Gorące źródła – wody termalne w Polsce

basen termalny wody ciepliczeWarto wybrać się do „gorących źródeł”, i nie trzeba w tym celu wyjeżdżać za granicę. Jeszcze nie tak dawno wody termalne kojarzyły się nam przede wszystkim ze Słowacją czy Węgrami, tymczasem w Polsce ta dziedzina rozkwita i powstaje coraz więcej miejsc, w którym można odpoczywać i leczyć się przy wykorzystaniu naturalnych wód termalnych. Czym są wody termalne, dla kogo są odpowiednie i gdzie je można znaleźć?

Co może być bardziej kojącego i odprężającego od długiej kąpieli w ciepłej wodzie? Ta forma relaksu niesie za sobą pozytywne skutki dla zdrowia. Szczególnie kąpiele w mineralnych wodach termalnych przynoszą wiele korzyści, takich jak rozluźnienie mięśni, złagodzenie bólów, ukojenie nerwów, przyspieszenie metabolizmu, obniżenie ciśnienia (szczególnie istotne dla nadciśnieniowców), złagodzenie dolegliwości reumatycznych, wspomaganie leczenia przewlekłych schorzeń górnych dróg oddechowych i innych. Szczególnie podczas urlopu efektywny wypoczynek i odnowienie sił wspomogą ciepłe kąpiele.

Wody termalne

naturalne gorące źródłoZ samej definicji za wody termalne uważa się takie, których temperatura jest o 5% wyższa niż średnia roczna temperatura w danym miejscu lub po prostu o temperaturze ponad 20°C. Znane są naturalne gorące źródła, których temperatura znacznie przekracza 80°C. Ważne, aby nie mylić wody termalnej z wodą leczniczą. Może to być w wielu przypadkach tożsame, jednak jedna z tych cech nie musi iść w parze z drugą.

Woda termalna może zawierać składniki mineralne w ilości poniżej 1g/1dm3, co stanowi dolną granicę ich zawartości dla wód mineralnych. Ich skład mineralny nie jest jednak aż tak istotny, ponieważ ich funkcja polega głównie na leczeniu swoim ciepłem, nie są wykorzystywane do kuracji pitnych. Dodatkowo, wcale nie muszą to być minerały o charakterze leczniczym. Są przypadki, że woda termalna sama w sobie ma skład nieodpowiedni do tego, aby w ogóle była możliwa kąpiel. Wówczas taka woda jest wykorzystywana do naturalnego ogrzewania basenu wypełnionego wodą, w której można się kąpać. Wody termalne często są uzyskiwane z odwiertów głębinowych.

Wody mineralne

basen kąpiel wody termalneGeneralnie wody mineralne można podzielić na solanki, szczawy, wody siarczkowe, wody radonowe, wody słabo zmineralizowane oraz wody cieplicze. Te ostatnie mogą być również równolegle innym typem, np. solankowe wody termalne. Wody termalne, podobnie jak wody lecznicze mogą mieć różnorodne dodatkowe działanie, poza samym oddziaływaniem ciepła. Właściwości te wynikają z tego, jakie składniki mineralne występują w wodzie i jakie jest ich stężenie.

Wody termalne, które dodatkowo mają wysokie stężenie korzystnych dla zdrowia pierwiastków, określane są jako mineralne wody lecznicze. Są to m.in. wody siarczkowe, żelaziste, fluorkowe, bromkowe i jodkowe, a kąpiele w takich wodach mogą być bardzo skuteczną terapią leczniczą. W zależności od składu chemicznego wody, mają one zróżnicowane przeznaczenie. W wodach termalnych oczywiście mogą się kąpać również osoby zdrowe, które szczególnie odczują ich korzystny wpływ na ciało – poprawiają wygląd i kondycję skóry, ujędrniają skórę, spowalniają procesy starzenia, przyspieszają jej regenerację i redukują drobne zmiany skórne.

Gdzie jechać do wód termalnych?

Nikogo nie trzeba już przekonywać o skuteczności działania wód ciepliczych, obecnie są one powszechnie znane – o wodach termalnych głośno jest w mediach, powstaje wiele nowych ośrodków i bezustannie zwiększa się liczba osób, które korzystają z ich dobrodziejstwa. Gdzie można jechać do wód termalnych? Jedno z najstarszych uzdrowisk w kraju – Cieplice-Zdrój, obecnie stanowiące część Jeleniej Góry, mogą się pochwalić najnowszym ośrodkiem rekreacyjno-geotermalnym w kraju. Bardzo popularne i chętnie odwiedzane są termy w Bukowinie tatrzańskiej, które są największym tego typu kompleksem w Polsce. Basen termalny w Solcu-Zdroju wyróżnia się na tle innych solanką termalną o bardzo wysokim stężeniu związków siarki, pochodzącą ze źródła „Malina”. Jednym z największych basenów termalnych w Polsce jest Terma Bania w Białce Tatrzańskiej. Pięknym basenem termalnym, również bardzo chętnie odwiedzanym, poszczycić się może Lądek-Zdrój. Dodatkowo można tam korzystać z pijalni wód mineralnych.

basen termyZimowa stolica – Zakopane, również ma swoje złoża wód ciepliczych, które są przez cały rok wykorzystywane w odkrytym basenie termalnym w zakopiańskim aquaparku. Woda jest tak ciepła, że bez przeszkód można korzystać z basenu nawet przy minusowych temperaturach. Niedaleko od Zakopanego zlokalizowane są Termy Szaflary, szeroko słynące ze swoich hydromasaży. Uzdrowisko Ustroń posiada termalne baseny solankowe w Zakładzie Przyrodoleczniczym. Nieopodal stolicy natomiast znajdują się Termy Mszczonów, w których znajdują się dwa baseny termalne. Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wody termalne w pobliżu dużych miast

Nieco dalej, w pobliżu Łodzi, znajduje się nowoczesny kompleks Termy Uniejów. Oprócz korzystania z term warto odwiedzić tą niezwykłą miejscowość, w której znajduje się średniowieczny zamek rycerski. W Poznaniu nie tak dawno powstały Termy Maltańskie. Pojezierze Mazurskie również może się pochwalić swoimi termami – niecałe 20 kilometrów od Olsztyna znajdują się Termy Medical Warmia Park, w których oprócz basenów znajdują się także groty solankowe. Termy znajdują się również w Grudziądzu oraz Inowrocławiu (nie jest to obiekt całoroczny).

park wodny basen termalnyJak widać, na mapie Polski pojawiają cię co raz to nowe baseny termalne wykorzystujące naturalne, gorące źródła. Już nie tylko południe, ale także centralna Polska ma tego typu obiekty, dzięki czemu właściwie z dowolnego miejsca w kraju można znaleźć dogodne miejsce dla siebie, do którego będzie wygodnie dojechać. Wypoczynek połączony z wizytą w takim miejscu z pewnością będzie bardzo efektywny, pozwoli się zrelaksować i zregenerować siły, jak również korzystnie wpłynie na zdrowie. Warto się wybrać do term i przekonać się, jakie walory mają kąpiele w wodach z gorących źródeł.