Slow food – filozofia harmonii nie tylko w odżywianiu

snail-1634853_1920Już od ponad dekady coraz częściej w różnych kontekstach związanych ze zdrowym odżywianiem można się zetknąć z pojęciem Slow Food. Co to jest i o co chodzi? W ostatnich latach Slow Food w Polsce rośnie w siłę, coraz więcej osób interesuje się trym trendem w żywieniu i nie tylko – Slow Food przenika także do innych dziedzin życia.

W najbardziej telegraficznym skrócie można powiedzieć, że Slow Food jest odpowiedzią na potężnie już zakorzeniony w zachodniej kulturze fast food, czyli łatwo i szybko dostępne, wysoko przetworzone i niezdrowe jedzenie, które stało się elementem życia wielu osób i niestety jego niekorzystne skutki rzutują na znacznie więcej aspektów życia, niż tylko żywienie. Dlaczego warto zainteresować się Slow Food? Głównym powodem jest fakt, że moda na Slow Food jest po prostu zdrowa.

Kilka słów o historii i genezie Slow Food 

życie bez pośpiechuInicjatywa powstała w 1986 roku we Włoszech, jej głównym celem była szeroko rozumiana „ochrona prawa do smaku”, czyli ochrona i promowanie kuchni tradycyjnej, oryginalnych regionalnych produktów, żywności uprawianej ekologicznie i przyrządzanej zgodnie z tradycyjnymi recepturami oraz ochrona dziedzictwa kulinarnego. To wszystko wiąże się ściśle także z czasem poświęcanym na przyjemność z jedzenia i doznania smakowe, stąd właśnie nazwa Slow Food.

Taka filozofia w prosty i naturalny sposób przenika z żywienia do innych dziedzin życia, tak więc Slow Food to nie tylko czerpanie przyjemności z chwili wytchnienia, jaką jest spożywany spokojnie i bez pośpiechu smaczny i wartościowy posiłek, ale w ogóle czerpanie przyjemności z życia. Jest to postawa antagonistyczna względem życia w pośpiechu, nieustannej gonitwy na polu zawodowym. Rzecz jasna dotyczy to także spożywania wysoko przetworzonego, gotowego jedzenia, pełnego szkodliwych dodatków i bardzo destrukcyjnie wpływającego na zdrowie człowieka. Do Polski ten trend dotarł dopiero w 2002 roku – dość późno, a dodatkowo jeszcze trochę czasu trwało, zanim Slow Food zaczął się cieszyć szerszym zainteresowaniem w naszym kraju.

Slow Food Polska

Obecnie Slow Food Polska działa bardzo prężnie i nieustannie zyskuje nowych sympatyków. Prezesem polskiego stowarzyszenia jest dr Jacek Szklarek. Najszerzej znaną akcją Slow Food Polska jest „Gęsina na św. Marcina” – coroczna akcja promująca spożywanie zdrowego mięsa gęsiego, którego Polska jest przodującym producentem. Więcej o akcji można się dowiedzieć na stronie www.gesina.pl.

Arka Smaku

slowfoodowe przepisyJedną z inicjatyw Slow Food jest Arka Smaku („The Ark of Taste”) – program odbudowy i ochrony bioróżnorodności. Nazwa inspirowana jest biblijną Arką Noego, i tak jak na Arce Noego znalazły się zwierzęta, które zostały ocalone przed zagładą, tak w Arce Smaku mają się znaleźć zwierzęta, rośliny i gotowe produkty spożywcze, których egzystencja jest zagrożona i należy ją ochronić.

Najbardziej znanym polskim produktem znajdującym się w Arce są tradycyjne, oryginalne oscypki produkowane przez baców. W Arce jest już około 2,5 tysiąca produktów z całego świata. Utworzenie Arki jest bardzo ważnym i potrzebnym przedsięwzięciem w dzisiejszych czasach, z tego względu że już od XX wieku tempo zmniejszania się różnorodności produktów spożywczych jest po prostu zastraszające. Brak tej różnorodności jest bardzo niekorzystny dla zdrowia, ponieważ powoduje, że człowiek nie dostarcza organizmowi wielu ważnych substancji odżywczych w sposób naturalny, w dobrze przyswajalnej postaci w pokarmie. W takim przypadku pozostaje sztuczna suplementacja lub skazanie się na wszelkie konsekwencje zdrowotne źle zbilansowanej diety, ubogiej w składniki odżywcze.

Slow Food w codziennym życiu

filozofia slow foodChcesz spróbować zacząć żyć w zgodzie z duchem Slow Food? Po pierwsze – nie śpiesz się. Mówiąc o tym w kontekście jedzenia, należy zacząć już od selekcji produktów. Wyboru należy dokonywać dokładnie, świadomie i z rozmysłem. Lepiej także przygotować się wcześniej do zakupów, zdobyć informacje, dowiedzieć się więcej o produktach, których zamierza się używać (zobacz więcej) oraz sposobie przygotowania potrawy. Jedzenie oprócz składników odżywczych dla organizmu, powinno człowiekowi dostarczać pozytywnych emocji: posiłki należy celebrować, a chwile na nie przeznaczone mają być przyjemnością.

Ze względu na to, że koncepcja Slow Food święci teraz triumfy jeśli chodzi o popularność i zdobywa wielu nowych sympatyków, do nurtu przyłącza się także wiele restauracji. Takie miejsca oferują właśnie potrawy przygotowywane w duchu Slow Food i zdecydowanie jest z czego wybierać. Bardzo pozytywny odbiór mają także slowfoodowe Food Trucki, czyli mobilne jadłodajnie serwujące świeże i smaczne jedzenie. Food Trucki dotychczas kojarzyły się głównie z fast foodami – ale to się zmienia, ten format obwoźnych restauracji o dziwo doskonale wpisał się w filozofię Slow Food, a jedzenie dostępne w wielu Food Truckach jakością nie odbiega od potraw serwowanych w dobrych restauracjach stacjonarnych. W internecie pojawia się także mnóstwo slowfoodowych przepisów, także autorstwa prawdziwych kulinarnych sław. Dostęp zarówno do potraw jak i wiedzy o Slow Food coraz bardziej się rozprzestrzenia. Wystarczy tylko trochę chęci, aby samemu zainspirować się tą ideą w swoim żywieniu i całym życiu.

zdrowy tryb życiaDlaczego warto zainteresować się Slow Food?

Ta idea ma ogólny dobroczynny wpływ na zdrowie. Same plusy i pozytywy: już od samego początku, czyli wybierania jak najmniej przetworzonej i naturalnej żywności, aż po efekt końcowy, czyli dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Jak to się dzieje? Życie w duchu Slow Food oznacza eliminowanie ze swojego życia wielu szkodliwych czynników. Należą do nich: śmieciowe jedzenie o bardzo nikłej wartości odżywczej, pośpiech, stres, brak odpoczynku i regeneracji oraz brak kontaktu z przyrodą.

Ich obecność w życiu człowieka jest główną przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca czy choroby nowotworowe. Wielu ekspertów i autorytetów podziela opinię, że zdrowie zaczyna się na talerzu, a najlepszym lekarstwem jest ruch. Slowfoodowe jedzenie jest wartościowe pod względem odżywczym oraz pod względem walorów smakowych, zatem mamy już zdrowy talerz. Gdy do tego dodamy efektywny wypoczynek na świeżym powietrzu i aktywność fizyczną, mamy już w dużej mierze zapewnioną profilaktykę zdrowotną.

Zaciekawionych tym tematem zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony Slow Food Polska: www.slowfood.pl.