Żurawina – leczniczy owoc

zerwana żyrawinaŻurawina jest bardzo bogata w witaminy i minerały. W szczególności jest źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B. Żurawina ma bardzo silne działanie antybakteryjne, niszczy nawet bakterie antybiotykoodporne. Dzięki tej właściwości żurawina doskonale wpływa na pracę żołądka, usuwając bakterie odpowiedzialne za rozwijanie się wrzodów. Spożywanie żurawiny pomaga także zwalczyć bakterie odpowiedzialne za próchnicę zębów oraz stany zapalne dziąseł.

Lecznicza moc żurawiny została odkryta już wieki temu, jednak ciągle nie jest ona dość popularna. Powszechnie znane jest lecznicze działanie żurawiny na zapalenie pęcherza moczowego oraz właściwości wspierające leczenie chorób nerek i całego układu moczowego. Tymczasem żurawina posiada jeszcze wiele innych, mniej znanych właściwości leczniczych i zdecydowanie warto wprowadzić ten owoc do swojego codziennego jadłospisu.

Szerokie właściwości lecznicze żurawiny

świeża żurawinaŻurawina ma bardzo dobry wpływ na pracę serca i na układ krążenia. Pomaga udrażniać naczynia krwionośne oraz zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi. Owoce ten zmniejsza zatem ryzyko miażdżycy, udaru, a także zawału serca. Żurawina pomaga oczyścić organizm z toksyn, dlatego warto po nią sięgać podczas odchudzania. Owoce te zawierają również naturalne przeciwutleniacze, w związku z czym żurawina wspomaga profilaktykę przeciwnowotworową. Cały czas prowadzone są badania nad jej możliwościami w leczeniu m.in. nowotworu płuc, wątroby, piersi, prostaty i okrężnicy. Żurawinę najlepiej spożywać na surowo, wówczas zachowuje wszystkie swoje właściwości. Na rynku jest też dostępnych wiele suplementów diety na bazie żurawiny, które zawierają skoncentrowany wyciąg z tego owocu i z powodzeniem mogą zastąpić owoce. Niektórym nie odpowiada cierpki, kwaśny smak żurawiny, jednak można ją stosować choćby jako dodatek do potraw.

Żurawina na odporność

Żurawina jest również bardzo dobrym środkiem na przeziębienia. Oczywiście dzieje się tak głównie za sprawą jej właściwości antybakteryjnych, jednak działa ona także przeciwgorączkowo i uspokajająco. Przy przeziębieniu można sięgnąć po herbatę żurawinową, ale taką zawierającą prawdziwe owoce, nie tylko aromatyzowaną! Aromat, nawet identyczny z naturalnym, sam w sobie nie ma żadnych właściwości zdrowotnych. Taki gorący napój dodatkowo rozgrzeje, można też dodać do niego miodu (kiedy herbata nieco przestygnie). Wielkim walorem żurawiny jest to, że można ją bardzo długo przechowywać. Szczelnie opakowana i włożona do lodówki zachowa świeżość nawet kilka tygodni, można ją także zamrozić.

żurawina i orzechyKonfitura z żurawiny doskonale sprawdzi się jako dodatek do mięs lub do herbaty. Powidła czy dżem żurawinowy można podawać z serem. Świeże owoce będą się świetnie nadawały jako dodatek dekoracyjny do ciast, lodów i innych deserów. Z żurawiny można także przygotować sok, który nie tylko świetnie smakuje ale także bardzo korzystnie wpływa na pracę nerek. Jeśli do tej pory żurawina nie gościła w naszej diecie lub pojawiała się okazjonalnie w przypadku problemów z pęcherzem, zdecydowanie warto wprowadzić ją na stałe do menu.