Zabiegi w uzdrowiskach

zabiegi w uzdrowiskachOsoby wyjeżdżające na leczenie do uzdrowiska poddawane są zabiegom, które mają na celu poprawę ich stanu zdrowia.  Jakie są rodzaje zabiegów prowadzonych w uzdrowiskach? Jakie mają zastosowanie? Warto wiedzieć coś więcej o zabiegach, z jakich można korzystać podczas pobytu kuracyjnego.

Jeśli chodzi o zabiegi ordynowane osobom wyjeżdżającym z dofinansowaniem (niezależnie od tego, czy to dofinansowanie NFZ, ZUS, KRUS czy PFRON), zazwyczaj dotyczą one jednego, głównego schorzenia, które stanowi bezpośrednią przyczynę skierowania pacjenta na leczenie uzdrowiskowe. Bardzo często zdarza się, że dana osoba cierpi na jeszcze inne dolegliwości, które również mogą zostać złagodzone dzięki zabiegom uzdrowiskowym. W takim przypadku warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowych zabiegów. Będzie się to wiązało z maksymalnym wykorzystaniem potencjału leczniczego uzdrowiska w czasie odbywanej tam kuracji.

Osoby wyjeżdżające na leczenie pełnopłatne mają większą dowolność przy wyborze odpowiednich zabiegów, jednak również należy poradzić się lekarza przy wyborze, ponieważ niewłaściwie zaordynowane zabiegi mogą wręcz zaszkodzić i negatywnie odbić się na zdrowiu. Wreszcie są także osoby, które wyjeżdżają do uzdrowisk przede wszystkim wypocząć, a przy okazji nieco podreperować swoje zdrowie. Takie osoby także mogą korzystać z odpowiednich zabiegów uzdrowiskowych, nawet dla samego relaksu i ogólnej poprawy kondycji organizmu.

Zabiegi lecznicze ordynowane przez lekarza

zabiegi lecznicze hydroterapiazabiegi lecznicze w uzdrowiskuWiele zabiegów musi być zaleconych przez lekarza lub zasadność ich przeprowadzenia musi zostać skonsultowana z lekarzem. Jest to spowodowane tym, że dane zabiegi mogą w niektórych przypadkach zaszkodzić. Przykładem mogą być chociażby zabiegi borowinowe, które nie mogą być przeprowadzane m.in. u osób z zaburzeniami pracy układu krążenia.

Wiele zabiegów leczniczych może być stosowanych u osób ogólnie zdrowych, które chcą poprawić funkcjonowanie swojego organizmu oraz swoje samopoczucie. W wielu przypadkach zabiegi lecznicze są z powodzeniem wykorzystywane przy profilaktyce wtórnej u osób zdrowych, które jednak w przeszłości zmagały się z chorobą. Jeżeli chodzi o pobyty lecznicze z dofinansowaniem, podczas pierwszego lekarskiego badania kontrolnego po przyjeździe do uzdrowiska można uzgodnić z lekarzem, jakie zabiegi mogą być wykonane dodatkowo – już odpłatnie. Warto pamiętać o tym, że w ciągu dnia zabiegów także nie może być zbyt dużo, ponieważ silnie oddziałują one na organizm i w nadmiernym natężeniu mogą go osłabić. Jeśli chodzi o kuracje całkowicie odpłatne, warto przed wyjazdem zasięgnąć opinii swojego lekarza, jakie zabiegi będą odpowiednie, a po przyjeździe na miejsce skonsultować się jeszcze z lekarzem w uzdrowisku.

Jakie zabiegi lecznicze najczęściej są wykonywane w uzdrowisku?

Kinezyterapia – rehabilitacja ruchowa, prowadzone przez fizjoterapeutę. Zwykle stosowana w stanach pourazowych oraz przy schorzeniach, które wymagają dodatkowego usprawniania narządów ruchu, wzmacniania mięśni i wspomagania pracy stawów. Rodzaj i metoda przeprowadzania ćwiczeń musi być dokładnie dobrana do konkretnego pacjenta i jego schorzenia. Kinezyterapia może być prowadzona indywidualnie lub grupowo, może to zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji kuracjusza. Warto pamiętać o tym, że indywidualne zajęcia z fizjoterapeutą będą droższe, niż ćwiczenia w grupie.

Masaże lecznicze – są wyspecjalizowaną odmianą masażu klasycznego, stosowane głównie przy dolegliwościach bólowych. U zdrowej osoby, która nie cierpi na takie przypadłości, nie ma potrzeby wykonywania masaży leczniczych. W ich miejscu doskonale sprawdzą się masaże relaksacyjne czy standardowy masaż klasyczny. Warto wspomnieć, że masaże relaksacyjne również bardzo dobrze poprawiają krążenie i rozluźniają mięśnie,. Oprócz tego dodatkowo często mają atrakcyjną oprawę, np. są połączone z aromaterapią.

Borowina – zabiegi z jej wykorzystaniem powinny być zalecane przez lekarza. Borowina działa silnie rozgrzewająco, ciepło dociera tak głęboko do organizmu, że wykorzystywana jest także w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. O ile miejscowe okłady czy zawijania nie są bardzo dużym obciążeniem dla organizmu, o tyle pełna kąpiel borowinowa może bardzo osłabić i wymaga odpowiednio długiego odpoczynku po zakończeniu takiego zabiegu. Jeżeli po zakończeniu leczenia uzdrowiskowego chce się kontynuować zabiegi z wykorzystaniem borowiny już w domu, również warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

Elektrolecznictwo i światłolecznictwo – zwykle takie zabiegi fizykalne są konkretnie zalecane w poszczególnych przypadkach. Takie zabiegi mają na celu głównie przyspieszenie regeneracji tkanek, wzmocnienie i utrwalenie efektów rehabilitacji oraz redukcję dolegliwości bólowych. Konkretny rodzaj zabiegu powinien zostać dopasowany do danej osoby przez specjalistę, celem osiągnięcia jak najlepszego efektu terapeutycznego. Kuracjusz wyjeżdżający na pełnopłatny pobyt zdrowotny również może korzystać z takich zabiegów. Warto jednak jeszcze przed wyjazdem skonsultować ze swoim lekarzem, jaki zabieg byłby zalecany.

Terapie dla każdego

Hydroterapia – zabiegów z zakresu hydroterapii jest naprawdę mnóstwo, od specjalistycznych, zalecanych tylko w konkretnych przypadkach, po takie, z których z powodzeniem może korzystać praktycznie każdy. Jeśli chodzi o indywidualne kąpiele w wodach mineralnych, w których dominują poszczególne pierwiastki w zależności od rodzaju wody, przy konkretnych schorzeniach powinny one być zalecane przez lekarza. Jeśli chodzi o ogólną poprawę zdrowia, niemal dla każdego są wskazane kąpiele w basenach termalnych lub wypełnionych wodą leczniczą, a także różnego rodzaju hydromasaże – od kąpieli perełkowej po jacuzzi. Praktycznie każdy może korzystać także z biczy szkockich oraz gimnastyki w basenie. Zabiegi hydroterapeutyczne są bardzo skuteczne w profilaktyce chorób oraz w poprawie ogólnego stanu zdrowia i kondycji. Hydroterapia w połączeniu z zaletami danego klimatu uzdrowiskowego może przynieść bardzo wymierne efekty. Po powrocie z takiego wypoczynku połączonego z ogólną kuracją organizm jest świetnie zregenerowany i człowiek jest pełen nowych sił.

Klimatoterapia – dostępna dla każdego, niezależnie od tego, czy ktoś choruje, czy cieszy się dobrym zdrowiem. Różnica polega na tym, że w przypadku osoby zmagającej się ze schorzeniem, które ma być leczone w uzdrowisku, lekarz balneolog musi określić, jaki klimat będzie sprzyjał leczeniu w tym konkretnym przypadku. Nie dla każdego wskazane jest przebywanie nad morzem, gdzie powietrze ma dużą zawartość jodu, czy też w górach, których powinny unikać osoby, które mają problemy z ciśnieniem krwi. Najbardziej neutralny jest leśny, nizinny klimat, który będzie odpowiedni praktycznie dla każdego, może za wyjątkiem niektórych alergików. Osoby zdrowe mogą korzystać z indywidualnych walorów i dobrodziejstw każdego klimatu.

Zabiegi bez przeciwwskazań

hydroterapia zabiegimasaż wodnyIstnieją także zabiegi, z których można korzystać w uzdrowiskach, a które są neutralne i odpowiednie dla większości kuracjuszy. Należą do nich zabiegi hydroterapeutyczne, m.in. masaż, bicze wodne czy kąpiele perełkowe. Bez przeciwwskazań są także ćwiczenia w basenie czy gimnastyka. Te punkty są zwykle stałym elementem rozkładu dnia w ośrodkach kuracyjnych i warto z nich korzystać. Niemal każdy może także uczestniczyć w seansach w grocie solnej, odwiedzać saunę czy korzystać z kriokomory. Akceptacji lekarskiej zwykle nie wymagają także inhalacje. Jeżeli w ośrodku znajduje się kompleks basenowy, korzystanie z niego jest również wskazane dla większości kuracjuszy. Jeżeli dany zabieg nie wymaga konsultacji lekarskiej przed jego zastosowaniem, ale kuracjusz ma wątpliwości, z czego może bezpiecznie korzystać, przed udaniem się do uzdrowiska powinien omówić swoją sytuację z lekarzem i zastosować się do jego wskazań. Jest to lepsze rozwiązanie, niż zastanawianie się na miejscu, jakie zabiegi będą odpowiednie.

zabiegi spaPodczas pobytu kuracyjnego w ośrodku leczniczym warto pomyśleć także o zabiegach, jakie są oferowane w strefie SPA. Nie chodzi tutaj wyłącznie o poprawę wyglądu, ale przede wszystkim o odpoczynek psychiczny i redukcję stresu. W czasie wykonywania zabiegów z zakresu odnowy biologicznej, osoba temu poddawana może wypocząć i odprężyć się. Sprzyja temu atrakcyjna forma zabiegu oraz często używane do jego przeprowadzenia aromatyczne specyfiki. Wypoczynek i komfort psychiczny jest równie ważny dla skuteczności kuracji, jak odpowiednio dobrane metody terapii. Warto więc podczas pobytu leczniczego poświęcić uwagę nie tylko poprawie zdrowia fizycznego. Zadbać także o wypoczynek psychiczny, by kuracja dała jak najlepsze efekty.