Sposoby na ból zęba

zdrowe zębyDomowe sposoby na ból zęba warto wypróbować, kiedy ból nie jest zbyt silny lub nie ma innej dostępnej możliwości. Oczywiście można również ratować się szeroko dostępnymi środkami przeciwbólowymi; czasem zdarza się jednak, że nie przyniosą ulgi, a trzeba pilnować właściwego dawkowania i nie można wziąć kolejnej, gdyż mogłoby to zaszkodzić. Jakie są domowe sposoby na ból zęba?

goździki pomagają na ból zębaKiedy pojawi się ból zęba, bezwzględnie jest to sygnał do zaplanowania wizyty u stomatologa. Im dłuższe zwlekanie, tym większe ryzyko konieczności leczenia kanałowego lub nawet usunięcia zęba. Problemów z zębami nie wolno lekceważyć, mogą one się przyczynić do dalszych kłopotów ze zdrowiem, a w zepsutym zębie ból może pojawić się niespodziewanie i być trudny do zniesienia. Nawet jeśli długo nie boli, nie oznacza to, że już nie zacznie. Ból zęba potrafi mieć bardzo zróżnicowane natężenie, od lekko dokuczliwego, pulsującego do bólu o bardzo wysokim natężeniu. Ponieważ zdecydowanie nie jest to coś, czego chce się doświadczyć, wizyta u stomatologa powinna stać się priorytetem za każdym razem, kiedy któryś z zębów zaczyna boleć. Oczywiście nie zawsze jest możliwe, by wybrać się do dentysty tego samego czy nawet następnego dnia. Wtedy warto sięgnąć po domowe sposoby.

Domowe sposoby na ból zęba

Goździki – suszone goździki, które można znaleźć praktycznie w każdej kuchni, mogą przynieść zaskakująco szybką ulgę w bólu. Dzieje się tak dzięki ich właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, zawierają eugenol – substancję odkażającą i znieczulającą. 1-2 sztuki należy powoli żuć przez kilka minut. Nie zawsze ta metoda zadziała i nie każdemu pomoże, jednak jest ona warta wypróbowania. Można również posmarować olejkiem goździkowym dziąsło w okolicy miejsca, gdzie znajduje się bolący ząb.

Uwaga z okładami! Sprawa jest o tyle trudna, że to od przyczyny bólu zęba zależy, czy pomogą okłady zimne czy ciepłe, a przecież przyczyna nie jest ustalona przed wizytą u dentysty. Ciepłe okłady mogą wzmagać ból i opuchliznę w przypadku stanu zapalnego miazgi zębowej (zgorzel zęba). Zimne okłady z kolei nie powinny przynieść skutków ubocznych, najwyżej nie pomogą. Bezpieczniej zatem w przypadku bólu zęba zrobić okład z lodu niż okład gorący.

Wiele osób powtarza, że ból zęba łagodzi przepłukanie jamy ustnej alkoholem lub przemycie nim zęba i bolesnego miejsca wokół niego. Ponoć niektórzy sprawdzali ten sposób i uważają go za skuteczny. Nie wiadomo, na ile może to być prawdą. Niemniej, alkohol może bardzo podrażnić uszkodzonego zęba i znacznie spotęgować ból. Tego domowego sposobu raczej należy unikać, są w końcu inne, które nie niosą ze sobą ryzyka zwiększenia bólu. Mimo, że łagodzenie bólu zęba alkoholem gdzieś tam funkcjonuje wśród chałupniczych metod, lepiej nie przekonywać się „na własnej skórze” jakie są efekty, ponieważ skutek może być dokładnie odwrotny do zamierzonego.

Coś na ból zęba znajdzie się w każdej kuchni

Czosnek i cebula – każde z nich stosowane jest w ten sam sposób, to znaczy jedno z tych warzyw należy utrzeć na jednolitą papkę, i tak przygotowane przyłożyć za pomocą gazy lub wacika od góry do bolącego zęba. Można także delikatnie żuć kawałek surowej cebuli lub obrany ząbek czosnku. Sposób wart wypróbowania, oba warzywa wykazują właściwości bakteriobójcze, mogą faktycznie pomóc uśmierzyć ból zęba.

napar z rumianku łagodzi ból zębaW łagodzeniu bólu zęba może pomóc także płukanie ust naparem z rumianku lub szałwii (wystarczy zrobić normalną herbatę, tylko przez dłuższą chwilę nie wyciągać torebki, albo zrobić z dwóch torebek). Szczególnie sposób ten jest pomocny w stanach zapalnych dziąseł. Do płukania można także spróbować roztworu zwykłej soli kuchennej, można do niego dodać parę kropli jodyny.

Istnieją oczywiście jeszcze inne sposoby, powyższe należą do najbardziej znanych metod. Wszystkie domowe sposoby są jednak jedynie doraźne, żaden z nich oczywiście nie wyleczy zęba ani nie gwarantuje, że nawet jeśli ból ustąpi, to już się nie pojawi. Są to jedynie sposoby na „przeczekanie” do wizyty u stomatologa. Najlepszym i skutecznym sposobem na uniknięcie bólu zęba jest regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego. Dzięki terminowym wizytom ewentualne zmiany będą mogły zostać wykryte odpowiednio wcześniej, tak by ból nie zaskoczył nas znienacka w najmniej spodziewanym momencie.