Dziecko w sanatorium

dziecko leczenie sanatoriumKiedy dziecko często choruje, czasami lekarz zaleca pobyt dziecka w sanatorium. Podjęcie tej decyzji budzi wiele wątpliwości u rodziców. Dziecku w wieku od 3 do 6 lat musi towarzyszyć opiekun podczas turnusu, natomiast dziecko powyżej 6 lat może już wyjechać samo. Leczenie sanatoryjne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat lub 26 w przypadku osób uczących się jest w Polsce bezpłatne. Opiekun dziecka ponosi jednak w całości koszty swojego pobytu w ośrodku sanatoryjnym.

 

Dziecko w sanatorium – wyjechać z dzieckiem czy nie?

dziecko nad morzemWyjazd z dzieckiem jest dobrym pomysłem, skorzystają na tym obie strony. Dziecko lepiej zniesie wyjazd w towarzystwie rodzica, natomiast dorosły będzie mógł odpocząć od codzienności i również korzystać z walorów uzdrowiskowych sanatorium. Niestety nie ma możliwości jednoczesnego zrealizowania skierowania dziecka i rodzica. Opłata za dzień pobytu opiekuna w sanatorium jest zróżnicowana i zależy od konkretnego ośrodka. Sanatoria zazwyczaj są w stanie zagwarantować rodzicowi pobyt z dzieckiem w jednym pokoju. W przypadku starszego dziecka należy rozważyć, czy jest już na tyle samodzielne i dojrzałe psychicznie, by wyjechać samo na 21-dniowy turnus. Jeżeli nie, również wtedy warto wziąć pod uwagę wspólny wyjazd z dzieckiem do sanatorium. Warto skorzystać z leczenia sanatoryjnego, samo przebywanie dziecka w innym klimacie już wpłynie pozytywnie na jego zdrowie, a w połączeniu z zabiegami turnus może znacząco poprawić stan zdrowia, trwale lub na długi okres po zakończeniu leczenia sanatoryjnego.

Skierowanie dziecka do sanatorium

dziecko sanatorium morzeSkierowanie na leczenie sanatoryjne podobnie jak w przypadku osób dorosłych wystawia lekarz rodzinny lub specjalista znający historię choroby dziecka (lekarz musi być na kontrakcie NFZ). Na odpowiedź Narodowego Funduszu Zdrowia czeka się do 30 dni. Informacja o wyjeździe musi zostać dostarczona listownie nie później niż 14 dni przed planowanym wyjazdem do sanatorium. Rodzic wybierający się z dzieckiem powinien zawczasu wziąć to pod uwagę i zapewnić sobie możliwość zorganizowania urlopu w tak niedługim czasie.

Do sanatorium oprócz skierowania z NFZ dziecko musi mieć ze sobą legitymację szkolną. Pakując bagaż dziecka trzeba pamiętać o wystarczającej liczbie odzieży przystosowanej do różnych warunków pogodowych, także o stroju kąpielowym, czepku i klapkach. Dobrym pomysłem jest oznaczenie inicjałów dziecka na metkach ubrań. Odzież w sanatorium jest prana zbiorowo i oznaczenie ułatwi dziecku właściwe odnalezienie swoich ubrań. Podobnie jak w przypadku osoby dorosłej, dziecko musi mieć ze sobą leki przyjmowane stale w ilości wystarczającej na cały pobyt. Warto zostawić dziecku „kieszonkowe” na drobne wydatki. Można powierzyć jakąś sumę opiekunowi, który będzie przekazywał pieniądze dziecku codziennie w jednakowych częściach. Dzięki temu uniknie się wydania całej kwoty przez dziecko od razu.

Dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa i gimnazjalna) mogą być kierowane do sanatorium przez cały rok. W czasie trwania roku szkolnego mają zapewnioną naukę zgodnie z programem. Dzieci starsze, uczęszczające do szkół ponadgimnazjalnych kierowane są do sanatoriów w okresie letnich wakacji.