Cukrzyca nie musi ograniczać

zdrowy tryb życiaCukrzyca bardzo często rozwija się bezobjawowo, dlatego osoby o podwyższonym ryzyku zachorowania powinny co jakiś czas profilaktycznie badać zawartość cukru we krwi. Pomoże to we wczesnym wykryciu nieprawidłowości i pozwoli na podjęcie ewentualnego leczenia. Często późne wykrycie choroby zmniejsza skuteczność zapobiegania jej powikłaniom.

Cukrzyca kwalifikowana jest do chorób cywilizacyjnych. Narażone są na nią m.in. osoby:

  • prowadzące siedzący tryb życia,
  • nie podejmujące aktywności ruchowej,
  • nieprzestrzegające zasad zdrowego żywienia,
  • z nadwagą,
  • posiadające cukrzyków w rodzinie.

Nie oznacza to jednak, że brak spełnienia któregoś z tych warunków wyklucza daną osobę z kręgu objętych ryzykiem zachorowania.

Zasadniczo rozróżnia się dwa typy tej choroby. Cukrzyca typu 1 wynika z zaburzenia pracy trzustki, która nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny lub w ogóle nie produkuje tego hormonu. Często na ten typ cukrzycy zapadają dzieci i młodzi ludzie. Cukrzyca typu 2 jest odmianą występującą u znacznej większości chorych, wynika z uodpornienia się tkanek organizmu na działanie insuliny. Szczególnie z tym rodzajem cukrzycy wiąże się bezobjawowy rozwój choroby, trwający nawet kilka lat.

Życie z cukrzycą

zestaw do pomiaru poziomu cukru we krwiWielu pacjentów dowiadujących się o chorobie ma wiele obaw dotyczących tego, jak dalej będzie wyglądało ich życie. Szczególnie konieczność stałego monitorowania poziomu cukru oraz wykonywania zastrzyków z insuliny budzą wątpliwości dotyczące komfortu dalszego funkcjonowania. Obecnie jednak zdiagnozowanie cukrzycy nie oznacza automatycznie rezygnacji z pracy, pasji, dotychczasowych zajęć. Ważne jest, by w miejscu pracy mieć możliwość mierzenia cukru o stałych porach oraz spożycie posiłku. Zmodyfikowanie swojego planu dnia często pozwoli na utrzymanie dotychczasowego trybu życia. Dla chorego jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż porzucenie zajęć sprzed zachorowania, gdyż wpływa to niekorzystnie na ogólne samopoczucie oraz akceptację choroby. Proces adaptacji w nowej sytuacji i ocenę możliwości kontynuowania aktywności oczywiście powinien prowadzić i zatwierdzić lekarz.

nordic walkingPrzy cukrzycy bardzo ważne jest wprowadzenie rozumianego holistycznie zdrowego stylu życia. Jest to niezwykle istotne dla zminimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań, utrzymywania prawidłowego poziomu cukru oraz zapobiegania jego skokom. Aktywność fizyczna pozwoli także zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać prawidłową wagę. Istnieje wiele doskonałych form rekreacji i aktywności ruchowej polecanych cukrzykom, m.in. nordic walking, zumba czy pilates. Odpowiedni rodzaj aktywności w konkretnym przypadku poleci lekarz diabetolog.

Cukrzyca nie musi być przeszkodą w wyjazdach

Podczas urlopu ważne jest takie organizowanie sobie czasu, by zawsze mieć możliwość w odpowiednim momencie zbadać swój poziom cukru oraz zaaplikować lek. W przypadku wycieczek zorganizowanych konieczne jest poinformowanie organizatora o cukrzycy, dzięki temu będzie możliwe zapewnienie cukrzykowi maksymalnego bezpieczeństwa podczas wycieczki. Obecnie wiele hoteli oferujących całodzienne wyżywienie daje swoim gościom możliwość wyboru jednej z kilku diet, w tym często dostępna jest dieta cukrzycowa. Na urlopie obowiązkowo trzeba pamiętać o odpowiednim zapasie insuliny czy tabletek, warto również włożyć do portfela kartę z informacją o cukrzycy, dostępne są również liczne inne gadżety typu dyskretne opaski na rękę z informacją o chorobie. Podczas kilkugodzinnego prowadzenia samochodu należy często organizować postoje, pić dużo wody i w miarę możliwości wybrać trasę dającą możliwość zatrzymania się w razie potrzeby.

Aktualnie turnusy dla chorych na cukrzycę są coraz popularniejsze w leczeniu sanatoryjnym. Pobyt w uzdrowisku zagwarantuje odpowiednie zabiegi, utrwali prawidłowe nawyki żywieniowe oraz pomoże odpocząć. Obecnie w Polsce cukrzycę w trybie sanatoryjnym leczy się m.in. w Ciechocinku, Rabce-Zdroju, Wysowej-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Żegiestowie-Zdroju i w Kołobrzegu. Cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do leczenia uzdrowiskowego w obrębie innej choroby.

Przy zachowaniu zasad zdrowego trybu życia, stosowaniu się do zaleceń lekarza oraz systematycznym przyjmowaniu leków cukrzyca nie musi wykluczać aktywności i dotychczasowego życia, nadal będzie można w pełni korzystać z jego uroków i cieszyć się codziennością.