Dobry sok – na co trzeba zwrócić uwagę?

świeży sok pomarańczowyOglądając powierzchownie opakowanie, wszystkie wydają się podobne. Czym tak naprawdę powinno się kierować, żeby wybrać produkt pełnowartościowy? Dobrze wybrany sok faktycznie może dostarczyć organizmowi ważnych minerałów i witamin, korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Porcja soku (250 ml) może zastąpić jedną porcję owoców lub warzyw, których codziennie powinno się spożywać pięć. Warto wybierać soki mętne, z miąższem, te są bardzo bogate w składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

sok jabłkowy ze świeżych owoców

Soki 100%

]Przede wszystkim powinno się wyrobić sobie nawyk czytania składu, to dotyczy soków, ale też wszystkich innych produktów spożywczych. Jeśli brakuje czasu, nie trzeba dokładnie studiować całego spisu zawartości, trzeba zwrócić uwagę jedynie na podstawowe informacje. W przypadku napojów owocowych chodzi tutaj przede wszystkim o zawartość soku owocowego lub warzywnego w produkcie. Jeśli w składzie widnieje informacja o stuprocentowej zawartości soku (sok wyciśnięty bezpośrednio lub powstały z zagęszczonego po dodaniu wody), spokojnie taki produkt można wybrać. Bardzo istotna jest również informacja o zawartości cukru: wartościowe dla zdrowia soki w żadnym wypadku nie mogą być sztucznie dosładzane. Oczywiście produkty te zawierają cukry naturalnie występujące w owocach i warzywach, wobec czego powinny być spożywane z umiarem przez cukrzyków.

Napój czy nektar

W przypadku mniejszej zawartości soku owocowego w produkcie mamy do czynienia z nektarem lub napojem. Lepiej wybrać nektar – jak go rozpoznać? Minimalna Zawartość soku w nektarze waha się od 25% do 50%. Jest to zależne od konkretnego rodzaju owocu, np. 25% zawartości soku jest wymagane w przypadku porzeczek czy bananów, by produkt mógł być nektarem. W przypadku jabłek czy pomarańczy zawartość minimalna soku w nektarze musi wynosić 50%. Nektary mogą być sztucznie dosładzane! Na to powinny zwracać uwagę szczególnie osoby walczące z nadwagą oraz chorujące na cukrzycę.

wiśnieNapoje są najmniej wartościowe pod względem zawartości soku, a co za tym idzie potrzebnych substancji odżywczych. Zawierają do 20% soku, jednak zdarzają się i takie, w których zawartość soku owocowego jest naprawdę znikoma lub nie ma jej wcale. Takie produkty gaszą pragnienie, jednak zawierają dużo węglowodanów i sztucznych substancji, w związku z czym nie wpływają korzystnie na zdrowie. Absolutnie szklanka napoju nie może być traktowana jako jedna z pięciu codziennych porcji warzyw i owoców.

Bardzo często cena sugeruje, z jakim produktem ma się do czynienia. Oczywiście nie działa to zawsze w ten sposób, że im wyższa cena, tym bardziej wartościowy produkt! Nie ma takiej pewności, natomiast zaskakująco niewysoka cena powinna skłonić do dokładniejszego przestudiowania składu produktu. Warto pamiętać, że ceny napojów i nektarów zazwyczaj są mocno zbliżone do siebie, tym bardziej należy zwrócić uwagę, jaki produkt faktycznie został wybrany.

Najzdrowsze soki

jednodniowy sok marchwiowyNiewątpliwie dobrym rozwiązaniem jest wybór soków jednodniowych, są one bardzo wartościowe i z powodzeniem mogą stanowić substytut zjedzenia owocu czy warzywa. Wiadomo, że każdy ma swój ulubiony smak, po który z chęcią sięga, warto jednak urozmaicić dietę o różne smaki soków, ponieważ poszczególne warzywa i owoce różnią się od siebie pod względem zawartych w nich witamin i minerałów. Składniki odżywcze z owoców są w większości dobrze przyswajane przez organizm. Oczywiście, jeżeli tylko istnieje taka możlwiość, warto pokusić się o samodzielne wyciskanie soku, najlepiej z owoców pochodzących ze sprawdzonego źródła. Takie soki z pewnością przyniosą wiele korzyści dla organizmu, a także dostarczą wyjątkowych wrażeń smakowych.