Jak dbać o higienę w podróży?
Całodzienna jazda samochodem, pociągiem, czy nawet piesza wędrówka wymaga szczególnych sposobów dbania o higienę. Obecnie istnieje jednak wiele udogodnień, które pomogą uczynić podróż bardziej przyjemną i higieniczną, bez konieczności wożenia czy noszenia ze sobą ciężkich czy niewygodnych rzeczy. Wszystkie przedmioty pomagające utrzymać higienę w podróży zmieszczą się w kosmetyczce, niewielkiej torbie lub plecaku – warto sobie go wcześniej przygotować.
Higiena w podróży
Podstawowym elementem higienicznej podróży musi być butelka z wodą. Dzięki temu zawsze można umyć ręce, a to jak wiadomo jest fundamentem unikania drobnoustrojów. W plastikowej mydelniczce wszędzie można zabrać ze sobą mydło. Alternatywą dla tego rozwiązania są antybakteryjne żele i pianki do mycia rąk – sprawdzają się bardzo dobrze, są wygodne i nie wymagają spłukiwania, dzięki czemu można ich użyć tak naprawdę wszędzie i w każdej sytuacji. Nie wszyscy jednak są zwolennikami takiego rozwiązania, wówczas pozostaje tradycyjny sposób mycia rąk. Niezależnie od preferowanej opcji, w podróży należy myć ręce tak często jak to możliwe, a przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety jest to bezwzględna konieczność.
Ułatwienia w utrzymaniu higieny w podróży
Warunki w podróży są różne, a czasem skorzystać z toalety trzeba. Dobrym pomysłem jest zabieranie ze sobą własnych nakładek na sedes, będzie to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku korzystania z publicznej toalety. Warto być przygotowanym na wszelką ewentualność i zawczasu pamiętać o własnym papierze toaletowym. Dobrze jest mieć ze sobą chusteczki do higieny intymnej, przy okazji można się nieco odświeżyć, jeżeli warunki nie pozwalają na normalne umycie się. Obecnie na szczęście wiele toalet jest bardzo nowoczesnych, utrzymanych w wysokim standardzie sanitarnym, a do umycia rąk nie potrzeba dotykać kranu by odkręcić wodę – sama się włącza po podłożeniu dłoni pod kran.
Prysznice – niezależnie od tego, czy to hotel czy kemping, obowiązkowe są klapki. Jest to konieczność i jedyny sposób, by uchronić się przed grzybicą stóp. Korzystając z prysznica na polu namiotowym, warto zrezygnować z przewieszania ręcznika przez kabinę prysznicową czy wieszania go na haczyku wmontowanym w ściankę prysznica. Takie obiekty nie są przecież odkażane po każdej korzystającej osobie, nie jest dobrym pomysłem wycieranie drobnoustrojów znajdujących się na kabinie prysznicowej ręcznikiem, którym za chwilę wytrze się umyte ciało. Lepiej przynieść ręcznik w torbie i to ją zawiesić w przeznaczonym do tego miejscu.
Jeśli nie ma możliwości wzięcia prysznica, można się odświeżyć używając do tego celu oczyszczających chusteczek nawilżonych. Dostępne są zapachowe lub bezzapachowe, chociaż takich jest mniej. Często są wzbogacane dodatkowymi substancjami pielęgnującymi skórę. Jest to dobre doraźne rozwiązanie, a w okresie letnim, kiedy dokucza upał, nawilżone chusteczki przyniosą ulgę i pozwolą się odświeżyć kilka razy w ciągu podróży.
Drobne urazy
Warto zabrać ze sobą wodę utlenioną, gazę i plaster. W razie skaleczenia lub otarcia można natychmiast przemyć uszkodzone miejsce, dzięki czemu uniknie się zabrudzenia rany. Tak zabezpieczone skaleczenie pozwoli na dotarcie do celu podróży bez dalszego uszkadzania zranionego miejsca. Zabrudzenie nawet drobnej rany może prowadzić do zakażeń i powikłań, nie powinno się zatem lekceważyć nawet niewielkich uszkodzeń skóry. Stan zapalny może być prawdziwym utrapieniem podczas wyjazdu.
Zachowanie odpowiedniej higieny w czasie podróży pozwoli uniknąć zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Mogą one skutecznie popsuć wyjazd i zaprzepaścić możliwość efektywnego wypoczynku. Warto sobie skompletować zestaw środków higienicznych odpowiedni do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu uniknie się niewygodnych niespodzianek podczas podróżowania, a sama podróż stanie się przyjemniejsza i bezproblemowa.