Co to jest smog i czy należy się go obawiać?
W ostatnim czasie jednym z najgłośniejszych tematów jest smog. Problem smogu zaczął dotykać coraz większej ilości miejsc w Polsce. W szczególności dotyczy to dużych miast. Dlaczego smog jest uznawany za tak niebezpieczny i czy należy się go obawiać? Jakie środki ostrożności warto zachować, kiedy poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki?
Czym jest smog?
Wszyscy już słyszeli o katastrofalnej jakości powietrza w Krakowie czy na Górnym Śląsku, ale nie tylko tam istnieje to zjawisko. Smog jest mieszaniną zanieczyszczeń powietrza pochodzących z kominów, samochodów oraz zakładów przemysłowych. Utrzymuje się on na obszarze, na którym powstaje, zwłaszcza przy bezwietrznej pogodzie. Utrzymywaniu się smogu sprzyja także ukształtowanie terenu. Smog wyjątkowo koncentruje się i osadza w dolinach, zagłębieniach, obszarach o niższej wysokości niż sąsiednie tereny. W chmurze smogu znajdują się bardzo niebezpiecznie substancje, szkodliwe dla zdrowia. Występują tam także związki rakotwórcze. Czy jednak smogu należy się bardzo obawiać? Ten bardzo aktualny problem budzi wiele kontrowersji. Niektórzy traktują problem smogu bardzo poważnie i z niepokojem przyjmują kolejne wiadomości o utrzymywaniu się tego zjawiska. Inni z kolei uważają smog za nowoczesny wymysł, który służy rozsiewaniu społecznego niepokoju. Czy faktycznie jest czego się bać?
Jak smog wpływa na organizm człowieka?
Zanieczyszczenia powietrza bez wątpienia mają negatywny wpływ na organizm człowieka. Przede wszystkim szkodliwie działają na układ oddechowy oraz układ krążenia. Długotrwałe działanie smogu może sprzyjać rozwinięciu się poważnych chorób w obrębie tych układów, ale to nie wszystko. Wśród szkodliwych substancji obecnych w smogu znajduje się także benzopiren, który jest związkiem rakotwórczym. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje przedostawanie się tej substancji do organizmu. Zła jakość powietrza to zagrożenie zwłaszcza dla małych dzieci, osób starszych, ludzi o osłabionej odporności oraz znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego. Zagrożenie z pewnością jest, ale można o nim mówić, kiedy działa długotrwale. Niemniej zdarzają się osoby, u których smog wywołuje dolegliwości od razu – dotyczy to głównie osób cierpiących na choroby przewlekłe (np. astma, alergie skórne).
Jak uchronić się przed wpływem smogu?
W czasie, kiedy stężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest bardzo wysokie, lepiej w miarę możliwości unikać długiego przebywania na zewnątrz. Niewskazane jest także uprawianie sportu na dworze w rejonach objętych smogiem. Warto zrezygnować z tego zwłaszcza w sąsiedztwie dróg o dużym natężeniu ruchu oraz na obszarach przemysłowych. Swoją drogą, nawet kiedy jakość powietrza jest dobra, i tak powinno się tego unikać. Nie jest rzadkością widok osób biegających wzdłuż arterii komunikacyjnych, a przecież wtedy wdycha się spaliny samochodowe i zwłaszcza przy wysiłku do organizmu dostaje się w ten sposób wiele szkodliwych substancji. Warto także zrezygnować z podróży samochodem na rzecz komunikacji miejskiej. W ten sposób chociaż trochę można się przyczynić do tego, że smog szybciej ustąpi.
Przebywanie w pomieszczeniu nie gwarantuje całkowitego zabezpieczenia przed smogiem. W domu także warto stosować sposoby, które nieco zredukują niekorzystny wpływ zanieczyszczeń powietrza na organizm. Jednym ze sposobów jest posiadanie w domu roślin doniczkowych, zwłaszcza takich o dużych liściach. Warto też hodować rośliny, które wytwarzają naturalne olejki eteryczne. Dzięki temu będzie się oddychało swobodniej. Niektórzy wskazują także na dobroczynny wpływ nawilżaczy powietrza i urządzeń oczyszczających powietrze. Można wypróbować, czy przy używaniu takich urządzeń odczuje się poprawę. Warto także pomyśleć o wymianie filtrów powietrza w samochodzie. Dzięki temu stojąc w korku uniknie się nadmiernego wdychania szkodliwych substancji. Smog niewątpliwie jest szkodliwy i warto podejmować działania, by uchronić się przed jego szkodliwym wpływem. Nie jest to jednak zagrożenie, które wymaga bezwzględnej izolacji i nie oznacza, że w ogóle należy przestać wychodzić z domu. Panika jest nie wskazana, ostrożność – jak najbardziej.