Dlaczego warto jeść orzechy?
Orzechy zawierają wiele witamin i minerałów, są bardzo wartościowe i dobrze jest wprowadzić je do stałej diety.Dlaczego warto jeść orzechy? Orzechy wpływają korzystnie na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu we krwi dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, tak więc mogą stanowić element profilaktyki przeciwmiażdżycowej.
Orzechy w diecie
Niestety nie jest do końca prawdą, że jest to produkt dietetyczny i można bezkarnie podjadać orzechy w czasie odchudzania. Orzechy są bogate w tłuszcze i wysokokaloryczne, spożywanie ich w dużych ilościach może zgubnie wpłynąć na efekty stosowanej diety. Jak umiejętnie wprowadzić orzechy do swojego menu, aby niosły ze sobą korzyści dla zdrowia, a nie powodowały przyrostu zbędnych kilogramów? Przede wszystkim, jednorazowe porcje powinny być bardzo małe, kilka sztuk w zupełności wystarczy. Osoby walczące z nadwagą powinny wystrzegać się orzechów arachidowych oraz pistacji. Orzechy dostarczają wiele energii, w większych ilościach mogą je bezpiecznie spożywać osoby prowadzące bardzo aktywny tryb życia, pracujące fizycznie, uprawiające sporty oraz zmagające się z niedowagą. Oczywiście orzechy muszą być całkowicie wykluczone z diety osób, które są na nie uczulone.
Najlepiej spożywać nieprzetworzone orzechy, zaraz po wyjęciu ze skorupki. Orzechy prażone, dosalane, i przetworzone w inny sposób mogą się okazać prawdziwą bombą kaloryczną, a i pożytek dla zdrowia z nich niewielki. Podobnie rzecz wygląda gdy chodzi o masło orzechowe, które często z orzechami ma wspólną głównie nazwę. Przed zakupem konkretnego produktu koniecznie trzeba się zapoznać z jego składem. Masło orzechowe, które zawiera dodatkowe tłuszcze i cukry, najlepiej w ogóle wykluczyć ze swojej diety. Nie jest to produkt zdrowy ani bynajmniej dietetyczny. Orzechy oraz produkty na bazie orzechów najlepiej spożywać rano, ponieważ dostarczają energii i kalorii, która w ciągu dnia zostanie spożytkowana. Zjadanie orzechów wieczorem przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej. Jakie są rodzaje orzechów i które z nich są najzdrowsze?
Migdały
Migdały można spotkać w różnych postaciach, w skorupkach, ze skórką lub bez, płatki migdałowe lub wiórki, z migdałów wytwarzany jest marcepan. Migdały są prawdziwym źródłem młodości, zawierają dużo witaminy E, która odpowiada za wygląda skóry oraz opóźnia proces starzenia. Ze wszystkich orzechów migdały zawierają najwięcej błonnika i najmniej tłuszczu. Ze względu na wyjątkowy smak doskonale sprawdzą się w roli słodkiej przekąski.
Orzechy włoskie
Przez wielu uważane za najzdrowsze z orzechów, mają wysoką zawartość kwasów omega-3, są bogate w przeciwutleniacze – substancje zabezpieczające organizm przed wolnymi rodnikami. Ponadto orzechy włoskie zawierają białko oraz kwas foliowy, w związku z czym spożywanie ich zalecane jest kobietom w ciąży. W tych orzechach znajdują się także takie minerały jak fosfor, cynk, żelazo i magnez. Ten rodzaj orzechów powinien stanowić stały element diety wegetariańskiej.
Orzechy laskowe
Polecane szczególnie w profilaktyce przeciwmiażdżycowej, zawarte w nich tłuszcze nienasycone pomagają zbić wysoki poziom „złego”cholesterolu we krwi. Również orzechy laskowe, podobnie jak włoskie, zawierają kwas foliowy i są zalecane w diecie ciężarnych kobiet. Ze względu na dużą zawartość witamin powinny być obecne w diecie dzieci. Mają niski indeks glikemiczny, bez obaw mogą je jeść osoby chorujące na cukrzycę.
Pistacje
Znany przysmak, chętnie dodawany do lodów, ciast i ciasteczek oraz innych deserów, także ze względu na swoją barwę, dzięki której bardzo atrakcyjnie prezentują się na talerzu. Często w sklepach można spotkać pistacje solone, lepiej jednak wybierać te bez dodatku soli. Sól w nadmiarze niekorzystnie wpływa na pracę serca oraz powoduje wzrost ciśnienia. Na rynek wprowadzane są coraz to nowe produkty o smaku pistacjowym. Są bogate w białko, potas i beta-karoten.
Orzechy brazylijskie
Ten rodzaj orzechów jest bogaty w selen, przez co mówi się że mają działanie antynowotworowe. Zawierają również dużo cynku, polecane są w diecie mężczyzn, a także diabetyków oraz osób zmagających się z długotrwałym stresem i przemęczeniem. Cały czas prowadzone są badania nad rolą tych orzechów w leczeniu nowotworów. Warto często po nie sięgać i wprowadzić je na stałe do swojej diety, przy czym jednorazowo nie należy ich spożywać w dużej ilości.
Macadamia
Mają bardzo twardą skorupkę, bardzo trudną do samodzielnego rozłupania, z tego względu są sprzedawane już bez łupiny. Są bardzo tłuste, długo przechowywane jełczeją. Są znakomitym dodatkiem do ciast i deserów, mają łagodny, maślany smak i atrakcyjnie się prezentują jako dodatek do potrawy. Neutralny smak pozwala na używanie orzechów macadamia także w potrawach wytrawnych. Również wykazują właściwości obniżające poziom „złego” cholesterolu.
Orzechy nerkowca
Wyjątkowo smaczne orzechy, charakterystyczne także w wyglądzie. Sprawdzą się jako dodatek do słodkich potraw, ale także do dań na bazie mięsa. Są one bogate w cynk, dlatego powinny stanowić uzupełnienie diety głównie mężczyzn. Zawierają także żelazo, przy czym pierwiastek ten organizm trudniej przyswaja z orzechów, aniżeli z mięsa. Powinny się pojawiać w diecie wegetariańskiej. Orzechy nerkowca wzmacniają włosy i paznokcie, pomagają także regulować poziom cukru we krwi.
Orzechy arachidowe (ziemne)
Dobrze działają jako wspomaganie działań zapobiegających miażdżycy i cukrzycy. Uwaga, należy sięgać po orzechy ziemne w łupinie! Orzechy arachidowe solone, które często można spotkać w sklepach, stanowią tuczącą i niezbyt zdrową przekąskę. Szczególnie powinny się ich wystrzegać osoby zmagające się z nadwagą. Orzechy ziemne zawierają dużo błonnika oraz mają niski indeks glikemiczny, zawierają także magnez oraz witaminę E, zwaną witaminą młodości.
Orzechy pecan
Zwane także orzechami amerykańskimi, zaliczane są do szlachetnych gatunków orzechów. Świetnie nadają się do ciast i ciasteczek. Orzechy te są lekko słodkawe, mają łagodny, maślany smak. Bardzo dobrze sprawdzą się również do dekoracji potraw. Mają dużą zawartość tłuszczów, w związku z czym nie mogą być długo przechowywane, inaczej zjełczeją. Orzechy pekan są również bardzo bogatym źródłem cynku, jednak w dużych ilościach będą sprzyjały wzrostowi masy ciała.
Orzechy piniowe
Są to nasiona pewnego gatunku sosny, rosnącego głównie na obszarze Półwyspu Iberyjskiego. Mają charakterystyczny smak. Są bazą przygotowywania tradycyjnego włoskiego pesto. Orzechy pinii są bardzo bogatym źródłem magnezu, polecane są osobom żyjącym w stresie i przemęczonym, zawierają również dużo cynku. Z orzechów piniowych wytwarzany jest olej, który stanowi wspaniały dodatek smakowy np. do sałatek. Trzeba jednak uważać, jeśli walczymy ze zbędnymi kilogramami, te orzechy są bardzo kaloryczne.