć albo w ogóle z nich zrezygnować. Zboża można jeść bez obaw, także w formie przetworzonej, uważać należy tylko na produkty kukurydziane oraz kasze. Jeśli chodzi o owoce i warzywa, uważać należy na owoce cytrusowe i banany, a spośród warzyw lepiej zrezygnować z papryki. Warto, żeby w diecie osób z grupą AB znalazły się naturalne antybiotyki, jak czosnek, cebula i chrzan. Wśród napojów powinny dominować ziołowe herbaty oraz soki owocowe (za wyjątkiem soków z owoców cytrusowych), lepiej natomiast ograniczyć kawę, czarną herbatę oraz zrezygnować z napojów gazowanych.

Grupa krwi 0

warzywaOsoby, które mają krew tej grupy, bez obaw mogą jeść wszystkie rodzaje chudego mięsa, także ryb i owoców morza. Jeśli chodzi o nabiał, również zasada jest podobna – należy unikać tłustych produktów. Bez obaw można sięgać po orzechy, chyba że dieta oprócz ogólnej poprawy zdrowia i samopoczucia ma wspomagać utratę zbędnych kilogramów, wtedy trzeba ograniczyć orzechy, ponieważ zawierają dużo tłuszczu. Rośliny strączkowe, warzywa i owoce powinny stanowić dominujące elementy diety osób z grupą krwi 0. Nie powinno się jedynie spożywać w nadmiarze owoców sezonowych oraz zbyt dużych ilości grzybów. Należy uważać na zboża i zawarty w nich gluten, lepiej wybierać artykuły pełnoziarniste. Posiadacze tej grupy krwi powinni pić dużo wody mineralnej oraz soków owocowych i warzywnych, dobrze będą działały także napary ziołowe. Powinno się unikać kawy oraz wykluczyć napoje gazowane.

Wyeliminowanie poszczególnych produktów z diety nie oznacza oczywiście, że automatycznie stracimy na wadze. Nie znaczy to również, że produkty wskazane dla konkretnej grupy można spożywać bezkarnie w nieograniczonych ilościach. Odstawienie na stałe pewnych produktów powinno być skonsultowane z dietetykiem lub lekarzem, który wskaże jak prawidłowo zastąpić te produkty, by dostarczyć swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników i by dieta była odpowiednio zbilansowana.