Dlaczego warto chodzić na basen?

pływanie jest zdroweDlaczego warto chodzić na basen i jakie są korzyści zdrowotne z pływania? Przede wszystkim pływanie i ćwiczenia w basenie są treningami ogólnorozwojowymi, w które zaangażowane są wszystkie partie mięśni. Trudno sobie wyobrazić inny sposób, by już w pół godziny wykonać ćwiczenia wszystkich grup mięśniowych. Korzyści dla zdrowia i samopoczucia jest jednak znacznie więcej.

Pływanie jest jedną z najbardziej bezpiecznych i efektywnych form aktywności fizycznej. Właściwie nie ma przeciwwskazań zdrowotnych oraz ograniczeń wiekowych. Nie trzeba być również wytrawnym pływakiem – baseny mają zróżnicowane głębokości, dostosowane nawet dla osób, które w ogóle nie potrafią pływać. Po co w takim razie chodzić na basen? Ćwiczenia w wodzie również świetnie wpływają na mięśnie, ogólną kondycję oraz pomagają pozbyć się nadwagi. Tak więc basen jest wskazany tak samo dla osób czujących się jak przysłowiowe ryby w wodzie jak i dla tych, którzy słabo pływają lub w ogóle tego nie potrafią. Warto wiedzieć, co tak naprawdę może dać sport i rekreacja w wodzie, nawet jeśli już się uczęszcza na pływalnię.

Basen dla każdego!

Ćwiczenia w wodzie i samo pływanie jest polecane niemal każdemu. Jeśli jednak na taką aktywność decyduje się osoba, która ma problemy z kręgosłupem, stawami albo zmaga się z nawracającymi schorzeniami dróg oddechowych, powinna porozmawiać o swoich planach z lekarzem i dowiedzieć się, jakie są ewentualne przeciwwskazania. Jeżeli osoba nie potrafiąca pływać chciałaby się tego nauczyć, powinna chociaż w początkowym etapie robić to pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. Jest to ważne z tego względu, że poprawne wykonywanie ruchów przy pływaniu jest istotne dla efektów wykonywanych ćwiczeń. Instruktor wskaże błędy i zapobiegnie utrwaleniu niewłaściwych nawyków pływackich.

basen rekreacyjny ćwiczenia w wodzieDzięki właściwej technice będzie można uniknąć bólu mięśni i stawów, który może się pojawić przy nieprawidłowym wykonywaniu ruchów pływackich. Specjalista pomoże także dobrać odpowiedni styl pływacki dla osób, które cierpią na schorzenia stawów i kręgosłupa. Jeśli dana osoba chce ćwiczyć w wodzie, ale nie potrafi pływać i nie jest przekonana do nauki, dobrym wyjściem będą ćwiczenia w wodzie. Praktycznie na każdym basenie jest możliwość zapisania się na takie zajęcia z instruktorem, co zapewni prawidłowe i efektywne wykonywanie ćwiczeń. Można także ćwiczyć indywidualnie.

Gimnastyka w basenie

Pływanie i aqua aerobik (ćwiczenia w wodzie) doskonale poprawiają ogólną kondycję fizyczną. Są to ćwiczenia aerobowe, więc ich wykonywanie zwiększa wydolność organizmu. Taka aktywność poprawia krążenie oraz przyspiesza procesy wewnętrzne w organizmie. Podczas pływania poprawia się także ukrwienie skóry, co pozytywnie wpływa na jej wygląd i jędrność. Dzięki zaangażowaniu całego ciała w pływanie i ćwiczenia wszystkie partie mięśni rozwijają się równomiernie, a to z kolei niesamowicie sprzyja kształtowaniu pięknej sylwetki. Szczególnie osoby, które schudły, ale ich figura i stan skóry nie jest dla nich satysfakcjonująca, powinny czym prędzej udać się na basen. Również panie po ciąży bardzo sobie chwalą aqua aerobik i pływanie jako sprzymierzeńców w powrocie do dawnej sylwetki. Pływanie jest również jednym z najbardziej skutecznych sposobów na pozbycie się cellulitu. Dzięki pływaniu można osiągnąć to, czego nie mogą same kosmetyki i zabiegi upiększające. Wiele osób zaprzyjaźnionych na dobre z pływaniem uważa, że jest to prawdziwy eliksir młodości.

Pływanie na odchudzanie

pływanie na odchudzanieCzy pływanie odchudza? Jeżeli ćwiczenia są regularne, niewątpliwie taka aktywność wpływa na spadek wagi. Dla lepszego efektu odchudzającego warto połączyć pływanie czy aqua aerobik ze zmianą nawyków żywieniowych, jeśli do tej pory były niewłaściwe. Pływanie sprzyja głównie wzmocnieniu mięśni i poprawie kondycji, jeśli jednak idzie w parze ze zdrowym i zbilansowanym odżywianiem z pewnością pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów.

Są osoby, które po treningu w basenie odczuwają bardzo silny głód. Jeśli tak się dzieje, sztuka polega na tym, żeby nie zajadać zaraz spalonych kalorii, tylko zjeść niewielki, ale wartościowy posiłek, który uzupełni nieco węglowodany i dostarczy nowej energii. Wiele osób, które zdecydowało się na pływanie jako sposób na pozbycie się nadwagi szybko się przyzwyczaja do wizyty na basenie jako stałego elementu swoich zajęć i ćwiczy intensywnie na miarę swoich możliwości, w takiej sytuacji efekty odchudzania mogą być naprawdę imponujące. Dotyczy to jednak głównie osób, których nadwaga jest nie za duża, nieco inaczej jest w przypadku osób otyłych.

prawidłowa technika pływania style pływackiePływanie jest jedną z najmniej obciążających stawy aktywności fizycznych, dlatego jest w pierwszej kolejności obok Nordic Walking polecane osobom otyłym. Dzięki pływaniu możliwa jest utrata wagi, ale także znaczne wzmocnienie bardzo osłabionych z powodu znacznej nadwagi mięśni. Istnieją nawet specjalne odchudzające zajęcia aerobowe w wodzie. Pływanie nie przynosi na ogół takich skutków ubocznych u osób otyłych jak kontuzje i przeciążenia stawów. Dzięki wyporności wody możliwe jest wykonywanie ćwiczeń, które byłyby bardzo trudne dla takiej osoby do wykonania „na sucho”.

W tej sytuacji utrata wagi jest procesem długotrwałym, ale za to z trwałym efektem i połączonym od razu z bieżącym kształtowaniem sylwetki zmieniającego się ciała. Dzięki odchudzaniu przez trening w wodzie można uniknąć problemów z nadmiarem skóry po znacznej utracie wagi. Pływanie ze względu na nieznaczne obciążenie stawów w porównaniu z innym sportem jest bardzo polecane także osobom po urazach narządów ruchu, dzięki niemu możliwy jest szybszy powrót kończyny do pełnej sprawności. W tym przypadku warto zasięgnąć porady lekarza lub rehabilitanta, który wskaże odpowiednie techniki i ćwiczenia.

Basen w każdym wieku

dziecko na basenie pływanie z dzieckiemNawet osoby o dobrej kondycji i nienagannej sylwetce niewątpliwie docenią liczne zalety pływania. Jest to jeden z najprostszych sposobów utrzymania dobrego zdrowia i szczupłej figury. Dodatkowo pływanie sprawia wiele przyjemności, a wizyta na basenie często jest świetną rozrywką. Jeśli w okolicy znajduje się jakiś basen, warto go odwiedzić i przekonać się na własnej skórze ile pozytywnych korzyści przynosi pływanie. Na basen równie dobrze można się wybierać samemu jak i w grupie czy z rodziną, tym bardziej że już kilkumiesięczne dzieci można zabierać na basen. Są także specjalne zajęcia w basenie dla rodziców z maluchami, które przyniosą wiele korzyści dzieciom i dorosłym. Często wystarczy już kilka wizyt na basenie, żeby stały się one nieodzownym elementem naszych zajęć.