Sanatorium czy Spa?

zabieg upiększający na twarzWiele osób zmaga się z dylematem, co będzie dla nich korzystniejsze: pobyt w sanatorium czy SPA. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę stan zdrowia – tym czynnikiem jest podyktowane zalecenie leczenia sanatoryjnego. Natomiast gdy chodzi o podreperowanie zdrowia, rekonwalescencję po przebytej chorobie lub odpoczynek po przepracowaniu czy przeżywaniu nadmiernego stresu, doskonałym pomysłem może się okazać pobyt w SPA.

 Obie opcje niosą za sobą wiele korzyści. Obecnie wiele ośrodków łączy w sobie zalety sanatorium i SPA – powstają obiekty nazywane Medical Spa. Można się tam wybrać na tzw. wczasy zdrowotne, które trwają zazwyczaj około tygodnia. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują niezbyt długiego wypoczynku lub nie mają czasu wybrać się na dłuższy turnus. W czasie takiego pobytu możliwe jest korzystanie z zabiegów medycznych, upiększających, odnowy biologicznej, wiele obiektów posiada rozbudowane kompleksy basenowe oraz siłownię i salę fitness. Można samodzielnie wybrać zabiegi, z których chce się korzystać, dobrane odpowiednio po konsultacji z lekarzem specjalistą. Oczywiście w większości ośrodków jest możliwość wybrania dłuższych pobytów kuracyjnych.

Ośrodek SPA jest również świetnym pomysłem na weekendowy relaks. Wiele ośrodków oferuje weekendowe pakiety SPA, w których oprócz noclegów z pełnym wyżywieniem znajdują się zabiegi wybrane z puli dostępnych w danym obiekcie, a także możliwość korzystania z udogodnień i atrakcji takich jak sauna, basen czy siłownia.

W przypadku rehabilitacji lub osób cierpiących na choroby przewlekłe, sanatorium może być jedyny słusznym rozwiązaniem. Sanatorium oferuje zazwyczaj dłuższe pobyty, turnusy trwają tam dwa lub trzy tygodnie. W czasie turnusu w sanatorium prowadzone są specjalistyczne zabiegi medyczne, wykonywane przez wykwalifikowaną kadrę. W zależności od profilu danego ośrodka może być również możliwość korzystania z zabiegów upiększających. Leczenie jest dopasowane indywidualnie do każdego kuracjusza, całą terapię nadzoruje lekarz.

Zabiegi dostępne w obiektach sanatoryjnych i SPA

W większości obiektów leczniczych i leczniczo-wypoczynkowych dostępne są różnorodne zabiegi, m.in.:strefa spa w sanatorium

  • Balneologia – kąpiele solankowe, kwasowęglowe, borowinowe,
  • Hydroterapia – masaż podwodny, masaż wirowy, masaż perełkowy, bicze szkockie,
  • Kinezyterapia – terapia indywidualna, terapia grupowa, terapia grupowa w basenie,
  • Fizykoterapia – jonoforeza, ultradźwięki, magnetoterapia, laseroterapia,
  • Masaże – klasyczny, leczniczy, masaż bańką chińską,
  • Dodatkowo – sauna, kriokomora, grota solna, inhalacje.

Spędzanie urlopu w sanatorium lub centrum SPA staje się coraz bardziej popularne wśród osób w każdym wieku. Warto skorzystać z takiej formy relaksu i wypoczynku połączonego z terapią zdrowotną. Zdecydowanie pomaga to nabrać sił, odprężyć się i zyskać nową energię przed powrotem do codzienności. Oferty obiektów sanatoryjnych są bardzo bogate, warto poszukać w nich idealnej propozycji dla siebie.