Jak dbać o swój kręgosłup?
Problemy z kręgosłupem obecnie dotykają coraz większą liczbę ludzi. Głównym powodem jest praca siedząca, wielogodzinne pozostawanie w jednej pozycji oraz zaniedbania z okresu dziecięcego i młodzieńczego, kiedy kręgosłup rośnie bardzo szybko i utrwala się nieprawidłowa postawa. Niestety brak higieny kręgosłupa prędzej czy później odbija się na zdrowiu i samopoczuciu.
W wielu przypadkach ludzie zdają sobie sprawę z konieczności zadbania o swój kręgosłup dopiero, kiedy zaczynają odczuwać dolegliwości lub kiedy się one nasilają. Na szczęście lepiej późno niż w cale, i w większości przypadków nawet ostatni moment alarmowy może być jeszcze odpowiednią chwilą, by zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym wynikającym z zaniedbań kręgosłupa.
Osoby pracujące po wiele godzin w jednej pozycji powinny zgłaszać się na badania kontrolne, które pomogą ustalić, czy istnieje zagrożenie schorzeniami kręgosłupa i stosować się do zaleceń lekarza w zakresie profilaktyki chorobowej. Bardzo ważne jest, by nie lekceważyć pojawiającego się bólu i w momencie jego wystąpienia nie zwlekać z wizytą u specjalisty, gdyż tylko dzięki temu będzie możliwe skuteczne wdrożenie odpowiedniego postępowania i rozpoczęcie efektywnego leczenia. Nie można dopuścić do postępowania zmian i zaniedbań, gdyż może to skutkować rozwojem chorób i znacznym pogorszeniem stanu zdrowia.
Przyczyny bólu kręgosłupa są różnorodne. Powszechnie występującymi schorzeniami są m.in:
- zmiany zwyrodnieniowe,
- dyskopatia,
- rwa kulszowa,
- zapalenie stawów kręgosłupa,
- osteoporoza.
Zagrożenia dla kręgosłupa
Istnieje kilka prostych sposobów samodzielnego dbania o kręgosłup, które powinny zagościć na stałe w codziennym życiu i wejść w nawyk. Podstawową zasadą jest prawidłowe siedzenie, oparcie powinno być ergonomiczne, szczególnie wspierające odcinek lędźwiowy. W miarę możliwości należy unikać pozostawania w jednej pozycji bez przerwy, warto co jakiś czas wstać od biurka i rozprostować kości. Ból pleców zmniejszy ciepła kąpiel oraz ciepłe okłady, bardzo dobrym sposobem na bóle jest również pływanie na basenie, co doskonale odciąża kręgosłup.
W przypadku nadwagi warto pomyśleć o zrzuceniu kilku kilogramów, szczególnie otyłość brzuszna jest bardzo dużym obciążeniem dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Często powtarzanym błędem jest niewłaściwa pozycja przy dźwiganiu – nie wolno tego robić na wyprostowanych nogach pochylając się, należy ugiąć kolana (przykucnąć) i dopiero wtedy dźwignąć ciężar. Zazwyczaj na co dzień dotyczy to głównie zakupów. Warto pamiętać, że zawsze lepiej mieć dwie lżejsze torby o zbliżonej wadze, niż dźwigać zakupy w jednej, ciężkiej i dużej torbie.
Co jest dobre dla kręgosłupa
Bardzo ważna dla utrzymania dobrej kondycji kręgosłupa jest aktywność ruchowa. Należy wybrać takie ćwiczenia, które nie obciążają zbytnio stawów. Aktywność fizyczna wzmacnia partie mięśni odpowiadające za prawidłową postawę oraz pomoże uzyskać szczupłą sylwetkę. Bardzo dobrą propozycją dla osób cierpiących na problemy z kręgosłupem jest nordic walking, podczas treningów zachowana jest wyprostowana postawa, pracuje większość mięśni przy jednoczesnym braku nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Ćwiczenia powinny być powtarzane regularnie, co najmniej trzy razy w tygodniu. W doborze odpowiednich zajęć ruchowych pomoże lekarz lub fizjoterapeuta. Jeśli pojawiają się wątpliwości, czy dany rodzaj aktywności jest wskazany, najlepiej skonsultować się ze specjalistą.
W wielu przypadkach osobom cierpiącym na bóle pleców powodowane różnymi schorzeniami pomoże pobyt w sanatorium. Odpowiednia terapia oraz zastosowanie poszczególnych zabiegów przyniesie dużą ulgę i pomoże zniwelować lub usunąć dolegliwości bólowe. Warto rozważyć wyjazd do sanatorium. W Polsce jest bardzo wiele miejsc, w których prowadzone jest leczenie schorzeń ortopedycznych oraz stricte kręgosłupa. Leczyć można się m.in. w Augustowie, Busku-Zdroju, Ciechocinku, Gołdapi, Inowrocławiu, Jedlinie-Zdroju, Lądku-Zdroju, Połczynie-Zdroju, Supraślu, Szczawnie-Zdroju i Świeradowie-Zdroju.