Mydło do włosów – alternatywa dla szamponu

Mycie włosów mydłem? Jak najbardziej! To doskonały sposób na oczyszczanie i pielęgnację włosów, zapewniając im zdrowie i piękny wygląd. Naturalne kostki myjące do włosów to kosmetyki, które zyskują sobie coraz większe grono wielbicieli. Co warto wiedzieć o stosowaniu mydła do włosów, zanim samemu się przekona o ich właściwościach?

Jak się używa mydła do włosów?

Mydło do włosów jest kosmetykiem wyjątkowo przyjemnym w użytkowaniu. Zmoczoną kostkę wystarczy zmydlić przez chwilę w dłoniach, tak by uzyskać obfitą, kremową pianę. Następnie należy ją nanieść na mokre włosy i przez chwilę delikatnie masować skórę głowy, pozwalając pianie swobodnie rozprowadzić się na całych włosach. Nie ma konieczności wcierania kosmetyku w pasma na całej długości.

Trzeba zwrócić uwagę na to, by bardzo dokładnie spłukać mydliny z włosów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na skalp, dokładnie oczyszczając go z pozostałości mydła. Do spłukiwania warto użyć letniej wody, zbyt gorąca powoduje otwieranie się łusek włosa i sprzyja osadzaniu się drobin kosmetyków na strukturze włosa. Najlepsza do spłukiwania włosów po umyciu będzie woda o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała.

Mydła do włosów używa się tak często, jak klasycznego szamponu, lub nawet rzadziej. Regularne stosowanie mydła do włosów opartego na naturalnych składnikach w wielu przypadkach bardzo skutecznie normalizuje pracę gruczołów skóry głowy, pozwalając cieszyć się świeżą fryzurą przez dłuższy czas, niż w przypadku używania szamponów zawierających sztuczne substancje spieniające i myjące.

Wyjątkiem może być tutaj początkowy okres używania mydła do włosów, kiedy włosy mogą potrzebować czasu na dostosowanie się do tego rodzaju kosmetyku. Taka adaptacja zwykle trwa około tygodnia. Aby skutecznie przez nią przejść, należy zapoznać się ze wszystkimi wskazówkami stosowania na opakowaniu konkretnego produktu, gdyż mogą się one od siebie nieco różnić, zważywszy na skład i rodzaj substancji aktywnych.

Jakie są zalety mydła do włosów?

Mydło do włosów w większości przypadków jest produktem naturalnym, wytwarzanym ręcznie tradycyjną metodą na zimno. Dzięki temu jest kosmetykiem bardzo przyjaznym środowisku, w żaden sposób nie oddziałując na nie niekorzystnie. Jest to bardzo dobry wybór dla każdego, kto dba o naturę i ceni naturalną pielęgnację.

Naturalna pielęgnacja włosów pozwala znacząco poprawić ich kondycję i wygląd. Co prawda często włosy muszą się chwilę przyzwyczaić do naturalnych składników myjących i odżywczych, ale zwykle nie trwa to długo, zaledwie do kilku myć. Mydło w kostce ma zazwyczaj kilka substancji pielęgnacyjnych, jak naturalne oleje o dobroczynnym działaniu.

Dodatkową zaletą jest to, że mydła do włosów wpisują się w ideę zero waste. W tym przypadku oznacza to, że po zużyciu kosmetyku nie pozostają żadne opakowania do wyrzucenia, które powiększają produkcję śmieci. Plusem mydła do włosów jest również to, że jest bardzo wydajne – zwłaszcza, gdy jest właściwie przechowywane i po każdym użyciu pozwala się mu wyschnąć. W związku z tym, zmniejsza się częstotliwość konieczności zakupu nowych kosmetyków.

Jeśli chcesz się na własnej głowie przekonać o zaletach mydła do włosów, świetną propozycją będzie na przykład mydło do włosów z olejkiem rycynowym od Mydlarni Cztery Szpaki.

Dla kogo jest mydło do włosów?

Mydło do włosów jest produktem w dużej mierze uniwersalnym. Nadaje się do każdego rodzaju włosów, a do włosów problematycznych powstają specjalne rodzaje mydeł, jak na przykład do włosów przetłuszczających się. Na początek jednak śmiało można wypróbować mydło dedykowane wszystkim rodzajom włosów i samemu przekonać się, czy ewentualnie potrzeba zmiany na bardziej wyspecjalizowany kosmetyk.

Mydła do włosów chętnie używają kobiety, ale również coraz więcej mężczyzn przekonuje się do tego rodzaju kosmetyku. Z pewnością dużym argumentem przemawiającym za tym faktem jest to, że mydła dla mężczyzn często są przeznaczone do mycia zarówno włosów, jak i ciała, a jak wiadomo zwłaszcza panowie cenią sobie kosmetyki spełniające wiele funkcji. Stąd też chętnie sięgną po mydło, które spełni wszystkie główne zadania w codziennej pielęgnacji.

Problemy z używaniem mydła do włosów

Rozpoczęcie przygody z mydłem do włosów w niektórych przypadkach może się wiązać z koniecznym przejściem etapu adaptacji, zwłaszcza, jeśli do tej pory nie używało się kosmetyków naturalnych. Może się zdarzyć tak, że na początku po myciu włosy będą się wydawać mocno obciążone i matowe.

Jeśli tak się stanie, bardzo dobrym rozwiązaniem tego problemu jest użycie płukanki octowej po myciu włosów mydłem. Dzięki temu włosy odzyskają swoją lekkość i blask. Z każdym kolejnym myciem będzie o wiele prościej, włosy chętnie przystosowują się do naturalnych substancji myjących i pielęgnujących, a po czasie odwdzięczą się atrakcyjnym wyglądem i nienagannym zdrowiem. Przekonaj się, co potrafi mydło do włosów i spróbuj tego sposobu na mycie głowy.