Turystyka zdrowotna w czasie epidemii

Po okresie lockdownu spowodowanego epidemią koronawirusa, w czasie której turystyka uległa niemal całkowitemu zamrożeniu, powoli wszystko wraca do życia, chociaż już w nowym reżimie sanitarno-epidemiologicznym. Jak obecnie wygląda turystyka zdrowotna w Polsce? Czy są możliwe wyjazdy wypoczynkowe i rehabilitacyjne do sanatoriów, hoteli i ośrodków rehabilitacyjno-wypoczynkowych?

Epidemia koronawirusa w znacznym stopniu pokrzyżowała plany wszystkim kuracjuszom i tym osobom, które chciały swój wypoczynek na urlopie połączyć z korzystaniem z zabiegów zdrowotnych. W okresie wiosennym to było niemożliwe ze względu na obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią i wynikające z nich czasowe zamknięcie ośrodków wypoczynkowych i rehabilitacyjnych.

W okresie wakacji wyjazd zdrowotny znów stał się możliwy, na co wiele osób bardzo czekało. Trzeba jednak mieć świadomość, że epidemia koronawirusa cały czas stanowi realne zagrożenie. W związku z tym, należy zachować szczególną ostrożność i dbać o przestrzeganie nowego reżimu sanitarnego – wyjazd urlopowy wcale nas od tego nie zwalnia.

Turystyka zdrowotna w dobie COVID-19

Wiele ośrodków przyjmuje gości i można wybrać dla siebie miejsce na pobyt zdrowotny Warto jednak pamiętać o tym, że te wyjazdy będą wyglądały inaczej niż w ubiegłych latach. Wszystkie ośrodki wypoczynkowe, hotele czy sanatoria przyjmujące gości zobowiązane są do wdrożenia specjalnych procedur, które mają na celu zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Zmiany mogą dotyczyć m.in. harmonogramu i sposobu wydawania posiłków w ośrodkach, konieczność zasłaniania ust i nosa we wspólnej przestrzeni dzielonej z innymi gośćmi, czy też nieco zmodyfikowanej formie korzystania z zabiegów. Ośrodki nie są zobowiązane do wymagania aktualnego badania na obecność koronawirusa.

Najważniejszą kwestią jest to, by uważnie słuchać poleceń pracowników ośrodka, w którym przebywa się na pobycie zdrowotnym czy wczasach z zabiegami. Wszyscy goście będą odpowiednio instruowani o obowiązujących procedurach i wymaganiach, tak aby jak najlepiej zachować bezpieczeństwo.

Co brać pod uwagę wybierając miejsce na wyjazd zdrowotny w czasie epidemii?

W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę mniej popularne turystycznie miejscowości, w których można spodziewać się braku tłumów. Im mniej osób przebywa w danym czasie w tym samym miejscu, tym łatwiej zachować dystans społeczny i go przestrzegać.

Największe skupiska ludzi, jak to w okresie wakacyjnym, powstają w nadmorskich kurortach oraz w znanych miejscowościach górskich. Jeśli już decydujemy się na taki kierunek, warto wybrać większy ośrodek z dala od centrum miasta. Oczywiście dobrą opcją będzie rozważenie mniej obleganych w szczycie sezonu lokalizacji.

Warto także zadzwonić przed wyjazdem do wybranego ośrodka i dopytać o wszelkie szczegóły związane z procedurami epidemiologicznymi; aby po przyjeździe na miejsce nie spotkać się z niemiłą niespodzianką. Wybierając się na wyjazd zdrowotny w tym trudnym społecznie okresie, trzeba zachować szczególną ostrożność i dbać o swoje zdrowie oraz o innych.