Jakich produktów nie łączyć ze sobą?

jakich produktów nie łączyć ze sobąOdpowiednio zbilansowana dieta i właściwie dobrane produkty to już sukces. Niestety może się zdarzyć, że spożywanie zdrowych pokarmów nie dostarczy organizmowi potrzebnych składników lub zmniejszy ich przyswajalność. Dzieje się tak dlatego, że nieumiejętne łączenie produktów może niwelować ich właściwości zdrowotne, a czasem nawet jest niekorzystne dla zdrowia. Warto wiedzieć, jakich produktów nie należy łączyć, aby nie popełniać błędów żywieniowych.

Oczywiście takie niekorzystne połączenia składników w potrawach spożywanych od czasu do czasu nie wyrządzą żadnej szkody, ale warto ich unikać w codziennej diecie i zadbać o to, by nie utrwalać takich połączeń

Warto wiedzieć, że niektóre połączenia produktów sprawiają, że w takim zestawie są one bardziej tuczące, aniżeli w sytuacji, kiedy będą spożywane osobno. Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością odpowiedź na to pytanie znają wszystkie osoby, które wiedzą co nieco z zakresu chemii. Substancje zawarte w produktach mogą wchodzić w reakcje ze składnikami innych produktów, tym samym zmieniając ich pierwotne właściwości. Takim klasycznym, znanym przykładem jest pomidor i ogórek – osobno zdrowe, nietuczące warzywa, pełne witamin i minerałów. W połączeniu – ogórek sprawia, że witamina C w pomidorze ulega zniszczeniu i tym samym nie ma z niej korzyści dla organizmu.

Połączenia niszczące witaminę C

ogórek zawiera askorbinazęNa początek warto przyjrzeć się bliżej wspomnianemu ogórkowi – za niszczenie witaminy C w innych produktach odpowiada zawarta w ogórku askorbinaza. Z tego powodu, pyszna i lekkostrawna sałatka z pomidorów i ogórków ze śmietaną znacznie traci na swojej wartości odżywczej, niż gdyby połączyć wspomniane produkty z innymi lub nie łączyć ich w ogóle. Ze względu na swoje właściwości ogórek nie powinien być łączony nie tylko z pomidorem, ale też innymi źródłami witaminy C, np. papryką czy natką pietruszki.

Jak w takim razie wykorzystywać ogórki w kuchni, żeby nie tracić przy tym witaminy C w codziennej diecie? Ogórki warto przygotowywać osobno, a w sałatkach zastępować świeże ogórki kiszonymi lub konserwowymi. Poddanie tych warzyw procesowi kiszenia lub konserwowania niszczy związek odpowiedzialny za rozkład witaminy C. Naturalne dostarczanie dobrze przyswajalnej witaminy C do organizmu jest bardzo ważne, ponieważ witamina C pomaga wzmacniać odporność organizmu. Trzeba pamiętać, że żadne suplementy diety nie zastąpią tak naprawdę zdrowej i zbilansowanej diety, wobec tego nie powinno się lekceważyć dostarczania organizmowi witaminy C poprzez odpowiedni pokarm. Na szczęście jest jeszcze wiele innych naturalnych źródeł witaminy C, z których mogą korzystać miłośnicy greckiej sałatki z pomidorem i ogórkiem.

Niepożądane reakcje kwasów z wapniem

połączenie pomidora i białego seraPomidor nie powinien być łączony nie tylko z ogórkiem. Mimo pysznego smaku takiego połączenia, pomidora nie należy zbyt często łączyć z białym serem. Takie połączenie należy do bardzo popularnych, ale tak naprawdę nie powinno się w codziennej diecie łączyć pomidora także z innymi produktami z grupy nabiału – zawierają one wapń. Powodem tego jest fakt, że kwasy zawarte w pomidorze reagują z wapniem i prowadzą do tworzenia się nierozkładalnych kryształków. Te z kolei odkładają się w stawach i z tego względu mogą wpływać na pogorszenie pracy stawów i rozwinięcie się chorób. 

Oczywiście nie należy do tego podchodzić na takiej zasadzie, że kanapka z serem i pomidorem od czasu do czasu jest zupełnie zakazana! Chodzi o to, że częste spożywanie pomidorów w połączeniu z produktem zawierającym wapń, przy jednoczesnym zaistnieniu innych niekorzystnych czynników może po latach przyczynić się do rozwoju choroby. Póki nic nie dolega, wielu ludziom łatwo jest lekceważyć zdrowe odżywianie, jednak jego skutki prędzej czy później zaczną być odczuwalne.

Grzyby i alkohol

grzyby i alkoholpotrawa z grzybamiJednym z najbardziej szkodliwych dla zdrowia połączeń produktów może być spożywanie grzybów i popijanie ich alkoholem. Wszystkie grzyby są ciężkostrawne, do tego stopnia, że podawanie ich dzieciom jest całkowicie odradzane. Jeżeli planuje się spożywać grzyby, nawet w niewielkiej ilości, powinno się zrezygnować z picia alkoholu nie tylko do posiłku, ale przynajmniej przez cały dzień, w którym były spożywane grzyby. Grzyby stanową wyzwanie dla układu trawiennego i podobnie jak alkohol, obciążają wątrobę.

Alkohol jeszcze bardziej utrudnia proces trawienia grzybów, a niektóre związki zawarte w grzybach mogą hamować rozkład alkoholu. Przykładem może być grzyb o nazwie czernidłak pospolity – zawiera koprynę, która uniemożliwia rozkład alkoholu. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja i stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. W tym miejscu warto wtrącić uwagę, że nawet same grzyby powinny być spożywane w ilościach symbolicznych, po prostu dla smaku. Jeżeli w sezonie grzybowym spożywa się grzyby kilka razy w tygodniu, warto na ten czas zupełnie odstawić alkohol. Jeżeli chodzi o marynowane grzybki, które niektórzy lubią w charakterze zakąski do alkoholu – trzeba liczyć się z tym, że po spożyciu mogą wystąpić dolegliwości trawienne, a dodatkowo bardzo obciąża się swoją wątrobę.

Jak nie łączyć ziemniaków

ziemniaki z masłem są tucząceZiemniaki – same w sobie są raczej neutralne dla organizmu, nie są bardzo kaloryczne i tuczące. Masło również w odpowiednich ilościach jest zdrowe i potrzebne organizmowi. Wystarczy jednak polać ziemniaki tłuszczem lub połączyć je z tłustym mięsem, by stały się prawdziwym zabójcą szczupłej sylwetki. W naszym kraju jest to bardzo popularne połączenie jeśli chodzi o obiad, gości na wielu polskich stołach. Tymczasem mięso powinno się raczej łączyć z warzywami, ewentualnie zastąpić ziemniaki kaszą – posiłek będzie zdrowszy.

Ziemniaki lepiej spożywać w zupie czy w sałatkach, niż w towarzystwie tłustego mięsa. To wskazanie również nie oznacza, że w ogóle nie powinno się jeść takich posiłków. Jednak kotlet z ziemniakami jako częsty obiad plus niewielka dawka ruchu może bardzo szybko przyczynić się do nagromadzenia dodatkowych kilogramów. Jak wiadomo, łatwiej jest zadbać o to, by nie doprowadzić do otyłości, niż później skutecznie i trwale zmniejszyć masę ciała.

Herbata z cytryną

herbata z cytrynąpyszne połączenie, popularne szczególnie w długie zimowe wieczory oraz jako domowy sposób na pierwsze symptomy przeziębienia. Trzeba jednak uważać z ilością, ponieważ sok z cytryny sprawa, że glin obecny w liściach herbaty staje się przyswajalny dla organizmu. Nadmiar glinu prawdopodobnie może przyczynić się do powstania choroby Alzheimera. Jest jednak sposób, by móc spokojnie pić herbatę z dodatkiem soku z cytryny. Przede wszystkim czarna herbata nie powinna być zbyt mocna, a co najważniejsze – soku z cytryny należy dodawać dopiero po usunięciu z herbaty liści lub torebki. Wówczas wspomniana wcześniej reakcja nie zachodzi.

Fani herbaty liściastej powinni zaopatrzyć się w zaparzacze do herbaty, i dzięki temu nadal będą mogli bez obaw doprawiać herbatę sokiem z cytryny. Często do herbaty z cytryną dodaje się miodu – trzeba pamiętać o tym, że powinno się miód dodawać dopiero, kiedy herbata przestygnie – inaczej miód straci swoje właściwości zdrowotne. Jeśli chodzi o herbatę, istnieje także pogląd, że nie powinno się jej łączyć z ciastem drożdżowym. Garbniki obecne w herbacie uniemożliwiają przyswajanie minerałów oraz witaminy B1 obecnych w cieście. Żadnych katastrofalnych skutków dla zdrowia nie ma, szkoda jednak pozbawiać się możliwości naturalnego dostarczenia organizmowi potrzebnych składników lub choćby ich części.

Czerwone mięso i czerwone wino

czerwone wino do czerwonego mięsaZestaw, wydawałoby się, idealny. Niestety, w czerwonym winie również obecne są garbniki, które, jak już wspomniano, uniemożliwiają przyswajanie minerałów, których dostarcza mięso. W tym konkretnym połączeniu chodzi szczególnie o utratę żelaza, a niedobór żelaza jest obecnie coraz bardziej powszechnym problemem i może prowadzić do anemii. Czerwone mięso jest źródłem dobrze przyswajalnego żelaza. Jeżeli spożywa się je rzadko i zwykle w towarzystwie czerwonego wina, organizmowi może zacząć tego żelaza brakować.

Warto uzupełnić swoją dietę o inne źródła żelaza oraz pamiętać o badaniach kontrolnych, żeby mieć pewność, że poziom żelaza jest w normie. Dzięki temu podczas kolacji bez obaw i wyrzutów sumienia będzie można zamówić lampkę czerwonego wina do dania z wołowiny. W diecie bogatej w żelazo nie powinno zabraknąć suszonych owoców, zielonych warzyw i warzyw strączkowych. Trzeba pamiętać także o odpowiedniej dawce witaminy C, ponieważ umożliwia ona przyswajanie żelaza przez organizm. Najważniejsza jest dobrze zbilansowana dieta, suplementy powinny być ostatecznością, a ich przyjmowanie powinien nadzorować lekarz. Jest to bardzo ważne z tego względu, że nadmiar żelaza w organizmie również stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Z jakimi produktami łączyć ryby

jedzenie ryb jest zdroweRyby to prawdziwa skarbnica zdrowia i to nie ulega wątpliwości. Warto wiedzieć jednak, że pewne połączenia hamują niestety przyswajalność jodu, którego źródłem są właśnie ryby. Dodatek roślin krzyżowych (kapustowate) do ryb może spowodować uniemożliwienie przyswajania jodu za sprawą substancji zawartych w takich warzywach. Niedostateczna ilość jodu w organizmie może zaburzać pracę tarczycy, dlatego nie powinno się zapominać o dostarczaniu jodu do organizmu z innych źródeł, jeżeli lubi się dodawać do ryby kapusty czy brokuły. Do ryb nie powinno się także dodawać zbyt dużych ilości olejów roślinnych. Może to spowodować przyswajanie zbyt dużej ilości kwasów omega-6 względem kwasów omega-3.

Wybierane oleje powinny być tłoczone na zimno i dobrej jakości, np. olej lniany. Oczywiście nie trzeba rezygnować z ryby z warzywami! Jeżeli często takie danie gości w jadłospisie, warto uzupełnić swoją dietę o nabiał. Produkty takie jak kefir czy maślanka również zawierają jod. Warto także wybierać te ryby, które jodu mają dużo. Źródłem jodu w codziennej diecie nie powinna być natomiast jodowana sól kuchenna. Ogólny nadmiar soli wyrządza o wiele więcej szkód w organizmie, niż pożytku przynosi niska zawartość jodu w tej soli.

Najważniejsza jest zbilansowana dieta

zbilansowana dieta jest ważna dla zdrowiaWskazania dotyczące niekorzystnych połączeń produktów nie są oczywiście restrykcyjnymi zakazami! Nie ma nic złego w tym, że zdrowa osoba będzie w swojej diecie od czasu do czasu spożywała posiłki łączące produkty, które raczej powinny być spożywane oddzielnie. W tych wskazówkach chodzi wyłącznie o informację, jakie produkty w parach powodują zmniejszone przyswajanie potrzebnych organizmowi składników, które są w nich zawarte. W żadnym wypadku nie chodzi o wykluczenie z diety takich połączeń – chyba, że tak zaleci lekarz.

Podstawą jest zbilansowana dieta. Przykładowo, jeżeli wiemy, że ulubione połączenie pomidora z ogórkiem w sałatce greckiej nie dostarczy organizmowi witaminy C, wystarczy po prostu uwzględnić w diecie inne źródło tej witaminy. Komponowanie diety powinno być świadome i nieprzypadkowe, aby utrzymać organizm w dobrej kondycji. Jeżeli nie potrafi się tego zrobić samodzielnie, warto zasięgnąć pomocy dietetyka. Nie każdy musi się znać na niuansach prawidłowego żywienia, ale brak takiej wiedzy nie powinien z kolei zwalniać ze stosowania zdrowej diety. Dzięki właściwemu odżywianiu zachowa się zdrowie i młodość organizmu na dłużej, a także będzie można się cieszyć bardzo dobrym samopoczuciem. Organizm podziękuje w ten sposób za dostarczanie mu wszystkich niezbędnych składników.