Jak mieć piękne i zdrowe zęby?

jak dbać o zębyZadbane i zdrowe zęby w pięknym uśmiechu to najlepsza ozdoba każdej twarzy. Wydawałoby się, że dbanie o zęby jest bardzo proste – w końcu każde dziecko już od najmłodszych lat wie, jak dbać o zęby. Niestety nie zawsze jest to takie oczywiste i wiele osób wydaje ogromne pieniądze na poprawę swojego uśmiechu po wielu latach zaniedbywania swoich zębów. Wiele osób przez długi czas ignoruje wygląd i zdrowie swoich zębów, mimo że poza tym bardzo o siebie dbają. Dlaczego tak się dzieje?

Wciąż pokutuje przekonanie, że do utrzymania zdrowego i ładnego stanu uzębienia wystarczy szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. Tymczasem w obecnych czasach to o wiele za mało – wynika to w dużej mierze ze spożywania znacznych ilości cukru, picia dużych ilości kawy i herbaty. Dieta ma ogromny wpływ na stan i wygląd zębów, o czym niestety często się zapomina. Podobnie alkohol i papierosy bardzo niekorzystnie wpływają na stan zębów. Kondycja uzębienia nie ma rzecz jasna tylko walorów estetycznych. Nikomu nie trzeba mówić, że zepsute zęby bolą, wciąż jednak zbyt mało osób zdaje sobie sprawę, że nie leczone zęby mogą być przyczyną wielu poważnych chorób. Bakterie, które rozwijają się przy stanach zapalnych, trafiają do krwiobiegu rozprzestrzeniają się po organizmie i potrafią siać prawdziwe spustoszenie.

regularne wizyty u dentystyBakterie rozwijające się w zepsutym zębie mogą zaatakować wiele ważnych organów wewnętrznych, w tym serce, nerki, atakują również oczy i uszy, a także niszczą stawy. Niestety ta wiedza jest mało rozpowszechniona, osoby, które zaniedbują swoje uzębienie rzadko zdają sobie sprawę, jak poważne konsekwencje może to nieść za sobą. Najlepszym wyjściem jest profilaktyka.

Profilaktyka chorób zębów

wizyta kontrolna u dentystyNajlepiej nie zaniedbywać zębów, ponieważ późniejsze ich leczenie, usuwanie zębów nie do odratowania i uzupełnianie braków nie tylko generuje ogromne koszty, ale są to zabiegi bardzo inwazyjne dla organizmu i nie zawsze kończą się powodzeniem. Podejście do sprawy na zasadzie „najwyżej wstawię sobie nowe” niestety nie zawsze jest tylko żartem. Tutaj pojawia się kolejny fakt, o którym mnóstwo ludzi zapomina lub nie myśli o tym wcześniej – ze względu na to, że wiele zabiegów leczniczych i upiększających zęby ma sporo przeciwwskazań medycznych, nie zawsze jest możliwość, żeby takie zabiegi wykonywać. Szkoda tylko, że wiele osób zdaje sobie z tego sprawę dopiero w chwili, kiedy w ich uśmiechu pojawił się szpecący ubytek lub braki w uzębieniu i zepsute zęby już boleśnie dadzą się we znaki i chciałoby się naprawić szkodę natychmiast. Niestety skutkiem jest rozczarowanie i konieczność pogodzenia się, przynajmniej tymczasowego, z nie najlepszym wyglądem i zdrowiem swoich zębów.

Właściwa pielęgnacja zębów

piękny uśmiech zdrowe zębyPodstawą pielęgnacji zębów jest oczywiście ich mycie, ale właśnie ze względu na dietę samo szczotkowanie już dawno przestało wystarczać do zagwarantowania sobie pięknego uśmiechu. Kolejnym niezbędnym elementem jest nić dentystyczna. Szczotka nie dociera do przestrzeni między zębami, w których mogą namnażać się bakterie, a które można oczyścić przy pomocy nici dentystycznej. Podobnie płyn do płukania ust, który nie jest bynajmniej niepotrzebnym gadżetem czy ozdobą łazienki! Płukanie ust specjalnym płynem zabija bakterie w całej jamie ustnej. Oczywiście nie jest to w żadnym wypadku substytut mycia zębów.

Absolutne minimum szczotkowania zębów to dwa razy dziennie, jeśli chce się je utrzymać w dobrym zdrowiu. Najlepiej jednak myć zęby po każdym posiłku. Wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe, i każdy zdaje sobie z tego sprawę. Doraźnym rozwiązaniem może być tutaj guma do żucia bez cukru, a zęby można umyć jak najszybciej, kiedy już będzie to możliwe. Ważne jest, żeby nie przyzwyczajać się do używania gumy i zastępowania tym szczotkowania zębów.

Zdrowe i niezdrowe nawyki

wizyta u dentystyHigiena jamy ustnej to sprawa najważniejsza, jednak i to nie wystarczy dla utrzymania pięknego uśmiechu, jeśli ma się pewne niewłaściwe nawyki, które zagrażają zdrowiu zębów. Najbardziej szkodliwym nawykiem jest podjadanie między posiłkami. Rzadko wówczas pamięta się o wyczyszczeniu zębów, ponieważ nie jest to traktowane jako posiłek. Co ciekawe, niewskazane jest także popijanie słodkich napojów. Jeżeli wydaje się, że odpowiednio dbamy o zęby, jednak ciągle pojawiają się problemy, warto przedyskutować sprawę ze stomatologiem, który pomoże wskazać nieprawidłowości w naszym postępowaniu. Warto „zaprzyjaźnić” się z dentystą – nie odwiedzać go tylko, kiedy coś już boli lub gołym okiem widzimy ubytek w zębie. Dzięki wizytom profilaktycznym będzie możliwa bardzo wczesna reakcja na wszelkie zmiany. Stomatologa powinno się odwiedzać co najmniej dwa razy do roku, nawet jeżeli nie ma żadnych widocznych uszkodzeń zębów, krwawienia dziąseł, bólu i innych dolegliwości. W przypadku dbania o zęby doskonale sprawdza się przysłowie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

zdrowe zębyNa zdrowie i wygląd zębów ma wpływ to, co jemy. Wiadomo, że cukier to najlepszy przyjaciel próchnicy. Osoby, które są na nią szczególnie podatne i ich zęby łatwo się psują, powinny właściwie w ogóle zrezygnować ze słodyczy, a jeśli już zdarzy się zjeść coś słodkiego, konieczne jest, by natychmiast po jedzeniu dokładnie wyszczotkować zęby. Składniki codziennej diety w szczególności wpływają na kolor zębów. Zęby żółkną w wyniku ścierania się szkliwa zębowego, które u większości osób z natury jest białe lub bardzo jasne.

Kiedy uśmiech nie jest biały

Przebarwienia zębów są w wielu przypadkach wątpliwą zasługą kawy, herbaty, czerwonego wina i tytoniu. Nie oznacza to jednak, że osoby niepalące i unikające tych napojów nie są narażone na zażółcenie zębów. Szkliwo zębów jest bardzo wrażliwe na kwaśne produkty, głównie soki i owoce. Z kolei produkty zawierające wapń oraz twarde warzywa wzmacniają szkliwo i chronią jego powierzchnię przed pęknięciami. Prawdziwą skarbnicą minerałów odpowiedzialnych za kondycję zębów są ryby. Przebarwienia, które powstają w pęknięciach, są znacznie trudniejsze do usunięcia. W diecie należy również unikać produktów, które oblepiają zęby i trudno usunąć pozostałości po nich.

zapobieganie próchnicyTrzeba pamiętać o tym, że każda osoba jest inna i inne też są jej zęby. Niejednokrotnie spotyka się kogoś, kogo uśmiech olśniewa bielą, a zęby są równiutkie, i pytając tą osobę „jak ty to robisz?” można usłyszeć, że nic szczególnego, myje zęby dwa razy dziennie, a do dentysty chodzi bardzo rzadko. Niektórzy mają to szczęście, że ich zęby się właściwie nie psują, są piękne i tyle. Tak samo, jak niektóre osoby mają mocne, zdrowe i gęste włosy, a inne słabe, rzadkie i matowe.

Oczywiście działa to w dwie strony – są także osoby, których zęby często atakuje próchnica, a ich kolor pozostawia wiele do życzenia – mimo, że unikają słodyczy, higienę jamy ustnej mają niemal wzorową i często odwiedzają dentystę. Indywidualne predyspozycje również mają ogromne znaczenie, gdy chodzi o wygląd zębów. Trzeba pamiętać, że wiele zabiegów upiększających zęby może osłabiać szkliwo i są to zabiegi ryzykowne. Najważniejsze, aby zęby były zdrowe i zadbane.