Talasoterapia – kuracja morzem
Talasoterapia zaliczana jest do balneologii – leczenia przy wykorzystaniu naturalnych zasobów i klimatu. Na czym opierają się lecznicze właściwości morza? Komu zalecana jest talasoterapia? Czy taka kuracja daje wymierne efekty? Zdrowotne walory morza były jednak znane już w starożytności, a do czasów obecnych potwierdziło je wiele badań i obserwacji. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o talasoterapii i jej zastosowaniu.
Wiele osób każdego roku w jakimś stopniu korzysta z talasoterapii, czasem nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Talasoterapia to leczenie morzem, wystarczy więc wakacyjny wyjazd do nadmorskiej miejscowości, by otrzeć się o talasoterapię. Kuracja morzem może brzmieć jak banał i czasem zdziwienie budzi fakt, że możliwe jest skuteczne leczenie przy wykorzystaniu właściwości morza. Leczenie z wykorzystaniem talasoterapii to jednak nie tylko przebywanie w nadmorskim klimacie i korzystanie z uroków plażowania. Kuracja z prawdziwego zdarzenia ma ściśle określoną formę. Wykorzystuje się do niej wszystkie właściwości morza: nadmorski klimat, piasek, wodę, muł, roślinność morską, a nawet błoto. Do tego dodawane są zabiegi fizykoterapeutyczne.
Na czym polegają lecznicze właściwości morza
Wszystko dzięki mikroelementom, które znajdują się w wodzie morskiej, piasku oraz nadmorskim powietrzu. Wielką zaletą morza jest aerozol morski, który wytwarza się w pasie brzegowym. Oddychanie takim aerozolem doskonale udrażnia drogi oddechowe, bardzo korzystnie wpływa także na leczenie przewlekłych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, a wszystko za sprawą jodu, związków chloru i sodu. Z tego względu leczenie morzem jest bardzo odpowiednie także dla alergików i astmatyków.
Nadmorski klimat świetnie wpłynie także na zdrowie osoby chorującej na niedoczynność tarczycy. To schorzenie wymaga uzupełniania jodu i morski aerozol doskonale radzi sobie z tym zadaniem. Oddychanie nadmorskim powietrzem jest polecane również dzieciom, ponieważ pomaga wzmacniać ich odporność i usprawnia pracę dróg oddechowych. Przebywanie nad morzem jest także bardzo wskazane dla osób cierpiących na choroby serca oraz nadciśnienie. Aby osiągnąć wymierne korzyści z wdychania aerozolu morskiego, osoba zdrowa powinna spędzić nad morzem minimum tydzień. Jeżeli chodzi o leczenie konkretnego schorzenia, a nie tylko o ogólną poprawę zdrowia i kondycji, jak najbardziej wskazane są dłuższe pobyty nad morzem.
Zalety wody morskiej
Woda morska jest prawdziwą skarbnicą minerałów potrzebnych do prawidłowej pracy organizmu. Znany jest także jej dobroczynny wpływ na skórę człowieka. W wodzie znajdują się pierwiastki takie jak cynk, brom i selen, które pomagają łagodzić stany zapalne skóry. Kąpiele w morzu mogą bardzo pomóc osobom cierpiącym na łuszczycę lub zmagającym się z problemami trądzikowymi. Jeżeli chodzi o chorujących na atopowe zapalenie skóry, są różne opinie na temat wpływu kąpieli morskich na skórę tych osób, niektórym kąpiel w morzu przynosi ulgę, innym nie.
Kąpiel w morskich falach to także doskonały masaż ciała, który ma właściwości odmładzające i ujędrniające, poprawia także ukrwienie organizmu. Zmaganie się z falami i zabawa w morzu to także doskonały trening ogólnorozwojowy i kondycyjny, co bez wątpienia pomoże osobom z nadwagą w przyjemny sposób zrzucić parę kilogramów. Zimna woda w naszym morzu pobudza przemianę materii, przez co również jest sprzymierzeńcem procesu utraty wagi. Bardzo ważne jest jednak to, by pamiętać o spłukaniu ciała czystą wodą po zakończeniu kąpieli morskiej. Zalegający na skórze piasek oraz sól mogą wysuszać skórę.
Spacery po plaży dobre dla zdrowia
Spacer po plaży – czy to brodząc w przybrzeżnych falach, czy przedzierając się przez suchy piasek – to doskonały sposób na poprawę kondycji nóg. Taki marsz, szczególnie po suchym piasku, jest znacznie bardziej wymagający od spaceru po gładkim terenie. Z tego powodu spacery wybrzeżem doskonale wzmocnią mięśnie nóg. Bardzo poprawia się także krążenie, dlatego z tego rodzaju aktywności powinny korzystać osoby cierpiące na żylaki nóg. Także osoby przechodzące rekonwalescencję po urazie kończyny dolnej powinny korzystać z takich spacerów, jednak nie mogą one być zbyt długie ani forsujące. Spacer brzegiem morza to także rewelacyjny naturalny peeling dla stóp, podczas chodzenia po piasku skutecznie ściera się martwy naskórek.
Piesze wędrówki po plaży to także znakomity sposób na ukojenie nerwów i odzyskanie równowagi psychicznej. Klimat i szum morza pomagają przywrócić spokój i zmniejszyć napięcie spowodowane długotrwałym stresem. Warto więc podczas pobytu nad morzem, nawet typowo rekreacyjnego i nie związanego z leczeniem, przeznaczyć nieco czasu na spacery brzegiem morza. Z pewnością wpłynie to bardzo pozytywnie na kondycję psychiczną i fizyczną.
Profesjonalne zabiegi lecznicze
Wiadomo już, jak można samodzielnie korzystać z dobrodziejstw morza i wpłynąć na poprawę swojego zdrowia. Warto wiedzieć także, jakie profesjonalne zabiegi mogą być przeprowadzane przy wykorzystaniu właściwości morza. Jednym z najbardziej popularnych zabiegów na ciało i na twarz są te z wykorzystaniem alg morskich, które doskonale wpływają na skórę, nawilżając ją, oczyszczając i ujędrniając. Warto wiedzieć, że algi morskie mają swoje zastosowanie także w lecznictwie, szczególnie przy schorzeniach skórnych, ale także przy reumatyzmie czy artretyzmie. W talasoterapii stosowane są także okłady i zawijania z wykorzystaniem błota morskiego, które jest bardzo bogatym źródłem mikroelementów. Najczęściej do takich zabiegów używa się błota pochodzącego z Morza Martwego, gdyż jest w nim największe stężenie dobroczynnych minerałów. W ośrodkach prowadzone są także różnorodne zabiegi z zakresu hydroterapii właśnie przy wykorzystaniu wody morskiej. Odpowiednią kurację i zabiegi zaleci i nadzoruje lekarz balneolog, talasoterapia z prawdziwego zdarzenia przynosi znakomite skutki dla zdrowia.
Skuteczna talasoterapia oczywiście musi być przeprowadzona nad morzem
Z zabiegów kosmetycznych na bazie alg, soli morskiej czy błota morskiego można co prawda korzystać nie tylko nad morzem, jednak aby talasoterapia była skuteczna i kompleksowa, musi odbywać się nad morzem, i to w jego bliskim sąsiedztwie. Ośrodki oferujące talasoterapię mieszczą się nie dalej niż kilkaset metrów od morza. Wiadomo jednak, że mało kto ma możliwość częstego przebywania nad morzem.
Warto wiedzieć o tym, że także w domu można stworzyć sobie namiastkę talasoterapii, w czasie kiedy nie ma możliwości wybrać się nad morze. Nie tylko w gabinetach kosmetycznych można znaleźć preparaty na bazie naturalnych bogactw morskich. W domu można chociażby przygotować sobie kąpiel z solą morską z dodatkiem alg czy też wykonać maseczkę algową na twarz. Jeśli chodzi o działanie na drogi oddechowe, dostępna jest woda morska w sprayu, której używanie korzystnie wpływa na śluzówkę nosa oraz na oczyszczanie zatok przynosowych. Stosowanie takich preparatów polecane jest zwłaszcza alergikom i osobom zmagającym się z przewlekłym zapaleniem zatok. Warto korzystać z dobroczynnych właściwości morza, nie tylko podczas pobytu na wybrzeżu, ale także na co dzień.