Żylaki nóg – jak rozpoznać chorobę?
Żylaki to poszerzenia żył powstałe w wyniku zaburzeń krążenia w kończynach dolnych, rozwinięte stadia świadczą o przewlekłej niewydolności żylnej nóg. Powodowane są pogorszeniem pracy mięśni nóg, w wyniku czego krew nie jest płynnie transportowana w naczyniach krwionośnych. Żylaków nie wolno lekceważyć, nieleczone mogą prowadzić nawet do zakrzepowego zapalenia żył, które jest chorobą bardzo niebezpieczną dla zdrowia i życia.
Żylaki rozwijają się wiele lat, dlatego dobrze jest na bieżąco monitorować stan swoich nóg i reagować na pojawiające się objawy czy nasilające się dolegliwości.
Do pierwszych objawów należy:
- pojawianie się tak zwanych „pajączków” na nogach,
- uczucie ciężkości nóg,
- obrzmienia,
- opuchlizna kostek.
Charakterystycznym symptomem, który może wróżyć stan przedżylakowy jest uciążliwy ból w nogach odczuwany po ich długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji (kilkugodzinne stanie lub leżenie). Z upływem czasu żylaki powiększają się i stają się widoczne. W bardzo zaawansowanych stadiach dochodzi do zmian skórnych wynikających z niewłaściwego krążenia, skóra miejscami brązowieje i robi się twarda. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić także owrzodzenia podudzi, które powodują bolesne i trudno gojące się rany. Pojawiają się wzdłuż przebiegu żyły, w obrębie której wytworzyły się żylaki.
Jakie są przyczyny żylaków?
Często skłonność do wystąpienia żylaków jest dziedziczna, może ona nawet przeskakiwać pokolenie i ujawnić się dopiero w kolejnym. Niemniej istnieje szereg czynników, które dodatkowo obciążają żyły i utrudniają prawidłowe krążenie w kończynach dolnych. W dużej mierze na rozwój żylaków może mieć wpływ:
- brak ruchu lub bardzo mała jego dawka,
- siedzący tryb życia,
- praca wymagająca wielogodzinnego stania lub siedzenia,
- ciężka praca fizyczna,
- zaburzenia hormonalne,
- ciąża,
- nadwaga i otyłość,
- niewłaściwa dieta,
- zbyt obciskająca odzież,
- noszenie obuwia na wysokim obcasie,
- palenie papierosów i alkohol.
Jeżeli w nogach często pojawia się ból, także po wewnętrznej stronie kolan oraz w pachwinach, lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza. Dzięki postawieniu diagnozy będzie on mógł zaordynować odpowiednie leczenie lub skierować do chirurga naczyniowego. Żylaki nigdy nie znikają same! Nie ma możliwości, żeby ustąpiły, można jedynie zapobiegać ich dalszemu rozwojowi. W przypadku żylaków podejmowane jest leczenie zachowawcze, farmakologiczne, a w poważnych i zaawansowanych przypadkach leczenie operacyjne.