Domowe sposoby na przeziębienie
Zazwyczaj zwykłe przeziębienie nie wymaga wizyty u lekarza. Domowe sposoby i specyfiki dostępne bez recepty w większości przypadków pozwalają na pozbycie się przeziębienia w ciągu kilku dni, maksymalnie tygodnia. Jakie są skuteczne domowe sposoby leczenia przeziębienia?
Siedem dni jest taką utartą zwyczajową granicą – jeśli w tym czasie nie uda się samodzielnie pokonać przeziębienia, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, kiedy objawy się nasilają, występuje wysoka temperatura i ogólny stan chorego się pogarsza. Wówczas nie warto dalej tracić czasu na samodzielną walkę, trzeba bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Jakie są sposoby na przeziębienie
Pierwsze objawy kataru czy ogólne osłabienie lepiej zwalczać naturalnymi sposobami, bez niepotrzebnego używania leków. Warto pamiętać, że organizm z czasem uodparnia się na poszczególne substancje, i jeśli zbyt często przyjmujemy leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, to z czasem mogą one przestać skutecznie działać. Po farmaceutyki lepiej sięgnąć dopiero, kiedy naturalne zastosowanie naturalnych substancji nie przyniesie żadnych efektów. Czasem wystarczy wieczorem wypić kubek mleka z miodem, masłem i czosnkiem, żeby po przespanej nocy rano czuć się dobrze. Taki napój rozgrzewa, nawilża podrażnioną śluzówkę gardła, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Jeśli dodamy do mikstury imbiru, będzie dodatkowo rozgrzewała.
Innym napojem chętnie stosowanym w przeziębieniach jest herbata z miodem i sokiem. Najlepszy w stanach osłabienia będzie sok z malin, aronii lub czarnego bzu, te owoce naturalnie poprawiają odporność. Miód należy dodawać do herbaty dopiero, kiedy ona przestygnie i nabierze temperatury odpowiedniej do picia. Miód dodany do bardzo gorącej herbaty lub co gorsza dodany przed zalaniem torebki wrzątkiem straci wiele swoich cennych właściwości.
Dobrze jest się wygrzewać, najlepiej wziąć gorącą kąpiel (10-15 minut), a następnie wypić coś ciepłego i położyć się prosto do łóżka. Zamiast kąpieli można jedynie wymoczyć nogi w ciepłej wodzie. Wysoka temperatura stymuluje naturalną aktywność układu immunologicznego. Tutaj kolejna ważna uwaga – wiele osób sięga po leki przeciwgorączkowe już w momencie, kiedy termometr wskazuje temperaturę ledwo przekraczającą 37°C. Nie należy tego robić, taka temperatura ciała jedynie sygnalizuje toczące się w organizmie procesy obronne, nie jest to temperatura zagrażająca zdrowiu, wręcz przeciwnie, wspomaga proces zwalczania drobnoustrojów.
Stosowanie leków zbijających temperaturę (zawierające substancję czynną np. paracetamol lub ibuprofen) jest wskazane dopiero, jeśli temperatura przekracza 39°C (nie dotyczy dzieci). Wysoką temperaturę najlepiej przeczekać i wyleżeć. Analogicznie, drobne przeziębienie nie jest powodem do zażywania antybiotyków, które jak wiadomo są bronią obusieczną. Częste przyjmowanie antybiotyków bardzo osłabia organizm i zmniejsza jego wrażliwość na działanie leków. Antybiotyki działają tylko na bakterie, nie zwalczają wirusów, które również mogą odpowiadać za przeziębienia.
Dolegliwości przy przeziębieniu
Ból gardła często jest pierwszym objawem rozwijającego się przeziębienia. Na początku warto stosować naturalne płukanki z naparu rumiankowego, szałwii albo roztworu soli kuchennej. Ból głowy pomoże zwalczyć wcieranie w skronie olejku eterycznego (np. eukaliptusowego albo rozmarynowego) albo nalewki, np. bursztynowej. Męczący kaszel warto łagodzić syropami naturalnymi, np piniowym albo prawoślazowym. We wszelkiego rodzaju dolegliwościach związanych z przeziębieniem niezastąpiony będzie również gorący rosół. Ten stary ludowy sposób jest do dziś jedną z najbardziej popularnych metod walki z przeziębieniem.