Borowina – czym właściwie jest „czarne złoto”

okład z borowinyPraktycznie każdy słyszał o okładach borowinowych, cudownych właściwościach borowiny i różnorodnych zabiegach z jej wykorzystaniem. Jak działa borowina i jakie niesie ze sobą korzyści zdrowotne? Jakie choroby leczy się przy użyciu borowiny? Większość sanatoriów w Polsce prowadzi zabiegi borowinowe. Wiele miejscowości uzdrowiskowych posiada własne złoża borowiny. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym leczniczym rodzaju torfu.

Działanie borowiny

Borowina jest naturalną substancją organiczną powstałą w wyniku procesów geologicznych i biochemicznych. W zależności od rodzaju złoża, z którego pochodzą, mogą mieć niską lub wysoką zawartość poszczególnych minerałów. Główną zaletą borowiny jest to, że zatrzymuje i przewodzi ciepło, które jak wiadomo łagodzi wiele dolegliwości, szczególnie bólowych. Borowina wykazuje również działanie łagodzące na skórę, bywa stosowana w przypadku schorzeń dermatologicznych. Leczenie borowiną nie jest oczywiście tylko powierzchowne – składniki w niej zawarte wnikają głęboko w skórę i oddziałują na pracę narządów wewnętrznych. Dzięki tej właściwości borowinę wykorzystuje się doi leczenia chorób stawów, mięśni, stanów zapalnych, chorób wątroby, żołądka oraz schorzeń kobiecych.

Borowina działa także antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Zabiegi borowinowe powinny być przeprowadzane przez specjalistę, jednak po otrzymaniu instrukcji czasami wskazane jest samodzielne przeprowadzanie zabiegów w domu. Do tego celu można używać kostek borowinowych dostępnych w aptekach. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej preparatów z borowiną przeznaczonych do użytku domowego.

Zabiegi borowinowe

okład z borowinyNajczęściej borowina jest wykorzystywana na dwa sposoby: do kąpieli borowinowych oraz do okładów lub zawijań. Kąpiel borowinową przygotowuje się dodając borowinę do wody w wannie, proporcje różnią się w zależności od tego, czy zawiesina borowinowa ma być rzadka, średnio gęsta czy gęsta. Taką kąpiel podgrzewa się do temperatury około 45°C. Sama kąpiel trwa na ogół od dziesięciu do dwudziestu minut. Ponieważ podczas kąpieli ciało rozgrzewa się i rozszerzają się naczynia krwionośne, po kąpieli należy wypocząć przez około godzinę. Ciepło doskonale wspomaga głębokie wchłanianie się składników odżywczych do organizmu. W przypadku okładów borowinowych, możliwe jest miejscowe stosowanie borowiny bezpośrednio na chore miejsce. Metoda ta daje bardzo dobre efekty w przypadku stanów zapalnych, dolegliwości bólowych oraz chorobach skóry. Okłady oraz zawijania wymagają wiedzy oraz odpowiedniego przygotowania. Na chore miejsce nakłada się grubą, około pięciocentymetrową warstwę podgrzanej borowiny, następnie okład zabezpieczany jest folią i nakrywany kocem. Dzięki takiemu zabezpieczeniu kompres nie traci temperatury.

Kuracja borowinowa powinna być zaordynowana przez lekarza. Istnieją bowiem rozmaite przeciwwskazania do przeprowadzenia takiej terapii. Do najważniejszych przeciwwskazań należy okład z borowinym.in.:

  • nadciśnienie,
  • choroba zakrzepowa,
  • zaburzenia pracy układu krążenia,
  • choroba wieńcowa,
  • anemia,
  • żylaki,
  • nowotwór,
  • bardzo ostre stany zapalne.

Zabiegi z wykorzystaniem borowiny nie mogą być również przeprowadzane u kobiet w ciąży. Borowina nie jest również wykorzystywana w leczeniu dzieci.