Co zrobić ze zwierzęciem na czas wyjazdu?

zwierzęta domoweWyjazd na tydzień lub kilka tygodni każdorazowo wymaga znalezienia rozwiązania, jak zapewnić opiekę zwierzęciu domowemu w czasie swojej nieobecności. Temat ten pojawia się także w przypadku wyjazdów na wczasy czy do sanatorium, które zazwyczaj wiążą się z dłuższą nieobecnością. Znalezienie doraźnego opiekuna na kilka dni zwykle nie nastręcza wielu problemów, jednak kilkunastodniowa opieka nad zwierzęciem może stanowić problem. Warto zawczasu zastanowić się, co zrobić ze zwierzakiem w trakcie wyjazdu.

Wyjazd ze zwierzęciem

kotW Polsce jest coraz więcej sanatoriów i ośrodków medi-spa, które akceptują zwierzęta na terenie swojego obiektu, niektóre z nich nawet nieodpłatnie. Wybierając się prywatnie na pełnopłatny pobyt warto czytać dokładnie oferty na stronach internetowych tych obiektów, które są brane pod uwagę jako cel wyjazdu. Może jeden z nich przyjmuje gości ze zwierzętami? Wówczas warto rozważyć zabranie pupila ze sobą. Z pewnością wspólne spacery z psem nadmorskim deptakiem czy towarzystwo ukochanego kota podczas pobytu zdrowotnego korzystnie wpłyną na samopoczucie kuracjusza. Warto również zadzwonić do obiektu i dopytać o możliwość zabrania zwierzaka, jeśli temat ten nie został poruszony w ofercie na stronie.

Jeśli wyjazd do sanatorium ma się odbyć ze skierowaniem NFZ, kuracjusz nie ma decydującego wpływu na miejsce, do którego trafi. Przed wyjazdem również warto się skontaktować z obiektem i zapytać o możliwość przyjazdu ze zwierzęciem, jednak takie udogodnienie póki co ciągle jest prawdziwą rzadkością, lepiej więc wcześniej i tak zapewnić pupilowi opiekę na miejscu. Inaczej zdarzają się przypadki, że kuracjusz rezygnuje z wyjazdu ze względu na brak możliwości znalezienia opiekuna dla swojego zwierzęcia na czas nieobecności. W kraju sanatoria i ośrodki medi-spa przyjmujące gości ze zwierzętami można znaleźć m.in. w Połczynie-Zdroju, Polanicy-Zdroju, Kołobrzegu, Jastarni, Dźwirzynie, Dusznikach-Zdroju czy w Świnoujściu.

Tymczasowa opieka

Kiedy nie ma możliwości wyjazdu z pupilem, najlepiej pozostawić go pod opieką zaufanej osoby, którą zwierzę zna i ma z nią dobry kontakt, oczywiście przy obustronnej sympatii. Taki układ jest idealny na czas nieobecności właściciela. Można zdecydować się na codzienne odwiedziny opiekuna w domu zamieszkiwanym przez zwierzę lub tymczasowe przygarnięcie zwierzęcia przez opiekuna. Ta druga opcja jest chętniej wykorzystywana w przypadku opieki nad psem, ponieważ potrzebuje on spacerów. Takie odwiedziny kilka razy dziennie mogłyby być uciążliwe dla opiekuna ze względu na dojazdy. Trzeba pamiętać o zapewnieniu zapasu pokarmu dla pupila na cały czas nieobecności.

piesW przypadku, gdy nie ma takiej osoby, która mogłaby zająć się zwierzęciem przez dłuższy okres, warto rozważyć skorzystanie z usług hotelu dla zwierząt. Przed planowanym wyjazdem należy znaleźć i odwiedzić wybrane przez siebie miejsce. Jeśli warunki są odpowiadające, można pomyśleć o zostawieniu zwierzęcia na kilka dni w tym miejscu. Dzięki temu zwierzę będzie miało czas i możliwość zaadaptować się w hotelowych warunkach i lepiej zniesie kolejny, już dłuższy pobyt w hotelu. Dobrym pomysłem jest uzgodnienie z obsługą hotelu przekazanie ulubionych rzeczy psa czy kota do jego dyspozycji na czas pobytu. To dodatkowo ułatwi pupilowi przyzwyczajenie się do nowego miejsca.

Dobrym pomysłem może być zatrudnienie opiekuna. Coraz większą popularność zdobywa pet sitting – znana szczególnie za granicą forma tymczasowej opieki nad zwierzętami, której podejmują się prywatni opiekunowie. Można ustalić wówczas, czy taka osoba będzie odwiedzała zwierzę, czy zabierze je do siebie. Zazwyczaj są to osoby mające na co dzień kontakt ze zwierzętami, posiadające własnych pupili. Warto jednak poprosić o referencje osobę, która ma się zajmować zwierzakiem w czasie nieobecności właściciela. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się do wyjazdu pod kątem zapewnienia opieki zwierzęciu domowemu, uniknie się przykrych niespodzianek przed samym wyjazdem i stresu wywołanego niepokojem o zwierzę w czasie odbywania kuracji.