Jak dbać o słuch?
Mieszkając w dużym mieście pewnych hałasów nie sposób wyeliminować, warto jednak wiedzieć, na co można mieć wpływ i czego unikać w życiu codziennym, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym słuchem. Hałas jest podstawowym czynnikiem wpływającym na pogorszenie słuchu, jego długotrwałe natężenie może trwale uszkodzić słuch.
W obecnych czasach trudno jest unikać sytuacji i miejsc, w których uszy szczególnie są narażone na hałas. Dźwięki już powyżej 70 dB mogą w dużym natężeniu niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka, a dla przykładu ruch uliczny w centrum większego miasta może generować hałas o natężeniu około 90 dB. Szczególnie w dużych aglomeracjach słuch narażony jest na nadmierne obciążenie.
Słuchanie muzyki
Wiele osób korzysta ze słuchawek podczas słuchania muzyki. Warto zrezygnować ze słuchawek dousznych na rzecz takich rodzajów jak np. nauszne otwarte lub półotwarte. Obecnie można znaleźć wiele modeli bezprzewodowych, idealnie nadających się nawet dla osób uprawiających sport. W przypadku, kiedy nie jest możliwe korzystanie z takich słuchawek i pozostają słuchawki douszne, należy pamiętać aby robić przerwy w słuchaniu muzyki. Oczywiście największe znaczenie ma głośność, optymalna jest taka, która nie zagłusza otoczenia. Słuchanie muzyki na słuchawkach często może prowadzić do stopniowego zwiększania głośności, ponieważ słuch już został nadwyrężony. Najlepszym wyjściem jest słuchanie muzyki przez głośniki, ponieważ po drodze do ucha dźwięki rozpraszają się i nie stanowią tak dużego obciążenia dla słuchu. Dobrze jest jak najczęściej wybierać tą opcję słuchania ulubionych utworów.
Redukcja poziomu hałasu
Przy zakupie urządzeń elektronicznych warto zwracać uwagę, z jaką głośnością pracuje dany sprzęt. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń AGD. Dobrze jest porównać emisję hałasu przed zdecydowaniem się na konkretny model. Mimo, że coraz więcej producentów podaje taką informację w spisie parametrów swojego urządzenia, często jeszcze jest ona pomijana przez konsumentów. Dobrze jest o tym pamiętać, może się okazać że dwa urządzenia o bardzo zbliżonej specyfikacji zdecydowanie różnią się pod względem ilości decybeli emitowanych w czasie pracy.
Bardzo dobrym pomysłem jest wybieranie cichych urządzeń do domu. Może się wydawać, że jeden odkurzacz czy zmywarka nie robi różnicy, przecież nie jest włączona bez przerwy. Kiedy jednak doda się wszystkie urządzenia, które pracują w domu, okazuje się, że przez wiele godzin w ciągu dnia włączone jest chociaż jedno. Wówczas w ogólnym rozrachunku redukcja decybeli na poszczególnych sprzętach stanowi już odczuwalną różnicę. Dobrym pomysłem jest również uruchamianie w danym czasie tylko jednego urządzenia generującego hałas. Warto pamiętać, że na słuch niekorzystnie wpływa nie tylko pojedyncze narażenie na bardzo duży hałas. Równie szkodliwe może być długotrwałe przebywanie w hałasie o mniejszym natężeniu.
Badanie słuchu
Warto pamiętać również o wykonywaniu badań kontrolnych słuchu. Nawet jeśli nie pojawiają się wyraźne symptomy, że są jakieś problemy ze słuchem, co jakiś czas dobrze jest wykonać profilaktycznie badanie. Szczególnie jest to istotne u osób po czterdziestym roku życia. Pierwszymi oznakami, że słuch koniecznie wymaga przebadania, jest pogorszenie słyszenia rozmówców. Jeśli coraz częściej podczas rozmów zdarza się powtarzać „słucham?”, ponieważ nie dosłyszało się części wypowiedzi, może to być zapowiedź pogorszenia się słuchu. Innym wyraźnym sygnałem może być pojawienie się konieczności podgłośnienia wszystkich urządzeń używanych na co dzień (np. głośnik w telefonie komórkowym, telewizor). Dla dobrego słuchu bardzo istotna jest również właściwa higiena uszu oraz ochrona ich przed zimnem i wiatrem.