Zdrowe odchudzanie

gubienie zbędnych kilogramówDiety cud i przepisy na utratę znacznej liczby kilogramów w bardzo krótkim czasie zazwyczaj należy włożyć między bajki. Mogą one okazać się procesem niezwykle wyniszczającym organizm, bardzo obciążającym jakiś organ (np. nerki) lub prowadzącym do odwodnienia, a nie pozwalającym na rzeczywisty, trwały i zdrowy spadek wagi. Jak się odchudzać zdrowo i skutecznie?

Prawidłowa waga jest bardzo ważna dla dobrego stanu zdrowia. Otyłość i nadwaga mogą w krótkim czasie prowadzić do schorzeń układu krążenia, niewydolności układu trawiennego, przeciążenia kręgosłupa oraz stawów, a także wielu innych problemów zdrowotnych. Ważne jest, by nie dopuścić do nadmiernego przyrostu tkanki tłuszczowej, co jest skuteczną profilaktyką wystąpienia wielu chorób. W momencie, kiedy waga już pokazuje za dużo a dana osoba boryka się z problemami zdrowotnymi, bardzo istotne jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeszcze ważniejsze jest natomiast chudnięcie z głową i w oparciu o zasady zdrowego trybu życia.

Odchudzanie pod opieką specjalisty

marchewkiW przypadku osób posiadających problemy zdrowotne samodzielne odchudzanie może być niebezpieczne, należy robić pod nadzorem dietetyka lub lekarza. Specjalista indywidualnie dopasowuje dietę uwzględniającą zapotrzebowanie kaloryczne, tryb życia oraz przeciwwskazania zdrowotne konkretnej osoby. Taka dieta jest odpowiednio zbilansowana i nie opuszcza żadnych ważnych składników. Samodzielne eliminowanie poszczególnych produktów z diety może poskutkować pozbawieniem organizmu ważnych witamin i minerałów. Tak się dzieje na przykład w przypadku bananów, które są powszechnie uważane za owoc „tuczący”. Jest w tym nieco prawdy, jednak banany dostarczają organizmowi ludzkiemu wielu niezbędnych substancji i ich pochopna całkowita eliminacja z diety bez konsultacji z dietetykiem może okazać się błędem.

Samodzielne odchudzanie

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy samodzielnym odchudzaniu jest stosowanie diety opartej na założeniu, że należy unikać wyłącznie tłuszczu. Jest to błędne przeświadczenie, ponieważ za przyrost tkanki tłuszczowej odpowiadają głównie cukry. Oznacza to, że produkty „fit” i „light” tak chętnie wybierane przez osoby chcące zrzucić parę kilo, nie zawsze są faktycznie odpowiednie. Mogą owszem być pozbawione tłuszczu lub posiadać jego maksymalnie zredukowaną ilość, jednak cechują się dużą zawartością cukru, a spożywanie takich produktów może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Oczywiście nie oznacza to, że cukier jest jedynym odpowiedzialnym za zbyt wysoką wagę, tłuszczu w dużych ilościach również należy unikać, w szczególności eliminując nasycone tłuszcze zwierzęce. Osoby mające tendencję do tycia w swojej diecie bez obaw mogą zachować chudy drób i ryby, jednak warto poważnie ograniczyć inne rodzaje mięsa.

Słodycze, „fastfoody”, słodkie, gazowane napoje, tłuste mięso, przekąski typu chipsy, paluszki, frytki i inne powinny zupełnie zniknąć z codziennego jadłospisu. Dodatkowo oprócz niszczenia efektów odchudzania obciążają one układ trawienny i wątrobę, spowalniając efektywne funkcjonowanie organizmu. Te produkty powodują przyrost tkanki tłuszczowej i niekorzystnie wpływają na zdrowie.

Dieta i aktywność fizyczna

dietetyczna sałatkaBardzo ważną zasadą, której obowiązkowo należy przestrzegać przy odchudzaniu, jest częste spożywanie lekkich, zróżnicowanych posiłków. Dzięki systematycznemu dostarczaniu organizmowi pokarmu, nie potrzebuje on magazynować tłuszczu, co dzieje się w przypadku rzadkiego spożywania posiłków. Im dłuższa przerwa, tym większy jest kolejny posiłek z powodu wzmożonego odczuwania głodu. Ponieważ organizm „uczy się”, że przez jakiś czas nie dostaje pokarmu, zaczyna tworzyć dodatkową tkankę tłuszczową w efekcie magazynowania. Podstawą skutecznego odchudzania powinno być codzienne śniadanie – przez noc spada poziom cukru, metabolizm jest bardzo spowolniony, rano ciało budzi się i potrzebuje porcji energii do rozpoczęcia kolejnego dnia. Spożywanie śniadań również eliminuje zjawisko odkładania tłuszczu.

Najlepsze efekty odchudzania zapewni połączenie zdrowej diety z aktywnością fizyczną. Rodzaj aktywności ruchowej powinien być rzecz jasna dopasowany do możliwości danej osoby, biorąc pod uwagę indywidualne predyspozycje oraz stan zdrowia. Osoby cieszące się dobrym zdrowiem mogą wybrać bardziej intensywne treningi, które w krótkim czasie dadzą spektakularne efekty. Bardzo istotne jest to, że ani zdrowa dieta ani treningi samodzielnie nie dadzą efektów w tak krótkim czasie i tak trwałych, jak synergia połączenia tych dwóch elementów.