Fitness dla każdego!

fitness sposób na dobre samopoczucie

W zajęciach fitness może uczestniczyć każdy, pod warunkiem, że konkretny rodzaj zajęć zostanie dobrany odpowiednio dla danej osoby. Uczestnictwo w zajęciach grupowych wzmaga motywację do ćwiczeń i znacząco wpływa na ich regularność. Dzięki takiemu rozwiązaniu trudniej jest zapomnieć o regularnej dawce ruchu i aktywności, jakiej potrzebuje każdy organizm do utrzymania prawidłowego funkcjonowania. Obecnie w ofercie klubów fitness znajduje się niezwykle wiele różnorodnych rodzajów treningów, a w dokonaniu właściwego wyboru może pomóc wykwalifikowany trener.

Czy zajęcia fitness są dla każdego? Jakie wybrać?

bieganie poprawia kondycjęRodzaje zajęć można podzielić na trzy grupy:

  • Do pierwszej należą treningi wytrzymałościowe – zwiększają wydolność układu oddechowego, wspomagają krążenie krwi, pomagają spalać tkankę tłuszczową. Zakwalifikować tu można ćwiczenia na urządzeniach cardio (rowerek, bieżnia, ergometr wioślarski, orbitrek i inne), aerobik, zajęcia taneczne, biegi, nordic walking, jazda na rowerze.
  • Drugą grupą są ćwiczenia kształtujące sylwetkę i wzmacniające mięśnie, należą do nich zajęcia ABT, body step, body pump, easy line, push&pump.
  • Kolejnym rodzajem zajęć fitness są treningi rozciągające, podnoszą one elastyczność mięśni, wpływają na ruchomość stawów oraz ogólną gibkość ciała. Takimi zajęciami są m.in. pilates, stretching (rozciąganie) i joga.

Jakie zajęcia fitness będą odpowiednie?

Do odpowiedzi na to pytanie przede wszystkim powinno się przyjrzeć aktualnemu poziomowi własnej kondycji fizycznej. Jeżeli przygoda z fitnessem dopiero ma się rozpocząć, warto na początek wybrać zajęcia nie wymagające wysokiej sprawności, wielkiego nakładu siły i energii. Wybranie zbyt obciążających treningów może w krótkim czasie doprowadzić do przeciążenia organizmu, zanim jeszcze zostanie wypracowana wytrzymałość potrzebna do poprawnego i bezpiecznego wykonywania takich ćwiczeń. Należy pamiętać również o zasadzie ciągłości treningów, tylko wtedy można osiągnąć pożądane efekty. Nie warto więc wybierać zbyt absorbujących ćwiczeń, które zamiast motywować i dawać dobrą energię będą męczyć i zniechęcać do dalszych treningów. Kolejne etapy i poziomy trudności można wdrażać w miarę rozwijania swojej kondycji i zwiększenia możliwości własnego ciała.

trening cardio fitnessDla osób prowadzących siedzący tryb życia, starszych oraz o ograniczeniach wynikających ze stanu zdrowia na początek najlepsze będą zajęcia typu pilates, zdrowy kręgosłup, joga dla początkujących czy zumba.

Osoby, które systematycznie uprawiają jakiś rodzaj sportu, są w umiarkowanie dobrej kondycji, cieszą się dobrym zdrowiem i chcą rozwijać swoje możliwości mogą wybrać m.in. zajęcia taneczne, ćwiczenia typu hi-low lub ostatnio coraz bardziej popularny crossfit.

Pasjonaci fitnessu, którzy opanowanie podstaw mają już dawno za sobą, utrzymują bardzo dobry poziom kondycji fizycznej i chcieliby zwiększać wydolność swojego organizmu powinni przy pomocy trenera dobrać dla siebie odpowiednie zajęcia o wysokim poziomie trudności, nie zapominając jednak o stretchingu, który powinien towarzyszyć treningom na każdym etapie zaawansowania.

Rodzaje zajęć fitness

Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych treningów przez szerokie grono wielbicieli fitness należą:

Pilates – zajęcia bazujące na niezbyt wysiłkowej pracy różnych partii mięśniowych, rozciąganiu oraz właściwym oddychaniu. Ćwiczenia wykonywane są przy spokojnej muzyce lub w ciszy, powtarzane ruchy często się zmieniają, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie monotonii i znudzenia.

Body pump – ćwiczenia wykonywane z obciążeniem, niezbędna jest duża liczba powtórzeń. Choreografia oraz muzyka zmieniają się raz na trzy miesiące, dzięki czemu ćwiczący ma bardzo dużo czasu na nauczenie się bezbłędnego powtarzania ćwiczeń, co gwarantuje bardzo dobre wyniki.

zumba fitnessCrossfit – połączenie wielu ćwiczeń (biegi, skoki, podciągnięcia, podnoszenie ciężarów itd.), wykonywanych w bardzo szybkim tempie, cały cykl powtórzeń również jest krótki. Wiąże się to ze znacznym zmęczeniem po serii treningowej. Takie ćwiczenia bardzo szybko podnoszą ogólną wydolność organizmu. Nie jest jednak polecany dla osób zupełnie początkujących.

Zumba – rodzaj treningu, który niemalże nie ma przeciwwskazań. Uczestniczyć w ćwiczeniach może każdy (istnieją również odmiany zumby przeznaczone specjalnie dla poszczególnych grup). Zajęcia polegają na wykonywaniu prostego, powtarzalnego układu choreograficznego w rytm muzyki. Zumba charakteryzuje się przyjazną, wesołą atmosferą i wysoką integracją uczestników. Zajęcia są odpowiednie dla osób w każdym wieku.

Fat Burning – ćwiczenia dobierane są przez instruktora w taki sposób, by umożliwić efektywną redukcję tkanki tłuszczowej bez nadmiernego obciążania stawów. Łączy w sobie elementy choreografii, biegów i skoków. Ćwiczenia powinny być umiarkowanie intensywne, bardzo ważna jest tutaj wiedza i umiejętności trenera.

Fitness dobry na wszystko

joga stretchingBardzo szeroki wachlarz różnorodnych zajęć umożliwi doskonałe dopasowanie treningu do swoich potrzeb, zarówno jeśli chodzi o powrót do pełnej sprawności i dawnej formy, rozwijanie wydolności i możliwości organizmu oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Niektóre formy pilatesu oraz jogi mogą być również doskonałą terapią rehabilitacyjną w przypadku wad postawy spowodowanych zmianami zwyrodnieniowymi.

Każda osoba może i powinna ćwiczyć. Dzięki dobrej kondycji fizycznej zmniejsza się ryzyko wielu chorób, m.in. otyłości, cukrzycy, miażdżycy, chorób stawów i wielu innych. Odpowiednio dobrany rodzaj aktywności fizycznej nie tylko pomoże utrzymać zdrowie. Trening będzie także prawdziwą przyjemnością i świetnym sposobem na złagodzenia stresu. Pozwoli też na oderwanie się na chwilę od codziennych spraw i obowiązków. Warto ćwiczyć!