Jaki peeling będzie najlepszy?

26_peelingGeneralnie każdy peeling ma za zadanie odświeżenie skóry i udrożnienie jej porów, złuszczenie martwego naskórka oraz poprawę jędrności przez pobudzenie włókien kolagenowych. Dzielimy peelingi według rodzajów i typu zastosowanych środków: peelingi mechaniczne, peelingi chemiczne, peelingi enzymatyczne.

Możemy je podzielić również z uwagi na intensywność działania. Będą to: peelingi głębokie, peelingi średnio-głębokie oraz peelingi powierzchowne. Trzecim podziałem jest obszar działania: peelingi na twarz i peelingi na całe ciało. Peelingi głębokie i średnio-głębokie wykonywane są w specjalistycznych gabinetach odnowy biologicznej i ośrodkach SPA.

Ceny zabiegów nie należą co prawda do najtańszych, ale takie rodzaje peelingów są profesjonalne, wystarczają na dłużej, a nasza skóra może się cieszyć idealną gładkością nawet kilka miesięcy. W przypadku peelingów powierzchownych, dobrze jeśli wykonujemy je samodzielnie raz na tydzień lub dwa – najrzadziej raz na miesiąc. Wówczas nasza skóra stanie się dobrze oczyszczona, a co za tym idzie – zdrowsza. Będzie również łatwiej przyswajała dobroczynne składniki kremów i preparatów witaminowych, które po peelingach dużo lepiej wchłaniają się i wnikają w głębsze warstwy skórne. W sklepach znajdziemy bardzo wiele rodzajów preparatów i maseczek do peelingów powierzchownych enzymatycznych. Od nas zależy co wybierzemy. Przeanalizujemy jednak rodzaje peelingów oraz ich właściwości dokładniej.

Peelingi mechaniczne

27_peelingZłuszczanie mechaniczne skóry to dermabrazja. Do dermabrazji używa się specjalnego urządzenia zaopatrzonego w ścieralną głowicę. W takim przypadku złuszczanie martwego naskórka jest zwykle średnio-głębokie i powinno wystarczać na dłuższy czas. Zabieg taki możemy sobie zafundować w gabinecie SPA. Możliwy będzie również wybór między dermabrazją tradycyjną a laserową. W tym drugim przypadku urządzenie wyposażone jest w laser CO2 lub laser erbowy, które bardzo precyzyjnie wygładzają powierzchnię skóry twarzy i usuwają w całości warstwy naskórka, które już zaczynają ulegać złuszczaniu. Ostatnimi czasy popularniejszą formą złuszczania jest mikrodermabrazja, a więc usuwanie warstw martwego naskórka urządzeniem zaopatrzonym w głowicę korundową lub diamentową. Zabieg taki jest jeszcze dokładniejszy, aczkolwiek nie nadaje się dla wszystkich, ponieważ może mocniej podrażniać. Osoby ze skórą wrażliwą i naczynkową nie powinny z niego korzystać.

Peeling kawitacyjny

28_peelingNajnowocześniejszą formą wpływania na złuszczanie martwej skóry jest peeling kawitacyjny, znany również jako peeling ultradźwiękowy. Taka metoda oczyszczania stanowi alternatywę dla wszystkich peelingów chemicznych, manualnych oraz dermabrazji. Peeling kawitacyjny zaliczamy do peelingów głębokich. Bez wątpienia jego zaletą jest brak występowania skutków ubocznych, dzięki czemu nadaje się dla osób ze szczególnie wrażliwą cerą w sytuacjach, gdy nie można przeprowadzić innego peelingu. Dodatkowo peeling kawitacyjny jest całkowicie bezbolesny, w odróżnieniu np. do dermabrazji, która wymaga znieczulania.

Zabieg peelingu kawitacyjnego odbywa się z użyciem specjalnego urządzenia, które emituje fale ultradźwiękowe na przygotowaną wcześniej, lekko wilgotną skórę. W zderzeniu z taką skórą ultradźwięki tworzą na jej powierzchni małe pęcherzyki, które następnie są rozbijane, przez co warstwy naskórka złuszczają się i odpadają. Tworzy się tzw. efekt kawitacji, w wyniku którego dochodzi również do sterylizacji zmian skórnych, takich jak zaskórniki i wągry. Skóra jest oczyszczona i odświeżona. Atutem peelingu kawitacyjnego jest jednoczesny masaż twarzy, który poprawia kondycję skóry w jej głębszych warstwach, polepsza ukrwienie, uelastycznia, przywraca gładkość i jędrność, eliminuje niektóre zmarszczki. Jedynym minusem w przypadku ultradźwięków może być chyba tylko cena zabiegu.

Peelingi chemiczne

29_peelingSkupmy się teraz na peelingach chemicznych, oferowanych nam w profesjonalnych gabinetach medycznych i obiektach SPA. Peelingi chemiczne mogą być zarówno peelingiem głębokim, średnio-głębokim lub powierzchownym, w zależności od zastosowanej substancji oraz jej stężenia. Substancja lub mieszanka nie tylko złuszcza, ale również może: usuwać drobne zmarszczki, spłycać zmarszczki głębokie, działać przeciwbakteryjnie, regulować wydzielanie przez skórę sebum, rozjaśniać przebarwienia, usuwać zrogowacenia, pobudzać do odbudowy naskórka i skóry właściwej, wpływać na zwiększenie gęstości włókien kolagenowych, wydłużać włókna sprężyste oraz pomagać na zmiany trądzikowe. Korzystne zmiany po zastosowaniu takiego typu peelingu można obserwować nawet do pół roku po zastosowaniu. Środkami stosowanymi przy peelingach chemicznych są najczęściej kwasy i mieszanki oparte o bazę kwasową, które w umiarkowanie intensywny sposób oddziałują na skórę.

Kwasy stosowane przy peelingach chemicznych

30_peelingKwas trójchlorooctowy – najlepszy w walce z przebarwieniami i skórą palacza, polecany również przy usuwaniu drobnych zmarszczek, blizn i rozstępów
Kwas glikolowy – dla cery wrażliwej, tłustej i mieszanej, leczy zmiany trądzikowe, usuwa zaskórniki, zmniejsza pory
Kwas argininowy – dla cery dojrzałej lub zniszczonej słońcem, poprawia wygląd skóry wokół oczu oraz ust, przywraca jędrność
Kwas azelainowy – dla cery naczynkowej, pomaga na zapalenie mieszków włosowych, łuszczycę, likwiduje rumień, trądzik, ma silne działanie przeciwbakteryjne, wyrównuje koloryt, usuwa zrogowacenia
Kwas mlekowy – dla cery przesuszonej, działa wybielająco, poprawia naturalną barierę ochronną stymulując syntezę ceramidów, przyciąga cząsteczki wody i daje skórze efekt długotrwałego nawilżenia, zwiększa grubość skóry, stymuluje do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych
Kwas migdałowy – dla cery wrażliwej, reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza zmarszczki, usuwa zaskórniki, przyśpiesza regenerację komórkową

31_peelingSkóra poddawana peelingowi chemicznemu nie może być podrażniona. Przed zabiegiem należy odstawić silnie działające kremy i preparaty na skórę, nie wolno opalać się na miesiąc przed peelingiem. Mężczyźni nie powinni golić się w dniu peelingu, a kobiety nie depilować na tydzień przed zastosowaniem. Z kolei już po wykonaniu peelingu chemicznego, skórę należy przez pewien czas szczególnie chronić przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym promieniowania słonecznego.

Najlepiej stosując kremy z filtrami UV do miesiąca po peelingu, a także intensywnie nawilżać cerę, ale nie stosować kremów przeciwzmarszczkowych, które ingerują w włókna. Aby silnie i skutecznie wpłynąć na produkcję kolagenu, zaleca się przeprowadzenie serii peelingów chemicznych w określonych odstępach czasu. Wówczas efekty są bardziej zadowalające. Peeling chemiczny można łączyć z mikrodermabrazją oraz z mezoterapią, czyli np. wstrzykiwaniem preparatów witaminowych pod skórę, zwłaszcza jeśli pożądane jest działanie terapeutyczne.

Peelingi enzymatyczne

32_peelingPeelingi enzymatyczne złuszczają martwe komórki skóry w sposób bardzo delikatny. Działają przez wydzielane w nałożonej mieszance enzymy pochodzenia roślinnego i owocowego: peeling roślinny, peeling owocowy. Można kupić gotową mieszankę do peelingu enzymatycznego, jak i sporządzić ją samodzielnie według przepisów dostępnych choćby w internecie. Obiekty SPA bardzo często oferują peelingi enzymatyczne w oparciu o własne, sprawdzone receptury lub kosmetyki, które często dopasowane są do ogółu prowadzonej terapii. W każdym ze stosowanych wyciągów roślinnych i mineralnych zaobserwowano inne, specyficzne działanie na skórę.

Peeling enzymatyczny może być łączony z peelingiem mechanicznym, np. poprzez stosowanie składników ściernych w samej mieszance peelingu: peeling solny, peeling cukrowy, gdzie kryształy i ziarna występujące w masie mieszanki przyczyniają się do mechanicznego ścierania warstwy martwego naskórka. Zwłaszcza, gdy substancję ściągamy z powierzchni skóry przy pomocy szpatułki. Gabinety odnowy biologicznej polecają zwłaszcza peeling z soli z Morza Martwego, która zawiera blisko 40 różnych minerałów, a w tym wiele związków sprzyjających wygładzaniu skóry. Z kolei każdy składnik wiodący peelingu z półek sklepowych ma z reguły nieco inne właściwości sprzyjające różnym typom cery. Powinniśmy zatem starannie dobrać odpowiedni peeling analizując skład produktów i zalecenia producenta. Peelingi enzymatyczne mają charakter odświeżający i profilaktyczny, nadają się do częstego stosowania.

Wybrane właściwości składników wiodących w peelingach enzymatycznych – dowiedz się więcej o niektórych rodzajach tego zabiegu:

33_peelingPeeling czekoladowy

Jeśli chodzi o płynną czekoladę nakładaną na naszą twarz lub całe ciało, to stała się już ona sztandarowym przykładem rytuału, jaki możemy sobie zafundować wybierając się do SPA. To z takim peelingiem najczęściej kojarzymy wizytę w takim miejscu. Czekolada z uwagi na zawartość kakao ma bardzo dobry wpływ na naszą skórę. Zawiera witaminy z grupy A i E oraz wiele minerałów, takich jak: miedź, czy też cynk. Zabiegi termalną czekoladą sprawią, że skóra wygładzi się, będzie wyraźnie odżywiona i jedwabiście miękka. My sami, decydując się na taką formę peelingu, będziemy bardziej zrelaksowani, gdyż stanowi on także element aromaterapii. Cudowny zapach rozbudzi zmysły i ukoi po ciężkim dniu pracy.

Peeling czekoladowy będzie miał właściwości kojące. Co najważniejsze, możemy przygotować sobie taki peeling samodzielnie, wystarczy rozpuścić tabliczkę czekolady i dodać do niej cukier trzcinowy, trochę mleka i miód – dla lepszej konsystencji całej masy. Trzecią opcją jest skorzystanie z gotowego produktu w sklepie. Nie będzie on jednak aż tak aromatyczny i przyjemny w zastosowaniu, jak ten zrobiony przez nas lub specjalistę w ośrodku SPA. Częste stosowanie peelingu czekoladowego może przyczynić się do odmłodzenia skóry. Twierdzi się także, że okłady z czekolady mają właściwości antycellulitowe, zwłaszcza jeśli okład połączony jest z dłuższym masażem.

Peeling czerwonym winem 

34_peeling_winoNajlepiej przygotuje skórę do absorbcji składników aktywnych kosmetyków przez stymulowanie syntezy kolagenu. Czerwone wino świetnie oczyszcza, stanowiąc doskonały detoks dla skóry. Wnika głęboko, ma działanie antyrodnikowe, wyraźnie wygładza powierzchnię, dotlenia. Ponadto poprawi ukrwienie wpływając na podskórną mikrocyrkulację krwi. Podziała, w przeciwieństwie do czekolady, pobudzająco, dlatego jest polecany skórze zmęczonej. Taką formę peelingu zaleca się na dobry początek aktywnego dnia.

W ośrodkach SPA zabiegi z czerwonym winem najczęściej również łączone są z rozgrzewającymi masażami. W drogeriach zakupimy gotowe peelingi do ciała zawierające czerwone wino w składzie. Patrzmy jednak uważnie na tył opakowań i na to, jakie składniki znajdują się jako pierwsze w podawanym składzie. Postarajmy się, aby nasz zakupiony peeling choć trochę odpowiadał temu, czego możemy doświadczyć w SPA i nie zawierał np. tylko znikomej domieszki składnika, który ma być teoretycznie wiodącym jak wynikałoby z nazwy peelingu.

Peeling kawowy 

Działanie kofeiny na skórę opóźnia proces starzenia, peeling kawowy usuwa toksyny z organizmu oraz hamuje działanie wolnych rodników. Może mieć działanie antycellulitowe i wspomagać walkę z tkanką tłuszczową, zwłaszcza będąc połączony z odpowiednio dobranym masażem wyszczuplającym. Ogólnie zadziała, podobnie jak peeling czerwonym winem – pobudzająco na skórę, ale także poprzez zmysł powonienia, wpłynie na nasze lepsze samopoczucie.

36_peeling_truskawkaPeeling truskawkowy

Odżywczy, mający korzystny wpływ na florę bakteryjną skóry oraz bardzo dobrze ściągający. Polecany skórze cienkiej lub przesuszonej. Pomoże w walce z przebarwieniami oraz widocznie rozjaśni koloryt naszej cery. Może wyeliminować niepożądane zmiany skórne, zwłaszcza o charakterze bakteryjnym, takie jak np. czyraki. Nie pomoże natomiast na zmiany skórne o podłożu hormonalnym, czyli np. trądzik. Poleca się także stosowanie peelingu truskawkowego na całe ciało jako naturalnego blokera promieni UV, który ochroni skórę przed działaniem słońca.

Peeling błotny z kolorowych glinek

37_peeling_glinkaPomoże skórze pozbyć się nadmiaru łoju, zahamuje zmiany trądzikowe, zapobiegnie świeceniu się powierzchni naskórka. Ponadto każdy kolor glinki ma inne, unikalne właściwości. Glinka zielona ma najsilniejsze działanie antybakteryjne, głęboko oczyszczające skórę, usuwające toksyny. Glinka biała nadaje się dla skóry suchej lub wrażliwej, jest najdelikatniejsza a zarazem bardzo skuteczna. Glinka czerwona jest najwłaściwsza dla skóry mieszanej lub tłustej, ponieważ ma działanie normalizujące. Glinka żółta z kolei polecana jest skórze dojrzałej lub zniszczonej promieniami UV poprzez częste lub nadmierne opalanie.

Pomagając sobie w złuszczaniu i przyśpieszając ten proces, jednocześnie przyczyniamy się do szybszej regeneracji naszej skóry i pobudzamy komórki, które znajdują się głębiej. Pamiętajmy, że oczyszczona i ujędrniona w wyniku peelingu skóra to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Odetkane pory sprawiają, że lepiej oddycha, nie pojawia się uciążliwa ilość niepożądanych zmian skórnych. Postarajmy się wypróbować jak największą gamę peelingów przeznaczonych dla naszego typu skóry i przekonać się jaki wybór jest dla nas najwłaściwszy.