Jak radzić sobie ze stresem?

stres w pracyStres jest naturalną reakcją organizmu, stałą częścią życia, nie sposób wyeliminować stresu całkowicie. Aby móc w pełni cieszyć się życiem, trzeba nauczyć się opanowywać stres i radzić sobie w sytuacjach stresogennych. Oczywiście nie wszystko można przewidzieć, życie niesie ze sobą ciągłe niespodzianki. Ważne, aby znaleźć własne, skuteczne sposoby walki ze stresem i nie poddawać się negatywnym emocjom. Długotrwały, kumulowany stres może bardzo poważnie odbić się na zdrowiu psychicznym i fizycznym. Może poskutkować nawet odstresowymi chorobami serca czy nerwicą.

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z codziennym stresem, jest ustalenie okoliczności, które taką reakcję wywołują. Należy pamiętać, że optymalny poziom stresu jest zjawiskiem pozytywnym, wpływa na motywację, mobilizuje, pomaga skoncentrować się i szybko podejmować decyzje. Stresu nie należy zatem traktować jako bezwzględnie negatywne zjawisko. Ważne jest, aby umieć go okiełznać.

Stres w pracy

jak radzić sobie ze stresemWśród osób aktywnych zawodowo stres zazwyczaj wiąże się z nadmiarem obowiązków w pracy i brakiem czasu na efektywny wypoczynek. Osoby, które chcą robić karierę i poświęcają się pracy często siebie stawiają na drugim miejscu. Zapominanie o śniadaniu, chroniczne niewyspanie, jedzenie w biegu, ogromne ilości kawy – wszystko to bardzo szkodliwie wpływa na zdrowie.

Pogorszenie samopoczucia i stanu zdrowia może zaowocować obniżeniem wyników w pracy, co z kolei generuje narastający stres. Taka osoba może starać się wrócić do formy, dodatkowo wykazać, zrealizować samodzielnie ważne zadanie, jednak zmęczenie i osłabienie, dodatkowo posiłkowane przez stres, może nie pozwolić jej na osiągnięcie sukcesu. Stres staje się coraz większy, a taka osoba wpada w pętlę, którą trudno jest przerwać na tym etapie. Aby wyprostować sytuację i pogodzić ambicje z dbaniem o siebie i swoje zdrowie, najlepiej ukierunkować się na jedno zadanie i jemu poświęcić siły, pamiętając o właściwym wypoczynku.

Kiedy to się uda, zmniejszy się natężenie stresu i pozwoli na stopniowe podejmowanie kolejnych wyzwań, tym razem już z głową i w oparciu o zasady zdrowego stylu życia. Jeżeli zbytnie poświęcanie się pracy nie jest powodowane własnymi ambicjami, należy ustalić, co jest tego przyczyną. Może to być ucieczka przed problemami osobistymi, chęć zaimponowania komuś lub próba udowodnienia sobie czegoś. W tym przypadku faktyczne źródło stresu leży gdzieś indziej, a praca jedynie jest jego katalizatorem. Jeśli samodzielnie nie można ustalić, gdzie leży problem, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Im wcześniej problem zostanie rozwiązany, tym korzystniej dla naszego zdrowia.

Brak asertywności to źródło stresu

nadmiar obowiązków wywołuje stresWiele osób boryka się ze stresem, jaki niesie ze sobą brak asertywności. Dodatkowe obowiązki w pracy, natłok obowiązków domowych, spełnianie próśb bliskich może wywołać uczucie frustracji, a także znacznie ogranicza czas wolny, który powinien być przeznaczony na odpoczynek. Przez nieumiejętność odmawiania łatwo doprowadzić do sytuacji, kiedy czasu wolnego praktycznie nie ma. Należy pamiętać, że nie zawsze osoby zgłaszające się po pomoc, proszące o zastąpienie czy wyświadczenie przysługi mają złe intencje, chociaż zdarza się, że ktoś zauważy, że może bez konsekwencji wykorzystywać inną osobę i bezceremonialnie tak postępuje.

Możliwa jest również sytuacja, kiedy osoba, która nadużywa czyjejś gotowości do pomocy i obarcza ją zbyt dużą ilością nowych zadań, robi tak ponieważ nie otrzymuje żadnych sygnałów zwrotnych, które mogłyby wskazywać na to, że ktoś sobie tego już nie życzy. Lepiej zapomnieć o aluzjach i „delikatnym” napomykaniu, że tym razem nie chce się z jakiegoś powodu wyświadczyć kolejnej przysługi. Aluzje i sygnały, które dla nas są oczywiste mogą być zupełnie niezrozumiałe i nieczytelne dla odbiorcy. Najlepiej nauczyć się mówić wprost i argumentować swoją odmowę, wówczas uniknie się nalegania czy prób manipulacji. Stanowcza decyzja pozwoli na uniknięcie dodatkowych obciążeń, a umotywowanie odmowy sprawi, że druga strona zrozumie sytuację i nie powinna czuć się rozczarowana czy obrażona. Asertywność będzie tu pierwszym krokiem do zmniejszenia codziennego stresu.

Drobne przyjemności pomagają walczyć ze stresem

zmęczenieCzęsto z nadmiernym stresem borykają się osoby, które nie potrafią cieszyć się ze swoich osiągnięć ani z drobiazgów, zawsze uważają, że mogło być lepiej i nie są zadowolone. Zazwyczaj może to wynikać z braku wiary w siebie i swoje możliwości. Warto nieco obniżyć sobie poprzeczkę, jeżeli sprostanie własnym wymaganiom sprawia trudności. Jeśli po bardzo męczącym dniu w pracy brakuje sił na domowe porządki, warto zastanowić się i wybrać najpilniejsze rzeczy. Może lepiej odłożyć wycieranie kurzy na kolejny dzień, a dziś przeznaczyć ten czas na spacer, poczytać książkę albo wybrać się z kimś na małą kawę? Czasem tak niewiele trzeba, żeby się odstresować i dać sobie odpocząć.

Nie zawsze wszystko musi być idealnie, warto dać sobie trochę luzu. Osoby pedantyczne, które wielką wagę przykładają do porządku (nie chodzi tylko o czystość, ogólnie dotyczy to trybu życia), mogą ustalić sobie pewien rytuał odpoczynku i zapominania na chwilę o obowiązkach. Takie rozwiązanie może zaspokoić potrzebę kontrolowania i porządkowania każdej dziedziny swojego życia oraz uciszy ewentualne wyrzuty sumienia, że „odpoczywam, zamiast coś zrobić”. Może to być chociażby godzinny marsz Nordic Walking, a może poświęcenie czasu na pielęgnację skóry i włosów? Aromatyczna kąpiel i ulubiona muzyka z pewnością pomogą się odprężyć i odzyskać wewnętrzną równowagę.

Przyczyny stresu

Przyczyny nadmiernego stresu oczywiście mogą mieć bardzo różnorodne podłoże. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, choćby po to, aby obrać właściwy kierunek planowanych zmian. Kiedy uda się wyeliminować część nadwyżki stresu, która pojawia się w życiu, warto zastanowić się, jak radzić sobie ze stresem, którego nie uda się uniknąć. Wiele osób problemy i niekomfortowe sytuacje „zajada”. Takie podjadanie w sytuacji zdenerwowania to prosta droga do nadwagi oraz innych problemów ze zdrowiem. Jedzenie o nieregularnych porach, często wieczorami po całym męczącym dniu, rozreguluje naturalny rytm organizmu i wpłynie na powstanie zaburzeń metabolizmu.

Często osoby podjadające sięgają po słodycze i niezdrowe jedzenie typu fast-food, ponieważ są łatwo dostępne i nie wymagają żadnego przygotowania. Stąd taka popularność jeśli chodzi o przekąski, po które można po prostu sięgnąć. Wielu palaczy tłumaczy swój nałóg tym, że papieros pomaga im się odstresować. Takie podejście jest bardzo zgubne, o poważnych konsekwencjach nałogu tytoniowego dla zdrowia nie trzeba już nikogo przekonywać. Oba te przykłady nie prowadzą oczywiście do faktycznego obniżenia poziomu hormonu stresu w organizmie. Jak w takim razie skutecznie radzić sobie ze stresem?

Jak skutecznie walczyć ze stresem

aktywność fizyczna zmniejsza stresBardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku wystąpienia stresu jest ruch, szczególnie na świeżym powietrzu. Wielu pasjonatów joggingu mówi o tym, że stres można „wybiegać”. Bez wątpienia można, uprawianie sportu podnosi poziom endorfin w organizmie, pobudza krążenie, dotlenia tkanki i poprawia samopoczucie. Bieg czy spacer pozwoli na chwilę się „wyłączyć”. Nie zawsze całkowicie wyeliminuje uczucie zdenerwowania, ale być może po takim „przewietrzeniu” problem nagle wyda się łatwiejszy i pojawi się satysfakcjonujące rozwiązanie. Oczywiście nie tylko bieganie pomoże ukoić skołatane nerwy, można pływać, tańczyć, jeździć rowerem, cokolwiek komuś odpowiada. Aktywność fizyczna bez wątpienia jest jednym z dobrych sposobów na walkę ze stresem.

Codzienne przyjemności – nie muszą to oczywiście za każdym razem być zakupy czy wizyta u fryzjera, od czasu do czasu warto wyjść gdzieś z przyjaciółmi, odwiedzić rodzinę, wybrać się do kina czy poświęcić się realizacji swojej pasji. Taką osobistą nagrodą po całym dniu może być chociażby znalezienie chwili na posłuchanie ulubionej muzyki czy krótka wizyta u sąsiadki. Nieważne, co to będzie, ważne, by każdego dnia znaleźć chwilę na własne przyjemności. Takie postępowanie pozwoli zniwelować część skutków stresu długotrwałego i zachować dobrą kondycję psychiczną.

Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie do świata i zmieniających się okoliczności. Bez pozytywnego myślenia pokona nas nawet niewielki stres, widzenie w czarnych barwach pogłębia zdenerwowanie i wyolbrzymia problem. Może się okazać, że głównym problemem i źródłem stresu jest bezustanne martwienie się. Bardzo trudno oczywiście obiektywnie ustalić, czy jakaś sytuacja jest dużym problemem czy małym, na to wpływa wrażliwość danego człowieka i szereg innych czynników. Zdarza się jednak, że pesymiści starają się zawsze poszukać jakiegoś ukrytego, drugiego dna, zobaczyć negatywne strony, niczego nie chcą brać za dobrą monetę i zwyczajny uśmiech losu. Warto pracować nad tym, by przestać się nadmiernie przejmować, dużo się uśmiechać i zacząć cieszyć drobiazgami.