Woda zdrowia doda!
Dla ludzkiego organizmu woda jest niezwykle ważna, bez niej niemożliwe jest funkcjonowanie. Woda jest wykorzystywana w wielu procesach wewnętrznych, jest również niezbędna do ochrony i poprawnego pracowania organów wewnętrznych. Woda umożliwia obieg krwi w organizmie, jest składnikiem mazi stawowej niezbędnej do poruszania się, dzięki wodzie możliwy jest proces trawienia oraz wchłaniania, uczestniczy w procesie przemiany materii, odpowiada za termoregulację organizmu.
Lecznicze właściwości wód znane są już od starożytności. Prozdrowotne działanie mają zarówno kąpiele jak i spożywanie wody. W lecznictwie woda ma szerokie zastosowanie, hydroterapia obejmuje wiele rodzajów zabiegów, m.in.:
- masaże wirowe,
- kąpiele,
- bicze wodne,
- polewanie,
- zawijanie,
- okłady i kompresy,
- kuracje pitne.
Ciało człowieka składa się z wody w ponad 70-ciu procentach. Bardzo ważne jest, by uzupełniać wodę, ponieważ organizm bezustannie ją traci w wyniku procesów fizjologicznych. Odwodnienie organizmu może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, w skrajnych przypadkach doprowadzając nawet do śmierci. Przyjętą normą jest wypijanie dwóch litrów wody dziennie, jednak w zależności od aktywności danej osoby oraz jej indywidualnych uwarunkowań ilość ta może się zwiększyć.
Wody źródlane czy mineralne?
Naturalne wody źródlane pozyskiwane są z płytszych poziomów krystalicznych źródeł, są nisko lub średnio zmineralizowane. Taką wodę można pić niemalże bez ograniczeń, jej spożywanie nie doprowadzi do przedawkowania któregoś składnika w organizmie.
Naturalne wody mineralne czerpane są z odwiertów głębinowych, mają bogaty skład chemiczny i są wysoko zmineralizowane. Sięgając po te wody należy baczniej zwracać uwagę na ich skład i minerały w nim zawarte, jednak również jest to woda, którą bezpiecznie można pić na co dzień.
Nieco odmiennie rzecz ma się w przypadku naturalnych wód leczniczych. Mogą one również być wysoko, średnio lub nisko zmineralizowane, jednak tutaj należy zwrócić uwagę na obecność dominującego minerału, którego stężenie może być wysokie. Wody lecznicze należy spożywać ostrożnie, tak, by nie przedawkować danego składnika. Ponadto osoby zmagające się z różnymi schorzeniami tym bardziej powinny zwracać uwagę na skład kupowanej wody. Przykładem może być zawartość sodu, która powinna być niska w wodach wybieranych przez osoby chorujące na nadciśnienie czy cierpiące na schorzenia nerek. Nadmiar sodu może być dla nich szkodliwy.
Co do zasady lepiej spożywać wodę niegazowaną, dobrze się wchłania i nawadnia organizm. Wodę gazowaną również można bezpiecznie spożywać, jednak należy ograniczyć jej ilość, ponieważ dwutlenek węgla rozpycha żołądek oraz zbyt wcześnie daje wrażenie zaspokojenia pragnienia.
Rodzaje wód leczniczych
Kuracje pitne wodami leczniczymi powinny być prowadzone pod okiem specjalisty, podobnie jak zabiegi przeprowadzane przy użyciu tych wód. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje wód leczniczych:
- solanki – wody o najszerszym zastosowaniu, m. in. w chorobach zwyrodnieniowych, zespołach bólowych, schorzeniach neurologicznych i chorobach układu oddechowego,
- wody siarczkowe – stosowane przy chorobach reumatycznych, stanach pourazowych i chorobach dermatologicznych,
- szczawy – używane do terapii w chorobach układów: krążenia, trawiennego, moczowego oraz przy nerwicach, nerwobólach i w stanach ogólnego przemęczenia,
- wody termalne – naturalnie ciepłe wody bogate w składniki mineralne, wykorzystywane szczególnie gdy terapia wymaga leczenia bodźcowego.
Warto pamiętać o różnych sposobach wykorzystania wody dla poprawy zdrowia człowieka i z nich korzystać. Na początek może być chociażby pływanie w basenie, które posiada szczególny, bardzo wyraźny walor – ten sport odciąża stawy, jest odpowiedni także dla osób z nadwagą, starszych oraz o niedoskonałej kondycji. Jak widać, woda to samo zdrowie.