Wypadanie włosów
Wiele osób zmaga się z problemem nadmiernego wypadania włosów, często nawet mimo poświęcania uwagi ich pielęgnacji. Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów i jakie są sposoby na zahamowanie ich utraty? Warto wiedzieć, jak rozpoznać niepokojące symptomy oraz jak można samodzielnie spróbować zażegnać ten problem.
Problem nadmiernej utraty włosów dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. W przypadku panów proces ten jest naturalny od około 50. roku życia i wiąże się z obecnością testosteronu w organizmie (łysienie androgenowe). Dużą rolę odgrywają także predyspozycje genetyczne, decydują one o tym, kiedy rozpoczyna się proces łysienia. W przypadku kobiet łatwo jest rozpoznać problem, ponieważ utrata włosów nie jest dla nich naturalnym procesem, natomiast jeśli chodzi o mężczyzn, potrzebne jest ustalenie, czy wypadanie włosów jest w danym przypadku normalne i nie budzi obaw, czy też przyczyny należy poszukać gdzieś indziej. Wypadanie włosów może mieć związek z drobnymi lub bardziej poważnymi problemami ze zdrowiem, dlatego nie powinno się tego zjawiska bagatelizować. Jeżeli wypadanie włosów nie wynika z naturalnych procesów zachodzących w organizmie, ma się do czynienia z pewną nieprawidłowością i istotne jest, aby ustalić, dlaczego tak się dzieje.
Przyczyny wypadania włosów
Dlaczego włosy wypadają? Utrata włosów jest zjawiskiem normalnym, każdego dnia zdrowa osoba traci kilkadziesiąt włosów i nie jest to powodem do obaw. Dopiero, kiedy włosy dosłownie się „sypią” i po każdym czesaniu zostaje ich mnóstwo na szczotce, jest to objaw nadmiernego wypadania włosów. Oczywiście, jeżeli włosy wychodzą garściami i widać przerzedzenia kosmyków, w szczególności jeśli jest to proces gwałtowny, należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa, który pomoże ustalić przyczynę i wprowadzi właściwe leczenie.
Jeżeli natomiast postęp nie jest tak drastyczny i problem dopiero co został zauważony, można podjąć próbę samodzielnego poprawienia stanu włosów i zapobiegnięcia ich zbyt dużej utracie. Niejednokrotnie okazuje się, że przyczyny są błahe i można już w kilka tygodni zdecydowanie poprawić stan swoich włosów. Niemniej jednak, za każdym razem zaobserwowanie nadmiernego wypadania włosów powinno być sygnałem ostrzegawczym. Jeżeli nie widać żadnych efektów domowej terapii lub problem pogłębia się i narasta, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Pielęgnacja zniszczonych włosów
Do najbardziej pospolitych i stosunkowo niegroźnych przyczyn nadmiernej utraty włosów należy ich niewłaściwe traktowanie. Chodzi tu głównie o częste i inwazyjne zabiegi fryzjerskie, ale nie tylko. Zwykła codzienna stylizacja włosów za pomocą wysokiej temperatury również może je osłabić do tego stopnia, że zaczną wypadać. Wypadanie włosów często jest spowodowane ich łamliwością, a ta z kolei wynika nie tylko z przesuszenia włosów zabiegami, ale też z ich ciasnego upinania oraz rozczesywania „na siłę”.
Jeżeli możliwa przyczyna wypadania włosów leży gdzieś między niewłaściwą pielęgnacją a nieodpowiednim traktowaniem włosów, zazwyczaj można się samodzielnie uporać z tym problemem. Doskonale spisują się oleje naturalne (np. arganowy, kokosowy, rycynowy itd.), a także stare domowe sposoby: maseczki odżywcze z jajek i bananów, płukanki piwne, płukanki z naparów ziołowych (chociażby pokrzywa, skrzyp polny), maseczki drożdżowe oraz suplementy diety dostarczające składników korzystnie wpływających na włosy. Spokojnie można próbować domowych sposobów na poprawę kondycji włosów, efekty kuracji są widoczne już po kilku zastosowaniach.
Wpływ diety na kondycję włosów
Przyczyna nadmiernego wypadania włosów bardzo często leży w diecie. Tak jak w przypadku każdego aspektu dobrej kondycji organizmu, tak i dla stanu włosów niezwykle duże znaczenie ma odpowiednia ilość witamin i minerałów. W przypadku nieprawidłowej, źle zbilansowanej i niedopasowanej diety, można się spodziewać znacznego pogorszenia stanu włosów, a także ich wypadania. Jeżeli w diecie brakuje ważnych składników odżywczych, nie pomogą nawet najbardziej zaawansowane kosmetyki do włosów ani żadne zabiegi fryzjerskie. Może się udać na krótki czas poprawić wygląd włosów, ale niebawem wrócą one do poprzedniego stanu.
Aby cieszyć się zdrowymi i pięknymi włosami, trzeba pamiętać o wprowadzeniu do codziennej diety produktów zawierających m.in. witaminę A (marchew, pomidory, papryka), minerały i kwasy omega-3 (ryby, orzechy) oraz żelazo (jajka, mięso). Warto pamiętać, że palenie papierosów pogarsza kondycję oraz wygląd skóry i włosów. Niewskazane jest także nadmierne spożywanie kawy, herbaty, alkoholu oraz pokarmu zawierającego cukry proste (rzecz jasna głównie słodycze). Właściwa dieta ma kolosalne znaczenie dla zdrowia, ale także dla dobrego wyglądu – także włosów.
Hormony a wypadanie włosów
Za wypadanie włosów mogą odpowiadać także zmiany hormonalne. Nadmierna utrata włosów i ich niezdrowy wygląd może świadczyć o nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Czasami zdarza się, że włosy wypadają również kobietom w ciąży lub po porodzie oraz paniom przechodzącym menopauzę. Wypadające włosy mogą być również objawem anemii, czyli niedokrwistości. Włosy wypadają również osobom zatrutym metalami ciężkimi, np. ołowiem. Nadmierna utrata włosów może zatem oznaczać poważne problemy ze zdrowiem, ale niemal zawsze w tej sytuacji towarzyszą jej jeszcze inne objawy.
Również stres, zwłaszcza długotrwały i o znacznym nasileniu, może spowodować wypadanie włosów. Także nagła, bardzo stresująca sytuacja może spowodować ich wypadanie. Choroby skóry głowy są kolejnym czynnikiem powodującym wypadanie włosów. W tym przypadku źródło problemów jest dość oczywiste i nietrudne do ustalenia. Te wszystkie sytuacje wymagają wizyty u lekarza, ponieważ w tych przypadkach utrata włosów jest jedynie objawem problemów zdrowotnych, a nie odrębną dolegliwością. Jeżeli są podejrzenia, że wypadanie włosów może się wiązać z chorobą, należy niezwłocznie skonsultować to ze specjalistą.
Czynniki zewnętrzne mogą niszczyć włosy
Czynniki zewnętrzne, z którymi włosy mają przecież stały kontakt, również mogą przyczynić się do ich wypadania. Szczególnie latem, bardzo często zdarzają się problemy z włosami po powrocie z nadmorskich wakacji. Słona woda morska, promieniowanie UV plus wiatr i wszędobylski piasek mogą wywołać prawdziwe spustoszenie. Kosmetyki ochronne oraz właściwa higiena i pielęgnacja (zwłaszcza mycie głowy po każdej kąpieli w morzu) nie są fanaberią i zbędną uciążliwością, ale faktycznie niezbędnymi środkami ochrony włosów przed zniszczeniem.
Zdarza się, że nawet zdrowe i wypielęgnowane włosy, z którymi nie było dotychczas problemów i nie wymagały szczególnych zabiegów, po powrocie z wyjazdu stają się przesuszone i mają skłonność do wypadania. Podobnie zimowa aura może wpłynąć negatywnie na kondycję włosów, szczególnie, jeśli unika się czapki. Panie często używają argumentu, że takie nakrycie głowy niszczy fryzurę, elektryzuje włosy i w dodatku nie wygląda atrakcyjne. Jednak lepiej mimo wszystko nosić czapkę, niż później miesiącami walczyć o odzyskanie dobrej kondycji włosów. Włosy swoim zdrowym wyglądem podziękują za odpowiednią ochronę przed mrozem, opadami atmosferycznymi i zimnym wiatrem.