Nadmierna potliwość

nadmierna potliwośćNadmierna potliwość jest dolegliwością nie zagrażającą zdrowiu, jednak bardzo dokuczliwą i utrudniającą życie. Jeśli jeszcze dodatkowo nasila się latem, potrafi spędzać sen z powiek i znacznie pogarszać samopoczucie. Dostępnych jest wiele rozmaitych środków na tą przypadłość, od kosmetyków po tabletki. Nawet jeśli uda się zredukować częściowo lub całkowicie objawy nadmiernej potliwości, często ma ukryte źródło. 

nadmierne pocenie się pod pachami

Co sygnalizuje nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość może być sygnałem rozwijającej się choroby. Jeżeli wszelkie dostępne środki zawodzą, warto pomyśleć o konsultacji lekarskiej. Jeżeli przyczyna nadpotliwości leży w jakimś zaburzeniu zdrowotnym, odpowiednia terapia lecznicza powinna zażegnać problem. W sytuacji, kiedy nie ma medycznego uzasadnienia nadmiernej potliwości, sprawa staje się skomplikowana; nie ma jednej, skutecznej jednakowo dla wszystkich metody usunięcia tej dolegliwości. Warto jednak korzystać z rozmaitych sposobów i próbować do skutku, a także stosować kilka prostych wskazówek, które mogą pomóc nieco ograniczyć pocenie. Osoby, które porzuciły – beznadziejną w swoim odczuciu – walkę z tą przypadłością i nie zdołały się z nią uporać, często zaczynają mieć problemy z relacjami międzyludzkimi oraz zaniża się ich samoocena.

Przyczyny nadpotliwości

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości? Wydzielanie potu przez gruczoły skórne jest procesem naturalnym i służy termoregulacji organizmu. Problem powstaje wówczas, kiedy gruczoły stają się nadaktywne – czy to wskutek choroby, czy też pod wpływem różnego rodzaju bodźców. Może to dotyczyć całej powierzchni ciała albo ograniczyć się do pewnych newralgicznych obszarów, np. dłoni, stóp czy pach. Jeśli chodzi o zdrowotne przyczyny nadmiernej potliwości, ta przypadłość pojawiać się może jako objaw towarzyszący m.in. cukrzycy, hipoglikemii, nadczynności tarczycy, otyłości, ale też takim chorobom jak nowotwory czy schorzenia neurologiczne. Nadmierna potliwość pojawia się także w stanach zapalnych, od łagodnych do ostrych. Nadmierne pocenie się często towarzyszy także kobietom przechodzącym menopauzę. Istotnym czynnikiem, który również może powodować tą dolegliwość, jest stres – w szczególności chroniczny.

Przede wszystkim, jeżeli wzmożone pocenie nie jest jedynym niepokojącym objawem, należy zwrócić się z tą kwestią do lekarza. Istnieją jeszcze inne schorzenia, które mogą odpowiadać za nadpotliwość; ich wykluczeniem lub potwierdzeniem zajmie się specjalista. Jeżeli problem nadal się utrzymuje, a nie jest on spowodowany chorobą i dotychczasowe terapie są nieskuteczne, sposobu na zwalczenie tego problemu trzeba poszukać innymi drogami.

Środki przeciw poceniu

Potliwość jest indywidualną cechą każdego człowieka, z tego powodu u niektórych osób za obfite pocenie się mogą być odpowiedzialne jego własne predyspozycje. W takim przypadku objawia się bardzo zróżnicowana skuteczność wszelkich środków przeciw nadmiernemu poceniu się – przykładowo u dwóch osób ten sam antyperspirant może mieć inne działanie, podobnie jak kremy do smarowania czy tabletki. Dobrym pomysłem jest skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, co jest polecane dla konkretnej osoby. Można się wspierać opiniami i relacjami innych użytkowników takich produktów, jednak trzeba do tego podejść z pewną dozą rezerwy i nie zniechęcać się, jeśli jakiś środek okaże się jednak nieskuteczny. Jeżeli ma się zamiar korzystać z czyjegoś przykładu i spróbować takiego samego sposobu na pokonanie nadmiernego pocenia się, przede wszystkim należy się upewnić, że dana osoba miała podobny problem.

Trzeba dookreślić, że nadmierną potliwością może być nazywane zarówno intensywne pocenie się pod pachami, zwłaszcza w okresie letnim, jak i problem polegający na poceniu się całego ciała do tego stopnia, że dwa razy dziennie trzeba zmienić ubranie. Zrozumiałe jest to, że w dwóch tak naprawdę różnych przypadkach, nie zadziała skutecznie i nie przyniesie zadowalających efektów ta sama metoda.

Jak zmniejszyć nadmierne pocenie

przy nadmiernej potliwości należy nosić ubrania z naturalnych materiałówBardzo często można z powodzeniem nieco zmniejszyć tę przykrą dolegliwość, stosując się do kilku zasad. Warto wiedzieć, co może dodatkowo wpływać na zwiększenie wydzielania potu, a następnie przyjrzeć się swojemu postępowaniu i zwyczajom. Dzięki temu będzie można ocenić, czy czasami samodzielnie nie przyczyniamy się do nasilania problemu, a także wykryć swoje błędy i postarać się je zmienić.

Na nadmierną potliwość wpływają m.in. ostre potrawy, alkohol, duże ilości gorących napojów, słodycze, napoje zawierające kofeinę oraz wysoko przetworzona żywność, pełna rozmaitych substancji chemicznych. Zła dieta w niektórych przypadkach okazuje się być jedynym powodem występowania nadmiernej potliwości, która ustępuje wkrótce po wprowadzeniu właściwego sposobu odżywiania. Bardzo dużą rolę odgrywa także ubranie – jeżeli ktoś zmaga się z nadmiernym poceniem, powinien uważnie przyjrzeć się metkom swojej odzieży. Jeżeli dominują włókna sztuczne, nieprzyjazne skórze, warto zamienić je na ubrania z naturalnych, oddychających materiałów, jak len czy bawełna. Czytanie metek jest bardzo ważne, nawet zwiewna letnia sukienka może być wykonana z poliestru, dlatego nie powinno się polegać wyłącznie na powierzchownej ocenie. Więcej na temat materiałów przyjaznych skórze można przeczytać tutaj.

Czynnikiem wzmagającym potliwość jest również temperatura. Jeżeli pocenie nasila się w pomieszczeniu, np. w domu czy w pracy, być może panująca tam temperatura jest zbyt wysoka. Bardzo ogólnie uśredniając, można przyjąć, że temperatura zapewniająca tzw. komfort termiczny większości ludzi wynosi około 22°C przy lekkim ubraniu, ale jest to wartość bardzo zmienna. Oznacza to, że u kogoś taka temperatura może wywoływać uczucie gorąca, a co za tym idzie – nadmierną potliwość. Wiadomo, że nie zawsze ma się wpływ na temperaturę w danym miejscu, jeśli jednak jest konieczność częstego i długotrwałego przebywania w nim, warto chociażby pamiętać o dokładnym wietrzeniu pomieszczenia.

Metody naturalne

szałwia pomaga zwalczyć nadmierną potliwośćCo robić, jeśli zawodzą farmaceutyki, nie ma żadnych szkodliwych nawyków, a mimo to problem pozostaje? Dobrym sposobem mogą okazać się metody naturalne, opierające się na wykorzystaniu naparów ziołowych, zarówno stosowanych wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Bardzo polecany i znany ze skuteczności jest napar z szałwii, która ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Herbatę z szałwii można spożywać, a także przygotowywać kompresy nasączone naparem i stosować je miejscowo. Naparu można dodawać także do kąpieli, podobnie jak naparu z kory dębu lub rumianku. Te ostatnie są raczej używane przy łagodnych postaciach nadmiernej potliwości.

Można używać także innych ziół i aptecznych preparatów ziołowych, jednak taką kurację powinno się przeprowadzać pod nadzorem lekarza. Ciekawostką wartą wypróbowania jest także ałun potasowy – naturalny minerał, którego po zwilżeniu wodą można używać miejscowo jak dezodorantu. Są osoby, u których rozpoczęcie stosowania ałunu trwale rozwiązało problem nadmiernej potliwości. Ałun ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, a także łagodzące. Nie jest antyperspirantem, czyli nie blokuje ujścia gruczołów potowych. Z tego względu jest zdrowy i bezpieczny dla organizmu. Wśród domowych, naturalnych sposobów są metody skuteczne, jednak nie działają tak samo na każdego.

Ostrzykiwanie botoksem

hiperhydroza nadpotliwośćDo wysokiej skuteczności metod zwalczania nadmiernego pocenia się należą zabiegi. Jednym z nich jest ostrzykiwanie skóry toksyną botulinową (botoksem). Tak jak w przypadku zabiegów upiększających z wykorzystaniem tej substancji, efekt jest bardzo szybki, ale utrzymuje się tylko przez określony czas – około kilku – kilkunastu miesięcy. Z tego względu, wybierając tą metodę trzeba się nastawić na cykliczne powtarzanie takiej kuracji. Wysoką skutecznością odznaczają się zabiegi jonoforezy, które wykonuje fizjoterapeuta. Seria takich zabiegów to koszt znacznie mniejszy, niż w przypadku zastrzyków z botoksu. Zabiegiem, zdaje się, najbardziej inwazyjnym, jest natomiast sympatektomia. Zabieg polega na chirurgicznym przerwaniu i zniszczeniu nerwów współczulnych, których aktywność skutkuje nadmierną potliwością. Jest to poważny zabieg, który odbywa się w znieczuleniu ogólnym i jest znacznie rzadziej stosowany od innych form leczenia. Oprócz zabiegów medycznych specjalista może zalecić także terapię odpowiednimi lekami.

Środki zapobiegawcze

nadmierne pocenie stóp napar z szałwiiTrzeba pamiętać o tym, że problem nadmiernej potliwości jest złożony i nie ma takiego sposobu, który zadziała jednakowo skutecznie na wszystkich. W lżejszych i mniej uciążliwych przypadkach warto przeznaczyć nieco czasu na poszukiwanie tej skutecznej metody, która trwale zlikwiduje problem, a w międzyczasie pamiętać po prostu o właściwej higienie, ubraniach z naturalnych materiałów oraz łagodnej diecie. Nawet jeśli same w sobie te czynniki nie spowodują ustąpienia dolegliwości, na pewno jej nie pogłębią. Można także posiłkować się nowinkami kosmetycznymi, warto również zapisać się na konsultację do dermatologa. Bardzo istotne jest także właściwe pranie odzieży – nie powinno się wypełniać pralki do maksimum, wtedy ubrania lepiej się wypiorą. Przed włożeniem odzieży do pralki można „zaprać” przepoconą odzież, nie warto także używać płynów do płukania o ciężkich, intensywnych zapachach. Warto wspomnieć także o tym, że istotny jest właściwie dobrany antyperspirant. Zazwyczaj chwila cierpliwości i dołożenie nieco starań pomagają zlikwidować problem.

Pomoc specjalisty

pocenie się dłoni może wynikać ze stresuJeżeli nadmierna potliwość jest bardzo intensywna i niezwykle uciążliwa na co dzień, trudno się dziwić cierpiącym na tę przypadłość, że poszukują rozwiązania natychmiastowego i dającego widoczne rezultaty w krótkim czasie. Podstawą w tym przypadku jest wizyta u lekarza i wykluczenie choroby lub jej rozpoznanie. W tej sytuacji wdrożenie odpowiedniego leczenia zdiagnozowanego schorzenia zwykle powoduje ustąpienie tego objawu towarzyszącego, jakim jest nadmierne pocenie się.

Jeżeli przyczyną nie jest choroba, dobrze jest pomyśleć o zabiegach, które mogą usunąć dolegliwość. Jednym z zabiegów o wysokiej skuteczności, polecanym przez wiele osób, jest jonoforeza. Niestety na uzyskanie rezultatów w taki czy inny sposób potrzeba czasu. Trudno jest pogodzić się z problemem, który znacząco utrudnia życie, jednak warto ze spokojem i cierpliwością przebyć ten czas oczekiwania na efekty. Można jedynie starać się minimalizować skutki tej przypadłości dostępnymi sposobami. Możliwe jest także, że za nadmierną potliwość, np. dłoni, odpowiada stres. W tej sytuacji bardzo dobre efekty może przynieść terapia z psychologiem, która doprowadzi do źródła problemu i pomoże go usunąć.