Kiedy skorzystać z fizjoterapii?

masaż leczniczyWiele jest przypadków oczywistych, kiedy konieczność prowadzenia fizjoterapii nie ulega wątpliwości. Często jednak osoba odczuwająca dolegliwości długo nie zdaje sobie sprawy, że w jej sytuacji wskazana byłaby pomoc fizjoterapeuty. Nie należy jednak lekceważyć takich sygnałów i warto jak najwcześniej reagować. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie poważnych skutków postępujących zmian.

Fizjoterapia jest nieodłączną częścią rehabilitacji i procesu powrotu do zdrowia po chorobie. Do rodzajów fizjoterapii zalicza się:

  • kinezyterapię,
  • klimatoterapię,
  • balneoterapię,
  • hydroterapię,
  • terapię manualną,
  • masaż leczniczy.

Kiedy jest potrzebna fizjoterapia

sala rehabilitacyjnaDo fizjoterapeuty bez wątpienia warto się zgłosić po doznaniu urazu, z pozoru nawet niezbyt groźnego, którego skutki nie są odczuwane w sposób dokuczliwy. Najczęściej dzieje się tak w przypadku występowania dość powszechnych dolegliwości bólowych jak ból kręgosłupa czy bóle stawów. Niedoleczenie nadwyrężonego miejsca może przynieść poważne konsekwencje w przyszłości, a czasem już kilka zabiegów masażu leczniczego czy sesji kinezyterapeutycznych może zapobiec pogłębianiu się urazu. Jeśli pojawiają się wątpliwości, czy fizjoterapia jest wskazana, można skonsultować się z lekarzem rodzinnym, ortopedą lub bezpośrednio z fizjoterapeutą.

W przypadku ustalenia konieczności podjęcia fizjoterapii specjalista dobierze odpowiedni rodzaj zabiegów, dostosuje ich intensywność oraz długość trwania.

Fizjoterapia prowadzona w ramach rehabilitacji może się odbywać w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym w ramach turnusu rehabilitacyjnego. Odpowiedni dobór rodzaju i trybu przeprowadzenia fizjoterapii ustali lekarz. Ważne jest monitorowanie postępów i skuteczności zabiegów w czasie trwania rehabilitacji, tak by była możliwość ewentualnego korygowania terapii w jej trakcie.

Zabiegi fizjoterapeutyczne wykonywane są również w ramach rehabilitacji po zawale serca, udarze mózgu, po operacjach, po długotrwałym unieruchomieniu oraz przy chorobach zwyrodnieniowych. Szeroki wachlarz zabiegów fizjoterapeutycznych pozwala na odpowiednie dobranie rodzaju terapii do konkretnego przypadku. Fizjoterapia jest także nieodłącznym elementem rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Fizjoterapia bez wątpienia wspomaga odzyskanie pełnej aktywności ruchowej i przyspiesza powrót do zdrowia. Korzystanie z zabiegów fizjoterapeutycznych raz na jakiś czas jest bardzo wskazane w ramach prewencji przed nawrotem choroby czy odnowieniem się urazu, a także jako zapobieganie pojawieniu się zmian chorobowych. Dotyczy to m.in. osób pracujących w pozycji siedzącej, znacznie obciążających kręgosłup (np. przenoszących ciężkie rzeczy), a także intensywnie uprawiających sport.