Uzdrowiskowe leczenie chorób serca
W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z chorobami serca, takimi jak miażdżyca, zaburzenia rytmu serca, wady wrodzone i nabyte, nadciśnienie tętnicze, i choroba wieńcowa, która nierzadko jest przyczyną zawału serca. Takim osobom bardzo polecane jest leczenie sanatoryjne, dzięki któremu można podratować zdrowie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia nasilonych objawów choroby, a także prowadzić efektywną rehabilitację. Pobyt w sanatorium przeznaczony jest dla osób przewlekle chorych, a także jest formą kontynuacji leczenia szpitalnego bądź ambulatoryjnego.
Najlepszymi terenami dla chorych na serce ogólnie rzecz ujmując są tereny leśne, niziny, obszary nad jeziorami i rzekami oraz kotliny górskie. W przypadku nadciśnienia wskazane są również pobyty nad morzem, jednak kiedy choroba jest powiązana ze schorzeniami tarczycy, nie zawsze będzie to odpowiednia opcja. Trzeba pamiętać o unikaniu zbytniego nasłonecznienia, które może być bardzo szkodliwe dla sercowców, dlatego nad morze najlepiej wybrać się poza sezonem letnim. Znaczne górskie wysokości są niewskazane dla chorujących na nadciśnienie.
Gdzie się wybrać do sanatorium?
Najbardziej znanym w Polsce jest Uzdrowisko Nałęczów, wysoko wyspecjalizowane w leczeniu chorób kardiologicznych. Prowadzona jest tam także profilaktyka kardiologiczna. Wszyscy wiedzą o tym, że „Nałęczów leczy serce”. W Polsce znajdują się także inne sanatoria wyspecjalizowane w leczeniu kardiologicznym. Znaleźć je można m.in. w Ciechocinku, Busku-Zdroju, Dusznikach-Zdroju, Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Konstancinie, Rabce-Zdroju, Rymanowie-Zdroju, Sopocie, Świnoujściu, Ustce i Ustroniu.
Podstawowymi zasadami, które powinna wprowadzić w swoje życie każda osoba mająca problemy z sercem są: aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie oraz unikanie stresu. Te zasady obowiązują także w sanatoriach, pobyt pomoże utrwalić właściwe nawyki chorego i rekonwalescenta, dzięki czemu łatwiej utrzymał prawidłowe postępowanie po zakończeniu leczenia i powrocie do domu.
Jakie zabiegi są odpowiednie?
W sanatoriach do leczenia osób cierpiących na choroby serca wykorzystywane są m.in. takie zabiegi jak:
- kąpiele solankowe, także z dodatkiem innych substancji,
- kąpiele kwasowęglowe,
- kąpiele perełkowe,
- kąpiele ozonowe,
- masaże podwodne,
- masaże lecznicze,
- galwanizacja,
- kinezyterapia,
- ultradźwięki,
- bicze wodne,
- lecznicze kuracje pitne,
- kąpiele aromatyczne z zastosowaniem olejów eterycznych.
Zabiegi są odpowiednio dopasowywane przez lekarza, różnią się w zależności od rodzaju choroby oraz stopnia jej zaawansowania.
Uzdrowiskowe leczenie chorób serca jest jest bardzo skuteczne, należy jednak pamiętać, że długość utrzymywania się efektów pobytu w sanatorium zależy w dużej mierze od samego pacjenta. Bardzo dobrym pomysłem jest ustalenie ze swoim lekarzem rodzaju aktywności fizycznej, która będzie odpowiednia to stanu zdrowia i nie będzie stanowiła zbytniego obciążenia dla organizmu. Dla osób, które mają problemy z systematycznością idealnym rozwiązaniem może okazać się zapisanie na zajęcia, np. fitness czy basen. W grupie jest większa motywacja, a narzucony grafik zajęć zmobilizuje do pracy.